"Baby i dziady" Józefa Mendrali

W Pułankach jest ogród, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Baba niosąca wodę, Baba z maśniczką odpoczywają, Kominiarz przystanął na chwilę, Czterej muzykanci przestali grać. Chłop z fajką i Baba z koszem kwiatów oczekują na gości. Nikt się nie śpieszy.


Józef Mendrala mieszkaniec Pułanek, magister, pedagog, socjoterapeuta. Od 2000 roku emeryt. Od tegoż roku zaczęły się jego spotkania ze sztuką. Najpierw z poezją, potem z malarstwem. Przyszedł też czas na rzeźbę, która wyjątkowo urzekła Pana Józefa. Bo w ciągu czterech lat stworzył 105 rzeźb i płaskorzeźb w drewnie z jabłoni, olchy, buka, brzozy, dębu, wierzby i lipy, również z betonu. Przeważają treści biblijne, ale są i świeckie pokazujące dawne zawody. Dla rzeźbiarza inspiracją stała się jego własna wieś, ludzie w niej mieszkający i tradycyjne zajęcia wykonywane przez nich.
Twórczość Józefa Mendrali zauważono na IX Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, gdzie 10 maja 2008r. uhonorowano wyróżnieniem płaskorzeźby artysty.
Dodaj do Google Plus

0 - ilość komentarzy :

Prześlij komentarz