Powiatowo - Gminne Święto Plonów - Frysztak 2014

15 sierpnia obchodzone jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, łączone ze świętem plonów. W tym dniu składa się Maryi ofiary z darów ziemi : zioła, warzywa, kwiaty. Rolnicy dziękują za ukończenie żniw i prac polowych. Dożynki mają zarówno charakter religijny, jak i ludowy powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.
15 sierpnia 2014 r. we Frysztaku odbyło się Powiatowo - Gminne Święto Plonów. O godzinie 17 uroczystość rozpoczął Zespół "Twierdzanie" przedstawiając tradycyjne "Wieńcowiny".


Dożynkowi Starostowie - Państwo Anna i Marcin Dunaj z Lubli - przekazali bochen chleba Staroście Powiatu Strzyżowskiego - Panu Robertowi Godkowi oraz Wójtowi Gminy Frysztak - Panu Janowi Ziarnikowi, którzy podziękowali rolnikom za ich ciężką pracę. Następnie podzielili chleb i poczęstowali nim obecnych na dożynkach mieszkańców oraz gości.
Tradycyjnie w tym dniu odbył się konkurs wieńców dożynkowych. Do Frysztaka z wieńcami przybyli : Rada Sołecka z Żarnowej, OSP z Dobrzechowa, KGW z Jazowej, Chór Parafialny "Harfa" z Niewodnej, KGW ze Stępiny, Zespół Śpiewaczy "Twierdzanie", KGW z Glinika Średniego, KGW z Pułanek, KGW z Cieszyny, KGW z Glinika Górnego, OSP z Kobyla, KGW z Huty Gogołowskiej, dzieci z Huty Gogołowskiej, KGW z Widacza, KGW z Gogołowa, Koło Emerytów i Rencistów z Frysztaka. Wszystkie wieńce były bardzo piękne i jury postanowiło nagrodzić wszystkie grupy wieńcowe, a wyróżnienie otrzymał wieniec wykonany przez Ochotniczą Straż Pożarną z Dobrzechowa.


Podczas dożynek odbył się także "Piknik Smaku i Tradycji" zorganizowany przez Sołectwo Frysztak oraz Gminę Frysztak. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z : Lubli, Kobyla, Widacza, Glinika Średniego, Glinika Górnego, Pułanek, Huty Gogołowskiej, Twierdzy i Stępiny przygotowały wiele wspaniałych potraw, ciast oraz nalewek. Ich stoiska były oblegane do późnego wieczora. Każde Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało potrawę konkursową. Wszystkie potrawy były godne polecenia, ale jury jednogłośnie uznało za zwycięzcę konkursu "kluski z banią" przygotowane przez KGW z Kobyla.Z programem artystycznym wystąpili: Chór Mieszany "Sokół" z Frysztaka, Zespół "Twierdzanie", Zespół Pieśni i Tańca "Wisznia" z Wiśniowej, Kapela Ludowa "Gogołowianie" z Gogołowa.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty sztuki ludowej - wycinankarstwa, hafciarskie, bibułkarskie oraz garncarskie - prowadzone przez artystów z powiatu strzyżowskiego.
Najmłodsi uczestnicy dożynek bezpłatnie bawili się w przygotowanym wesołym miasteczku."Miłośnicy Tradycji i Muzyki Ludowej" z Gogołowa zaprezentowali rekonstrukcję tradycyjnego wypieku chleba. Przedstawiono dawne narzędzia służące do zasiewu, zbioru, obróbki zboża oraz wypieku chleba. Eksponaty pochodzą z "Galerii Przybytku Wiejskiego" w Gogołowie , którą prowadzi Pan Edward Górgacz. Prezentację pt. "Nasz chleb powszedni" poprowadził Pan Krzysztof Winiarski.
Dożynki zakończyła zabawa z zespołem "ALTON".
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Święta Plonów i wszystkim, którzy wzięli w nim udział.

Organizatorami Powiatowo - Gminnego Święta Plonów Frysztak 2014 byli: Powiat Strzyżowski, Gmina Frysztak, GOK Frysztak
Współorganizatorzy: GOSiR Frysztak, GZK Frysztak

Zdjęcia w galerii
Dodaj do Google Plus

0 - ilość komentarzy :

Prześlij komentarz