Szczepienie lisów - uwaga na szczepionki.

Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii  informuję o planowanej w dniach 1 - 10 września 2011 r. akcji szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej.

Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna - jesień) wykładaniu szczepionki. W bieżącej akcji zostanie wyłożonych 378 210 dawek szczepionki.

Tak może wyglądać szczepionka na lisy.
Porcja szczepionki posiada kształt okrągłego plastra koloru brązowo szarego. Opisany blister przynęta, wydający specyficzny zapach, zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką pragnę podkreślić, że:
- przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest przeciwwskazane;
- w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem;
- kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;

W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu  zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Dodaj do Google Plus

0 - ilość komentarzy :

Prześlij komentarz