Szkoła w Kobylu do likwidacji.

Kolejna szkoła z Gminy Frysztak po zakończeniu roku szkolnego zostanie zlikwidowana. "Ofiarą finansów" i reformy padła Szkoła Podstawowa we Frysztaku filia w Kobylu. Fila została zgłoszona do likwidacji kuratorowi oświaty przez samorządowców z Gminy Frysztak, szkoła w Kobylu to jedna z 200 placówek likwidowanych na terenie województwa podkarpackiego. 
Szkoła podstawowa we Frysztaku filia Kobyle - foto Patryk Wiśniowski
Lista jest długa, choć część szkół musi być zamkniętych z powodu zmiany prawa oświatowego. To licea profilowane i technika uzupełniające. Część z nich już nie ma uczniów i chętnych do nauki, więc ich likwidacja to tylko formalność - tłumaczy Świętoń, o sytuacji w podkarpackiej oświacie  napisały nowiny24.pl, jeśli chcą Państwo przeczytać artykuł o likwidacji szkół w województwie podkarpackim link - kliknij tu.

Więcej w sprawie szkoły w Kobylu chcieliśmy dowiedzieć się w Urzędzie Gminy, niestety nie doczekaliśmy się żadnej informacji odnoście likwidacji szkoły w Kobylu. Miejmy nadzieje że to już ostatnia szkołą z terenu Gminy Frysztak, która zostanie zlikwidowana.
Dodaj do Google Plus

44 - ilość komentarzy :

 1. zlikwidowac wszystkie i bedzie spokój a zapracowani nauczyciele beda mogli nareszcie odpoczac

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro doslownie 1 dziecko urodzilo sie rok temu w Kobylu to nie trudno domyslic sie jak mozna taka szkole utrzymac skoro niewiele dzieci tam teraz chodzi. W dzisiejszych czasach busy woza dzieci do szkoly i naprawde nie ma co narzekac

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedługo zostaną tylko "lokomotywy rozwoju". Szkoły, wioski, gminy, sądy, kolej,porodówki, miejsca pracy - do likwidacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. I będziemy narodem analfabetów i idiotów!

  OdpowiedzUsuń
 5. CIEKAWE CO TAM BEDZIE ZAMIAST SZKOLY... PEWNIE ZROBIA MIEJSCE DLA MENELOW Z POD SKLEPU..

  OdpowiedzUsuń
 6. Zlikwidowali szkoły w Gliniku Średnim ,Pułankach, Twierdzy... Kobyle jakos i tak do tej pory wyróżnione było...

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje mi się że likwidacja szkoły w tym przypadku nie jest złym pomysłem. A co do "I będziemy narodem analfabetów i idiotów!" to się nie zgodzę bo jak tylko się komuś chce to będzie to robił nie zależnie czy ma do pracy 100m czy 5km(w tym przypadku szkoły.

  PS. W naszym kraju już jest pełno idiotów, szkoły nie wychowują !!! dzieci uczą się od rodziców

  OdpowiedzUsuń
 8. może coś wymyśliszczeli napisał:
  9 marca 2012 18:57 Komentuj

  CIEKAWE CO TAM BEDZIE ZAMIAST SZKOLY... PEWNIE ZROBIA MIEJSCE DLA MENELOW Z POD SKLEPU..

  OdpowiedzUsuń
 9. to juz kraj analfabetów i idiotów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkoły nie mają być miejscem pracy dla nauczycieli a miejscem kształcenia uczniów. Nie ma uczniów to i znika powód utrzymywania szkoły. Proste i logiczne.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak czytam wasze komentarze to mi się śmiać chce. Przecież w Polsce do 18 roku życia jest obowiązek nauki, więc tych dzieci nie pozostawią bez szkoły. Pewnie będą dowożone do Frysztaka albo będą robić to rodzice. Spacer z dzieckiem też nikomu jeszcze nie zaszkodził. A gdy zlikwidowano 4 szkoły to może w końcu przestanie brakować pieniędzy na sferę edukacji i będzie w końcu lepiej, a nie ciągle tak samo?

  Szkoła we Frysztaku jest duża, pomieści tą 10tkę dzieci z Kobyla bez obaw.

  OdpowiedzUsuń
 12. co z wczorajszym meczem?

