„Zwyczajne – nadzwyczajne Ziemniaczane Cudeńka”

„Zwyczajne – nadzwyczajne Ziemniaczane Cudeńka” - Pod tym hasłem 26 listopada zorganizowano w GOKu spotkanie gminnych Kół Gospodyń Wiejskich, władz gminy oraz zaproszonych gości. Reprezentacje 7 KGW przygotowały ponad 50 potraw z ziemniaków na przeróżne sposoby. Stoły uginały się pod ciężarem pyszności. Panie włożyły w przygotowania czas i serce. Nie sposób nie wymieć przygotowanych przez nie potraw. Jest to też dowód na to, że ziemniaki to nie tylko dodatek do kotleta.

Panie z KGW Gogołów serwowały zapiekankę, roladę ziemniaczaną, placuszki ziemniaczane z serem, kluski śląskie z sosem grzybowym, kotleciki ziemniaczane oraz sałatkę chińską i sałatkę z szynką. Dla lepszego trawienia polecały nalewkę wiśniową.


KGW z Pułanek polecało ziemniaki faszerowane mięsem i pieczarkami, paluszki faszerowane mięsem, pierogi z ziemniakami i mięsem drobiowym z sosem, sałatkę ziemniaczaną, zapiekankę oraz nalewkę brzoskwiniową.

KGW Kobyle przygotowało kluski śląskie jarskie, jaskółcze gniazda, chipsy ziemniaczane, krokiety faszerowane ziemniakami i parówką, pyzy na słodko z gruszkami, zapiekankę ziemniaczaną, gruszki smażone na słodko, a na ostro ziemniaki marynowane do potraw z grilla oraz nalewkę z mandarynek.

Reprezentacja KGW z Twierdzy częstowała zapiekanką ziemniaczaną z borowikami, babką ziemniaczaną, kotlecikami ziemniaczanymi z sosem pomidorowym, sałatką ziemniaczaną oraz nalewką malinową.

Natomiast Panie z KGW z Glinika Średniego podały zapiekankę, krokiety nadziewane pieczarkami, sałatkę ziemniaczaną, bułeczki ziemniaczane, kopytka z sosem myśliwskim, pączki z ziemniakami, sakiewki z serem i masłem czosnkowym, ziemniaki po myśliwsku, ziemniaki nadziewane pieczarkami i mięsem, babeczki ziemniaczane a do tego surówkę oraz nalewkę z kawy.

KGW Stępina serwowało kuchnię międzynarodową: amerykański ziemniak pieczony, krokiety z szynką pieczarkami i serem, rolada z wafla, papaja, ziemniaki pieczone, ziemniaczane gniazda, klasyczne piure, były też ziemniaczane ludziki, ziemniak na waflu, krokiety z ziemniakami, kotlety ziemniaczane, kociołek oraz sałatka ziemniaczana, dodatkiem były pieczone kasztany.

Panie przygotowały również informację skąd wzięły się ziemniaki. Warto ją przytoczyć. „Mija 200 lat od czasu, gdy przywiezione z Ameryki Południowej kartofle, dziś częściej zwane ziemniakami, zaczęły upowszechniać się w Europie. Teraz trudno sobie wyobrazić bez nich polską kuchnię. Pojawiły się u nas za panowania Jana III Sobieskiego…”

KGW Lubla przygotowało zapiekankę z brukselką, orzechami i boczkiem z sosem beszamelowym, gołąbki ziemniaczane z sosem pomidorowym, zupę ziemniaczaną, bliny z sosem chrzanowym, kluski ziemniaczane, a także ciasto ziemniaczane na słodko, sałatkę ziemniaczaną oraz surówkę z czerwonej kapusty.

Założeniem spotkania była nie tylko prezentacja umiejętności kulinarnych naszych Gospodyń. W konkursie stanęły przygotowane przez nie zapiekanki oraz stoły jako efekt estetyczny. Komisja konkursowa przeprowadziła degustację zapiekanek i po burzliwych naradach oceniła, że najsmaczniejszą zapiekankę przygotowały Panie z Twierdzy oraz Pułanek, natomiast nagrodę za najpiękniej udekorowany stół otrzymały Panie z Glinika Średniego oraz Stępiny. Panie z Gogołowa zostały wyróżnione za strój.

Na zakończenie wystąpił zespół śpiewaczy i muzyczny z Gogołwa.

Zobacz pozostałe zdjęcia ze święta Ziemniaka - kliknij w LINK


AUTOR: Magda Stefanik dla Frysztak24.pl
Dodaj do Google Plus

0 - ilość komentarzy :

Prześlij komentarz