W niedzielę powrót pociągów

Po ponad półrocznej przerwie w kursowaniu pociągów PKP, związanej z kolejnym etapem modernizacji linii kolejowej, od 9 grudnia wznowione zostaną połączenia z Rzeszowem i Jasłem. Z ciekawostek związanych z modernizacją, to na odcinku od Dobrzechowa do Frysztaka pociąg będzie mógł jechać z prędkością 100km/h. Jest to prędkość, której do tej pory na tej linii nie można było uzyskać. Przejazdy będą wyposażone w samoczynną sygnalizację przejazdową, która automatycznie zamknie rogatki przed przejazdem pociągu. Z obowiązującym rozkładem jazdy można zapoznać się na stronie PKP PLK. Czas jazdy do Rzeszowa obecnie wynosić będzie 64 minuty a do Jasła 41 minut. Cena za przejazd do Rzeszowa wynosi 11,20zł a do Jasła 6,8zł.


Nie jest to koniec prac modernizacyjnych. Na przyszły rok przewidziane są dalsze prace na odcinkach od Strzyżowa do Dobrzechowa, od Frysztaka do Przybówki oraz przebudowa mostu na Wisłoku w Żarnowej. W związku z tym pociągi będą kursować tylko do wiosny, kiedy to zostanie ponownie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa a linia zamknięta.


Trwają też prace nad dokumentacją przebudowy dwóch ostatnich odcinków od Boguchwały do Czudca i od Przybówki do Jasła. Z tymi pracami PLK chce wyrobić się jeszcze w tej perspektywie unijnej, czyli do końca 2015 roku. Po ukończeniu wszystkich prac przejazd do Rzeszowa czy Jasła będzie bardzo konkurencyjny pod kątem czasu przejazdu. Trzeba oczekiwać rówież, by PKP Przewozy Regionalne zwiększyły liczbę pociągów, gdyż obecna oferta jest mało atrakcyjna.