  OdpowiedzUsuń
 13. Dobrze rze likwiduja szkole w kobylu bo do tej pory dieci byly narażone na widok meneli pijacych pod sklepem i dotego używajacych słow wólgarnych a do tego powinni zlikwidowac sklep.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja swoją szkołę podstawową bardzo źle wspominam. (Nie myślę tutaj o szkole w Kobylu) To były lata 80-te. Rodzice uczyli i oceniali swoje dzieci, zawsze miałem poczucie nierównego traktowania. Na koniec 8- klasy aby nie zepsuć synowi nauczycielki zachowania dano karę profilaktyczną. Wszyscy w klasie źle się uczyli, była tylko grupka uczniów która mogła "iść" do liceum. Takie było zdanie pedagogów. Teraz czasy się zmieniły, dzieciaki są bardziej odważne- oby z umiarem w granicach dobrego wychowania. Rodzice mogą wybrać szkołę do jakiej będzie chodziło ich dziecko, kiedyś w małym środowisku byłoby to mezaliansem.

  OdpowiedzUsuń
 15. No "wasz" wspaniały wójt(bo nie mój) robi reformy finansowe szkoła to pikuś przy tym ile wydrą kasy z podatków!!

  OdpowiedzUsuń
 16. W latach 90-tych tez tak się działo .Pewne dzieci były traktowane lepiej,Ja miałem dyz-lekcje zamiast mi pomóc to wstawiano mi słabe oceny i wmawiali mi ,ze się nie przykładam . Z upływem lat stwierdzam ,ze nasza Szkoła Podstawowa w Frysztaku zatrudniała złych nauczycieli.Oczywiście nie wszystkich ,ale znam parę takich i możne kiedyś jak wrócę do Frysztaka to im to powiem .

  OdpowiedzUsuń
 17. Dzieci z małych szkół na pewną są lepsi spokojniejsi inż z molocha ale co zrobić jak nauczyciel robi parę godzin w tygodniu a zarabia jak by pracował 70 godz.w tygodniu to oni dobijają gminy a nauka zamiast w szkole to masa zadania i rodzic uczy w domu.Nauczyciela poznasz po zadaniu czym słabszy nauczyciel to więcej zadania bo praca na lekcji be niestety a pretensje do całego świata .

  OdpowiedzUsuń
 18. Id... sam sobie spaceruj z siedmioletnim dzieckiem 3 km w styczniu przy -25 stopni.

  OdpowiedzUsuń
 19. To dlaczego tak podnieśli podatki jak będzie mniej nauczycieli ?

  OdpowiedzUsuń
 20. X lat temu to dzieci do podstawówki same chodziły po pare km i nikt ich nie woził. Przynajmniej miały troche ruchu a teraz? Komputer, chipsy a potem tłusta beczka.

  OdpowiedzUsuń
 21. dokladnie po szkole powinien byc sklep do ktorego chodza tylko ludzie z marginesu tzn menele

  OdpowiedzUsuń
 22. Narzekacie na sklep a co robi policja parę razy jedzie pod sklep ładuje kolegium pijącym i kierowniczce sklepu a za drugim razem odbiera pozwolenie na alkohol i po sprawie jak w całym kraju.

  OdpowiedzUsuń
 23. A ja bym tam zrobił izbę poświęconej zabytkami wioski gminy starymi meblami, urządzeniami domowymi,i do produkcji rolnej szkoda aby taki ładny budynek marniał.la

  OdpowiedzUsuń
 24. Najpierw nauczcie się robić dzieci, to będziecie mieć szkołę. Wtedy będziecie mogli krytykować wójta i rząd.

  OdpowiedzUsuń
 25. Robić dzieci to nie sztuka ale ich potem wychować ,wyuczyć i dać dobrą prace mieszkanie to problem nasz kraj pod tym względem do zadupie 1000 lat wstecz niestety tylko kłótnie w rządzie a nie naród a prym wiedzie pis.

  OdpowiedzUsuń
 26. No ale od 10 lat rządzi PO

  OdpowiedzUsuń
 27. Pisuarze 4,5 a nie 10 stary kawaler nie myślał o dzieci tylko o kocie

  OdpowiedzUsuń
 28. Trudno się dziwić ,że zamyka się szkoły ponieważ dzieci jest dużo mniej jak kilka lat temu,a nauczycieli tyle samo lub więcej, tylko z wiele wyższą pensją i wiele niższą wiedzą . Utrzymać wszystkie przywileje dla nauczycieli a ten system sam padnie w niedługim czasie .

