Czy będzie asfalt ? - List od mieszkanki Gogołowa

Dziś na gorąca linie dotarł list od mieszkanki naszej gminy. Autorka prosi w liście o pomoc - poparcie dla inwestycji (remont gminnej drogi) w miejscowości Gogołów. Przypominamy ,że droga ta nie służy tylko jako dojazd do wyciągów. Codziennie korzystają z niej mieszkańcy Gminy – dojeżdżają do pracy, szkół, kościoła, sklepów. Piszą pisma do Gminy, chodzą i proszą. A ich dzieci ciągle pokonują najgorszy odcinek drogi do szkoły po kolana w błocie. Po przeczytaniu listu, prosimy (Aby móc komentować na portalu Frysztak24.pl proszę logować się za pomocą adresu mail z Gmaila).


LIST OD MIESZKANKI
Zwracamy się z prośbą do czytelników Forum Gminy Frysztak o poparcie w sprawie remontu drogi gminnej w Gogołowie na odcinku od dolnej stacji wyciągów do góry .
Od 2007 roku jesteśmy właścicielem Wyciągów narciarskich w Gogołowie. Zainwestowaliśmy w budowę wyciągów narciarskich i infrastruktury towarzyszącej ponad 2 mln zł. Mamy plany dalszych inwestycji, jednak nie możemy ryzykować kiedy turyści nie mają zapewnionego dobrego dojazdu.
Droga dojazdowa do górnej stacji wyciągów jest w fatalnym stanie. Jest zupełnie nie utwardzona, pełna dziur i zbyt wąska . Zimą jest bardzo ciężko nią dojechać , a wyjazd do górnych parkingów graniczy z cudem. Dotychczasowe koszty bieżących remontów pokrywaliśmy my. Droga jest przez nas utwardzana gruzem i betonem . Codziennie ( przez okres zimowy) droga była posypywana piaskiem i żużlem.
Potrzebujemy wsparcia ze strony Władz Gminy, jak do tej pory dostajemy niestety tylko obietnice ( a może to raczej obiecanki) . Cały nasz wysiłek może pójść na marne, a wystarczyłaby odrobina dobrej woli i zrozumienia ze strony Władz Gminy.
Nie robiąc drogi Gmina pozbawia się doskonałej promocji. Nasze wyciągi przyciągają turystów nie tylko z terenu województwa, ale z całej Polski i Zagranicy. W okresie letnim teren ten jest także często odwiedzany. Na szczycie góry zlokalizowana jest Stajnia Koni Huculskich. Budujemy także pensjonat z restauracją dla turystów. W przyszłości planujemy wybudowanie wyciągu krzesełkowego. Wystarczy przyjechać w dni wolne od pracy i zobaczyć jak dużo ludzi odwiedza to miejsce. Turyści przyjeżdżają i zanim dojadą na górę taplają się w błocie, lub obijają samochody kamieniami . Nie jest to najlepsza wizytówka naszej Gminy.
Przypominamy ,że droga ta nie służy tylko jako dojazd do wyciągów. Codziennie korzystają z niej mieszkańcy Gminy – dojeżdżają do pracy, szkół, kościoła, sklepów. Piszą pisma do Gminy, chodzą i proszą. A ich dzieci ciągle pokonują najgorszy odcinek drogi do szkoły po kolana w błocie.
Mamy nadzieję , ze z powodu fatalnej drogi nasz wyciąg nie podzieli losu wyciągu z Niechobrza, który właśnie z takiego powodu musiał być zamknięty.
Argumenty, że właściciel wyciągów powinien remontować drogę dojazdową miałyby uzasadnienie jedynie wtedy gdyby każdy obywatel w tym każdy Radny Gminy Frysztak wykazał się rachunkiem za remont drogi którą on dojeżdża do pracy idzie do szkoły lub kościoła lub przy której prowadzi działalność gospodarczą . Z własnych środków wyasfaltowaliśmy fragment drogi na szycie tak , żeby narciarze wychodząc se stoku na górny parking nie wpadali w gigantyczne bagno. Zapłaciliśmy za ten fragment 45 000,00 zł ! Czy któryś z właścicieli firm w Gminie Frysztak musiał sobie sam asfaltować drogę której właścicielem jest Gmina ? !
Płacimy podatki, jak każdy. Samego podatku od nieruchomości płacimy prawie 100 000,00 zł rocznie. Czy nie można części tego podatku przeznaczyć na tę drogę ?
Przez trzy kolejne lata organizowaliśmy Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski „ Gogołowskie Drzewoludy” z nadzieją, że taka impreza będzie kolejnym argumentem , że warto zrobić drogę. Plener cieszył się dużym zainteresowaniem, zachwyceni byli wszyscy – rzeźbiarze, występujące zespoły ( a były to bardzo cenione zespoły na polskiej scenie muzycznej – Czesław Śpiewa, Pustki, Pogodno, Ratatam, Behavior, Kawałek Kulki,a także nasze lokalne zespoły ) i setki ludzi którzy uczestniczyli w imprezach podczas pleneru. Niestety. W tym roku nie stać nas na zrobienie imprezy, a gdybyśmy nie organizowali jej w latach poprzednich mielibyśmy środki na wyasfaltowanie drogi. Zorganizowanie plenerów kosztowało nas prawie120 000,00 zł
Bardzo prosimy o poparcie naszej prośby na Forum, gdyż wydaje nam się , że Władze Gminy nie zdają sobie sprawy jak wiele osób odwiedza te miejsca w Gogołowie i zachwycając się wyciągami, rzeźbami, końmi i przepięknymi widokami, narzeka na dojazd.
Jesteśmy zakochani w tym terenie, uważamy że to najpiękniejsze miejsce na ziemi. Chcemy tu rozwijać naszą działalność, dawać pracę innym ludziom i mieć radość z tej działalności. Powoli tracimy jednak zapał. A może lepiej jest nic nie robić ? może lepiej żyć sobie z zasiłków ? Czasem ludzie mówią że to przez zawiść, zazdrość... ale czego ? Tego , że chcemy pracować, że chcemy coś robić także dla innych ? Chyba władze gminy raczej powinny się z tego cieszyć i wspierać ? Zresztą ze strony ludzi którzy nas odwiedzają i którzy tam mieszkają nie odczuwamy zawiści... o co więc chodzi ? Jest tyle dróg remontowanych, asfaltowanych , dlaczego nie ta ? 


