Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

WYCIECZKA W PIENINY Z GOSIR FRYSZTAK: SZCZAWNICA-PALENICA-LEŚNICA- "ČERVENÝ KLÁŠTOR" NA SŁOWACJI / CENA WYJAZDU 50 ZŁ

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku zaprasza do udziału w jesiennej wycieczce w Pieniny. Program wycieczki łączy w sobie wyjazd kolejką krzesełkową na Palenicę z wędrówką górskimi, malowniczymi szlakami Pienin do Červenego Kláštoru  na Słowacji. 

Wycieczka odbędzie się w sobotę 19 października 2013r. 
Wyjazd o godz. 7:00 z parkingu GOSIR Frysztak. 
Ze względów organizacyjnych zapisy prowadzimy do dnia 15.10.2013r. 
------------------------------------------------------------------------------
Całą trasę prowadzącą z Palenicy do Červenego Kláštoru pokonujemy pieszo 11 km, ok 3,5 godz. marszu. 
Po dotarciu do klasztoru planowana jest godzinna przerwa, którą można przeznaczyć na zwiedzanie lub odpoczynek w "Krčmie Pod Lipami".  
Przed wejściem do klasztoru znajduje się park, który w 1972 r. stał się obszarem chronionym pod nazwą Lipy Pienińskie (Pieninské lipy). Znajduje się tu 19 cennych starych lip.
Szczegółowe informacje na temat klasztoru - kliknij tu 


Trasa, którą pokonamy oznaczona jest na poniższej mapie czarną przerywana linią. 

Zapisu można dokonać w biurze GOSIR. Podczas rejestracji należy podać nr PESEL oraz wpłacić zaliczkę w wysokości 25 zł. 
Liczba miejsc ograniczona ! 
W przypadku złych warunków atmosferycznych lub niewystarczającej ilości osób (minimum 45) wycieczka może zostać odwołana. 

Koszt wyjazdu  50 zł/os
W ramach wpisowego organizator zapewnia:
- przejazd na trasie Frysztak – Szczawnica / Czerwony Klasztor nad Dunajcem - Frysztak,
- bilet na kolej krzesełkową Palenica – Szczawnica,
- ubezpieczenie. 
UWAGA !
Cena nie zawiera biletu wstępu do klasztoru ani wyżywienia !
Osoby które planują zwiedzać klasztor, lub kupić obiad w "Krčmie Pod Lipami" powinny dodatkowo pomyśleć o zakupie euro.
Bilety wstępu do klasztoru:
- dorośli  3 €,
- emeryci 2 €,
- dzieci (6 - 15 r.), młodzież szkolna, inwalidzi 1 €,
- dzieci poniżej 6 roku wstęp wolny, 
- aparat fotograficzny 2 €,
- kamera 2 €.
Jedno z pomieszczeń  "Červenego Kláštoru"
---------------------------------------------------------------
"Krčma Pod Lipami"
---------------------------------------------------------------

RAMOWY PROGRAM:
godz. 6:45 zbiórka na parkingu GOSiR Frysztak,
godz. 7:00 wyjazd w kierunku Szczawnicy,
godz. 9:45 wyjazd kolejką krzesełkową na Palenicę,
godz. 10:00 wymarsz w kierunku "Červenego Kláštoru",
godz. 13:30 - 14:00 odpoczynek pod Pienińskimi Lipami ,
godz. 14:00 – 15:00 czas wolny:
- zwiedzanie klasztoru we własnym zakresie, 
- osoby które nie będą chciały zwiedzać będą mogły spędzić czas w "Krčmie Pod Lipami", 
godz. 15:30 – wyjazd w kierunku Frysztaka,
godz. godz. 18:00 rozwiązanie wycieczki. 
CHARAKTERYSTYKA TRASY:
Nasza przygoda rozpoczyna się od centrum Szczawnicy u podnóża Palenicy przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej. Pierwszą atrakcją jest wyjazd kolejką krzesełkową na Palenicę ( długość: 780m).
Od górniej stacji wyciągu zaczynamy piszą wędrówkę malowniczymi i pięknymi Pieninami. Czas przejścia całej trasy to ok. 3,5 godziny. Wysiadając na górniej stacji kolejki krzesełkowej udajemy się  górskimi łąkami  pokrywającymi  stoki Palenicy i Szafranówki  do Słowackiej miejscowości - Leśnica.