  OdpowiedzUsuń
 29. Nauczyciel powinien pracować 6 godz.dziennie a 2 godz.czas na kawę a nie odwrotnie mam nadzieje że rodzice się za to zabiorą a nie tylko zadania do domu a w szkole laba. Dziecko powinno w domu odpoczywać sport czytanie książki a nie uczyć się do nocy poco go posyłać do szkoły jak tam nic nauczyciele nie robią a pracują 6 miesięcy w roku reszta wolne widzę to i klnę bo mam czworo dzieci w szkole.

  OdpowiedzUsuń
 30. "Najpierw nauczcie się robić dzieci, to będziecie mieć szkołę. Wtedy będziecie mogli krytykować wójta i rząd."

  Kolejny zmanipulowamny i oderwany od rzeczywistości. Ty wiesz ile kosztuje wychowanie dziecka ? Nasz kraj w niczym tego nie ułatwia, chociażby ostatnia podwyzka VAT na ubranka dzieciece jest tego jaskrawym przykładem. Narób sobie dzieci a potem leć do GOPS-u po zapomoge albo napisz list do Warszawy, na pewno ktos z twoich ulubienców otrze łzy. Jesli będziesz tak dobry w produkcji jak w rzucaniu mięsem na pewno nasz kraj nie zginie a i jakis dyplom może dostaniesz.

  OdpowiedzUsuń
 31. Jeżeli nauczyciele są na garnuszku samorządów, to samorządy powinny ustalać warunki pracy. U nas już ponad 20 lat obowiązuje wolny rynek. Jeżeli przywileje ustawia rząd, to niech sobie płaci. Coś mi sie wydaje, że na szkolnictwie żeruje wiele podmiotów. Pomysłodawcy coraz to nowych programów nauczania i ksiegarze, bo książki trzeba zmieniać co rok. Płacą za to rodzice.

  OdpowiedzUsuń
 32. ja do szkoły miałam 3 km i codziennie chodziłam do szkoły i nikt tego wtedy nie przeżywał. A z kobyla do frysztaka nie jest aż tak daleko po za tym teraz i tak jeździ bus. A przy tak małej liczbie dzieci koszty utrzymania szkoły, wypłaty dla nauczycieli, sprzątaczek przekraczają wszystkie granice

  OdpowiedzUsuń
 33. Nareście !!! Parę nierobów mniej do utrzymania.

  OdpowiedzUsuń
 34. A mi tam fajnie było, bardzo miło wspominam Kobylską Szkołę

  OdpowiedzUsuń
 35. A ja bym tam zrobił pałać ślubów razem z salą weselną i robił kasę.

  OdpowiedzUsuń
 36. ciekawe kurde w którym miejscu masz ten bus, który twoim zdaniem dowozi dzieci z kobyla do Frysztaka.

  OdpowiedzUsuń
 37. CIEKAWE GDZIE MASZ TEN BUS

  OdpowiedzUsuń
 38. Tam będzie Dom Spokojnej Starości,tak mówią
  w Gminie.

  OdpowiedzUsuń
 39. Naprawdę super pomysł chciałbym na stare lata przebywać w tak ładnym miejscu i spoglądać na ładne widoki gminy.

  OdpowiedzUsuń
 40. Super urocze położenie szkoda takiego obiektu dać na zmarnowanie

  OdpowiedzUsuń
 41. Moi drodzy, szkoła do likwidacji, mało dzieci, brakuje pieniędzy na oświatę służbę zdrowia,kulturę, brakuje miejsc pracy w kraju, młodzi musza wyjeżdżać za pracą jak po II wojnie światowej tyle, że nie do Ameryki ale do Europy Zachodniej, STARZY wegetują.Wszystkie grupy zawodowe, społeczne zostały skłócone ze sobą wypominamy sobie, że np.nauczyciele za mało pracują, lekarze za dużo zarabiają, prywaciarze płacą głodowe pensje itd...itd. To wszystko udało się zorganizować nielicznej Grupie Rządzących, Bankierów,Urzędników, Cwaniaków, którzy dorobili się na przemianach ustrojowych w Europie a Ty Biedny Narodzie myśl, że to wszystko z powodu małej liczby godzin w etacie nauczycielskim, zbyt wysokim pensjom lekarzy, głodowym pensjom wypłacanym przez prywaciarzy, stresuj się, zazdrość innym, i nie myśl o żadnych strajkach, protestach bo to wina nauczyciela, lekarza, prywaciarza, MYŚLCIE ludzie!!! to wina skorumpowanego systemu który ogarnął już całą Europę.Ty Biedny Narodzie kłóć się, zazdrość innemu tak samo biednemu jak Ty i daj NAM opływać w LUKSUSACH, FORTUNACH I BAJOŃSKICH GAŻACH- rządzący,bankowcy,urzędnicy korporacyjni, cwaniacy transformacyjni i inni, którzy na NAS żerują. Teraz Grecja - czy później POLSKA? - przykro patrzeć a jeszcze jak nic nie można zrobić to naprawdę ŻAL.

  OdpowiedzUsuń
 42. Człowieku, który piszesz tam troszkę wyżej, jak możesz mówić,że szkoły nie uczą, że rodzice uczą. Rodzice to dzisiaj nie mają czasu nawet wychowywać swoich dzieci a co dopiero uczyć. Pracują ciężko za marne niekiedy grosze by związać koniec z końcem i nie mają często chwili wolnej dla swoich dzieci a często nie potrafią wychowywać uczyć bo niestety, niekiedy ich wiedza w tym kierunku jest zerowa lub prawie. Często jak nie pracują to popadają w nałogi,depresje i też nie mają głowy by zająć się swoim potomstwem. Oczywiście, że wszyscy tacy nie są i potrafią chcą i wychowują i czasem uczą ale szkoła zapewniam Cię człowieku że uczy. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 43. Panowie MS i PW troszkę(nawet bardzo) przesadziliście na ostatnim wiejskim spotkaniu w Kobylu. Wypowiedzieć tak niesprawiedliwe słowa w stosunku do osób, które przez wiele lat pracowały z zaangażowaniem, cierpliwością, powiem nawet oddaniem z także Waszymi dziećmi, uczyły je jak należy się zachować, uczyły podstaw pisania, ładnej mowy ojczystej, uczyły logicznego jak na ten wiek myślenia. To wszystko to nic nawet dobrego słowa, podziękowania tylko jakieś zarzuty, insynuacje. To chyba podpowiedziała Wam Wasza chora wyobraźnia, nie wiem czy z powodu Waszej depresji jako ludzi niedowartościowanych, niespełnionych życiowo, sfrustrowanych dzisiejszymi trudnymi czasami??? Cóż Panowie z tego co się orientuję to nie osiągnęliście jakiś spektakularnych sukcesów w swoim życiu, dzięki Wam nasze środowisko też niewiele zyskało, tak naprawdę to nie wiem czy cokolwiek zyskało po za Waszymi dziećmi bo o Was jak do tej pory niewiele było słychać zwłaszcza rzeczy pozytywnych. Po szkole, naszej SZKOLE KOBYLSKIEJ znam wielu wartościowych, mądrych ludzi, kulturalnych, wrażliwych i bardziej przydatnych społeczeństwu jak Wy, dumnych i nie wstydzących się tego,że do tej szkoły chodzili bo wiele się tu nauczyli, wiele dobrych wspomnień stąd wynieśli i dużo więcej jak Wy osiągnęli.
  To przykre,że ta szkoła musi w dzisiejszych czasach odejść w niebyt. Zapewne jednak zostanie w pamięci wielu nas, którzy tu spędziliśmy piękne chwile, radosne czasem trudne (nie wszystko w życiu jest łatwe)i łza niejednemu się zakręci na wspomnienie chwil spędzonych w tej likwidowanej dzisiaj szkole.
  Nieładnie Panowie troszkę kultury i ogłady w końcu obaj ukończyliście tę szkołę i powinniście coś więcej zapamiętać z tego co Was tam uczono.

  OdpowiedzUsuń
 44. Szkoła dawno powinna pójść do likwidacji .Jak się ma poparcie to na każdą najmniejszą szkołę znajdą się pieniądze.Zapewne personel nie zostanie na lodzie.Na emeryturę albo do innej szkoły.Takie czasy.

  OdpowiedzUsuń