Śladami frysztackich Żydów…

Jesienią bieżącego roku klasa III b frysztackiego gimnazjum uczestniczyła w projekcie Forum Dialogu Między Narodami, w którym uczestniczą szkoły z całej Polski. Inicjatywa ta skierowana jest do młodzieży miast i wsi, które w przeszłości zamieszkane były przez ludność pochodzenia żydowskiego.
 20 listopada 2012r. zorganizowano wycieczkę po Frysztaku prowadzącą śladami rodzin żydowskich. Było to podsumowanie działań w tym projekcie.
Trasa, po której uczniowie oprowadzali zaproszonych gości, zaczęła się na Placu św. Floriana o godz.14:30, gdzie młodzież przedstawiła krótko historię naszego miasteczka. Następnie cała grupa przeszła w stronę starej porodówki. Po przedstawieniu kilku tradycji związanych z narodzinami dziecka w kulturze żydowskiej wszyscy ruszyliśmy w stronę przedszkola. Tam dawniej znajdowała się pierwsza szkoła frysztacka, do której uczęszczali uczniowie wyznania mojżeszowego i dzieci katolickie. Gimnazjaliści przebrali się za uczniów z dwudziestolecia międzywojennego i przedstawili różnice pomiędzy dziećmi katolickimi a Żydami. Następnie poznaliśmy krótką historię apteki i targu. Tam też uczniowie przybliżyli nam historię „krwawych nieszporów frysztackich”, które miały miejsce w 1898r.
 Na ulicy Gołębiowskiego mieliśmy okazję oglądnąć najstarsze pożydowskie kamienice i dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy o drewnianej synagodze, która znajdowała się na miejscu dzisiejszego sklepu Lotto, ale niestety spłonęła podczas pożaru w 1890r. Do dzisiaj nie przetrwała żadna z dwóch bożnic we Frysztaku. Jedną z niewielu pozostałości po Żydach jest Tora, która została wywieziona do Stanów Zjednoczonych jeszcze przed wojną, a należała do rabina frysztackiego - Chude Halbersztama.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był cmentarz żydowski. Tam uczniowie opowiedzieli o znaczeniu znaków znajdujących się na macewach i o zasadach obowiązujących na kirkucie. Następnie wszyscy ruszyliśmy ul. Gołębiowskiego w stronę szkoły. To właśnie na tej ulicy było utworzone getto, w którym żyło 16 00. Żydów. Przy wejściu każdy uczestnik otrzymał opaskę z gwiazdą Dawida, do której noszenia zmuszani byli Żydzi. Oznakowanie to miało ich izolować od reszty społeczeństwa i ułatwić wyłapywanie do prac przymusowych.
 Historia frysztackiego getta była ostatnim punktem wycieczki, po którym uczniowie gimnazjum podziękowali wszystkim za przybycie i każdy poszedł w swoją stronę. Myślimy, że wycieczka była bardzo udana i podobała się zaproszonym uczestnikom.