Spotkanie autorskie z Martą Fox!

Gminna Biblioteka Publiczna we Frysztaku zaprasza na spotkanie autorskie z Martą Fox w dniu 19 maja (wtorek) o godz.14.00. Poetka, autorka książek dla młodzieży i dorosłych, eseistka. Urodzona w Siemianowicach Śląskich. Ukończyła filologię polską w Uniwersytecie Śląskim. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w liceum, bibliotekarka i dziennikarka. W latach 1987–1989 redagowała „Młodą Sztukę” w Warszawie. W latach 1990 – 1995 była kierownikiem literackim Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. W latach 1995 – 1999 pełniła funkcję specjalistki d/s. programu artystycznego w Miejskiej Galerii Sztuki „Extravagance”. W latach 1993 –1994 była zastępcą redaktora naczelnego „Górnośląskiego Diariusza Kulturalnego”. W latach 1996 –1997 redagowała dział poezji w kwartalniku humanistycznym „Wyrazy”. W latach 1995 –2001 pisała felietony do miesięcznika społeczno-kulturalnego „Śląsk”. W latach 2003 – 2011 prowadziła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach spotkania z pisarzami w cyklu „Mistrz Słowa”. W latach 2009 – 2012 pisała felietony do czasopisma „Strony”. Należy do Towarzystwa Kultury Teatralnej (w latach 1994-1998) prezes Oddziału Wojewódzkiego) ; Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (oddział we Wrocławiu). Była członkiem nieformalnej polsko-niemieckiej grupy literackiej „Kwartet Literacki” (Das Literarische Bett)”.
Otrzymała Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej (Statuetka Miedzianego Amora: 1989 – proza i 1994 – poezja. Za książkę „Zdarzyć się mogło. Zdarzyć się musiało. Z Wisławą Szymborską spotkanie w wierszu” otrzymała nagrodę XX Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Jej powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie „Książka Roku” 1995 i 2000. Była dwukrotnie stypendystką Ministerstwa Kultury. Otrzymała tytuł baronowej od Polskiego Ruchu Monarchistycznego. Wydała 40 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje). Poezja Marty Fox była tłumaczona na języki: niemiecki, portugalski, hiszpański, angielski. Przez krytykę została nazwana objawieniem polskiej powieści młodzieżowej. Młodzieżowe powieści Marty Fox od kilku lat określane są mianem bestsellerów i znajdują się na pierwszym miejscu w rankingach czytelniczych.

Spotkanie organizowane jest w ramach realizacji programu Instytutu Książki, Dyskusyjne Kluby Książki. Serdecznie zapraszamy!
Dodaj do Google Plus

0 - ilość komentarzy :

Prześlij komentarz