Po drodze będziemy mijać drewniane zabudowania na stokach Szafranówki,  gdzie był kręcony „Janosik”. W kolejnym etapie marszu przekraczamy granicę Państwa i wchodzimy na Słowację.  Jest to piękna i malownicza trasa widokowa, mijając polany i łąki. Możemy cieszyć się pięknymi widokami na  urwiska Bystrzyka,  Trzech Koron, Sokolicy, Holicy i Wysokiej.  
Następnie docieramy do centrum Leśnicy, gdzie trasa prowadzi jeszcze kilkanaście minut przełomową częścią doliny Leśnicy i pomiędzy malowniczymi skałami o nazwach „Wylizana” i „Sama”, gdzie asfaltową drogą wśród ciasnej zabudowy kierują się w stronę Straży Pożarnej i tam skręcimy na szlak niebieski.  Przez  ok. 45 min widokowymi łąkami, zagajniki i sadami kierujemy się w górę przez szczyt Limierz  oraz Barsztyg do malowniczej Przełęczy pod Klasztorną Górą i stąd lasem skręcając w lewo łączymy się z czerwonym szlakiem prowadzącym  do Klasztoru.  
Od przełęczy idziemy  łagodnie lasem i łąkami. Co chwila otwiera się ciekawy widok,  na Masyw Trzech Koron oraz Pienin Właściwych. Ścieżka przecina źródłowy strumień spływającego w dolinę Lipnika potoku. Słowacki czerwony szlak wiedzie dróżką najpierw przez las, potem łąkę,  następnie asfaltową szosą wzdłuż murów klasztornych, gdzie docieramy na miejsce do Czerwonego Klasztoru na Słowacji czyli Narodowego Zabytku Kultury.
Czerwony Klasztor to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w tej części Europy. Jego budowę nakazano magistrowi Kokoszowi Berzeviczemu jako zasądzone zadośćuczynienie za popełnione morderstwo. Budowa klasztoru  rozpoczęta została w 1330 roku. Początkowo zabudowania klasztoru wykonane były z drewna. W 1360 roku zostały jednak zastąpione przez budynki ceglane oraz kamienne, wzniesione zgodnie z zasadami stylu gotyckiego. 
Nazwa klasztoru nie jest tajemnicą. Pochodzi ona od koloru nieotynkowanych początkowo ścian, które wykonane były pierwotnie z czerwonej cegły. To właśnie dzięki nim ta ciekawa budowla sakralna przeszła do historii jako „Czerwony Klasztor”. 
Czerwony Klasztor na przestrzeni lat zmagał się z licznymi najazdami. W latach 1431-1433  został doszczętnie zniszczony przez husytów oraz rabusiów. Klasztor kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W 1705 roku osadzili się tutaj, sprowadzeni z Włoch kamedułowie. Zakonnicy rozpoczęli rozbudowę klasztoru. Wznieśli nowe pustelnie, wieże kościelną oraz założyli zajazd dla podróżnych a także szpital i aptekę.  Upadek Czerwonego Klasztoru częściowo  nastąpił wraz z  pożarem, który miał miejsce w 1907 roku. Zrujnowane zabudowania klasztorne przeszły na własność państwa. Częściowo odbudowano je.   Czerwonym Klasztorze w 1932 roku powołano pierwszy międzynarodowy polsko-słowacki  park natury w Pieninach. 
Zespół klasztorny został z powodzeniem odrestaurowany w latach 1956 - 1966.  Dziś w Czerwonym Klasztorze mieści się m.in. dyrekcja słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego. Najbardziej okazałym budynkiem kompleksu jest gotycki Kościół Św. Antoniego z końca XIV wieku, który został w znacznej mierze zrekonstruowany w stylu barokowym. 
Będzie możliwość zwiedzania tego historycznie ważnego miejsca oraz przerwa na posiłek i odpoczynek. Później udajemy się do autokaru przez nowoczesną kładkę na Dunajcu, która wjedzie na parking w Sromowcach Niżnych.

źródło: www.GOSiR.Frysztak.pl

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad