Śladami frysztackich Żydów…

Jesienią bieżącego roku klasa III b frysztackiego gimnazjum uczestniczyła w projekcie Forum Dialogu Między Narodami, w którym uczestniczą szkoły z całej Polski. Inicjatywa ta skierowana jest do młodzieży miast i wsi, które w przeszłości zamieszkane były przez ludność pochodzenia żydowskiego.
 20 listopada 2012r. zorganizowano wycieczkę po Frysztaku prowadzącą śladami rodzin żydowskich. Było to podsumowanie działań w tym projekcie.
Trasa, po której uczniowie oprowadzali zaproszonych gości, zaczęła się na Placu św. Floriana o godz.14:30, gdzie młodzież przedstawiła krótko historię naszego miasteczka. Następnie cała grupa przeszła w stronę starej porodówki. Po przedstawieniu kilku tradycji związanych z narodzinami dziecka w kulturze żydowskiej wszyscy ruszyliśmy w stronę przedszkola. Tam dawniej znajdowała się pierwsza szkoła frysztacka, do której uczęszczali uczniowie wyznania mojżeszowego i dzieci katolickie. Gimnazjaliści przebrali się za uczniów z dwudziestolecia międzywojennego i przedstawili różnice pomiędzy dziećmi katolickimi a Żydami. Następnie poznaliśmy krótką historię apteki i targu. Tam też uczniowie przybliżyli nam historię „krwawych nieszporów frysztackich”, które miały miejsce w 1898r.
 Na ulicy Gołębiowskiego mieliśmy okazję oglądnąć najstarsze pożydowskie kamienice i dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy o drewnianej synagodze, która znajdowała się na miejscu dzisiejszego sklepu Lotto, ale niestety spłonęła podczas pożaru w 1890r. Do dzisiaj nie przetrwała żadna z dwóch bożnic we Frysztaku. Jedną z niewielu pozostałości po Żydach jest Tora, która została wywieziona do Stanów Zjednoczonych jeszcze przed wojną, a należała do rabina frysztackiego - Chude Halbersztama.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był cmentarz żydowski. Tam uczniowie opowiedzieli o znaczeniu znaków znajdujących się na macewach i o zasadach obowiązujących na kirkucie. Następnie wszyscy ruszyliśmy ul. Gołębiowskiego w stronę szkoły. To właśnie na tej ulicy było utworzone getto, w którym żyło 16 00. Żydów. Przy wejściu każdy uczestnik otrzymał opaskę z gwiazdą Dawida, do której noszenia zmuszani byli Żydzi. Oznakowanie to miało ich izolować od reszty społeczeństwa i ułatwić wyłapywanie do prac przymusowych.
 Historia frysztackiego getta była ostatnim punktem wycieczki, po którym uczniowie gimnazjum podziękowali wszystkim za przybycie i każdy poszedł w swoją stronę. Myślimy, że wycieczka była bardzo udana i podobała się zaproszonym uczestnikom.

9 - ilość komentarzy :

 1. Film "Poĸłosie" obejrzeli?.Jak nie ,to czym prędzej walić do kina , obejrzeć,wzbudzić w sobie poczucie winy,przepraszać i bulić kasę za mienie pozostawione przez Żydów we Frysztaku

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie mozna znalezc dokladniejsze informacje o histori Frysztaka?

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozumiem, że pyta pokolenie google, bo starsi chyba wiedzą jak się szukało takich informacji? Proponuję Ci prehistoryczne metody - biblioteki, parafie, instytucje i rozmowy z ludźmi(zależy czego chcesz się dowiedzieć). Minusem jest to, że trzeba odejść od komputera.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cóż jeśli napisałbym prawdziwy komentarz o tym jacy byli i są żydzi to odrazu zostałbym stłamszony bo oni wymyślili sobie taką tarcze ochronną która nazywa się antysemiztyzm. Otwórzcie oczy ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Tylko nie wywołujcie tych co przez
  nich był we Frysztaku brud,smród i
  różne choroby!!

  OdpowiedzUsuń
 6. "Parafia Frysztak w latach 1918-1945" ks. Krzysztof Szopa
  rozdz. III 2a

  OdpowiedzUsuń
 7. Odnosnie odpowiedzi z 9:25 nie koniecznie trzeba byc pokoleniem google zeby wiedziec jak szukac takich informacji. Niestety mieszkam za granica i nie mam mozliwosci szperania w biblotece i innych instytucjach .Dlatego zapytalem czy moze ktos zna jakies zrodlo internetowe. Dziekuje bardzo

  OdpowiedzUsuń
 8. Ajwaj, ajwaj Polska nie wasz kraj!!!

  OdpowiedzUsuń
 9. Wystarczy wpisać w google Frysztak sztetl i wyskoczy mnóstwo informacji, szczególnie o frysztackiej gminie żydowskiej.Oczywiście informacje będą różne. podawane z pozycji antysemickich lub antypolskich ale krytyczny i wnikliwy czytelnik sobie z tym poradzi.Odnośnie tzw "nieszporów frysztackich" to była wydana książka pt "Nieszpory Frysztackie" , chyba jeszcze przed wojną ale autora nie pamiętam ani nie mogę znaleźć żadnych informacji w Internecie.Może ktoś coś wie?

  OdpowiedzUsuń