Autorem listu jest Magdalena Malikowska
Dyskutować można również na forum Gminy Frysztak - link kliknij tu !

Dodaj do Google Plus

9 - ilość komentarzy :

 1. Absolutnie popieramy prośbę, dla wszystkich mieszkańców i turystów będzie lepiej i bezpieczniej jeśli ta droga wreszcie będzie wyasfaltowana. Auta nie będą wpadać do rowów, ludzie nie będą brodzić w błocie i wszystkim będzie się żyło dostatniej...

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszyscy użytkownicy drogi i turyści przychylamy się do owej prośby... niszczymy na tej drodze auta, brodzimy w błocie uskakując przed wpadającymy w poślizg samochodami. Takie ładne miejsce i takie zaniedbanie ze strony Gminy - wstyd

  OdpowiedzUsuń
 3. Radni traktują swoją funkcję jak zarobek i asfaltują tam, skąd dostaną odpowiednią ilość głosów. Obiekty państwa Malikowskich są wizytówką Gminy a nie radnego. To przykre ale prawdziwe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkim podoba sie to miejsce (z niestety, fatalnym dojazdem)- ostatnio duzo młodych par robi sobie sesje ślubne wokół rzezb na Dziole - ciekawe dlaczego? jakos nie zauważyłam zeby za tło fotografowie wybierali świezo wyremontowany budynek gminy czy plac św.Floriana...

  OdpowiedzUsuń
 5. :)

  http://www.youtube.com/watch?v=BvStVLog6JM

  OdpowiedzUsuń
 6. Popieram inicjatywę budowy drogi obok stoku w Gogołowie. Uważam, że jest ona niezbędna do dalszego rozwoju ośrodka w Gogołowie i przyczyni się do wzrostu liczby turystów w gminie Frysztak a także ułatwi zapoznawanie się z jej walorami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dobry pomysł. Wesprze bardzo dobre inicjatywy związane z rozwojem regionu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie popieram apel o budowę drogi. Faktycznie jest w fatalnym stanie i utrudnia dostęp do tego bardzo atrakcyjnego miejsca. Mam nadzieję, że list nie przejdzie bez echa i coś w końcu ruszy w sprawie drogi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak tak dalej pójdzie, to ludzie chcący odwiezić gogołów pojadą do okolicznych miejscowości szerokim łukiem omijając nasz gminę i gdzie nidziej zostawiając pieniądze, które mogliby zostawić u nas. "Bo tu nie ma dojazdu, szkoda zwieszenia" Nic to, na premie dla Włodaży zawsze jednak się kasiurka znajdzie.

  OdpowiedzUsuń