Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Ponad 35 stopni - UPAŁ!

Przez najbliższe 4 dni (Ważność: od 2015-07-04 13:00:00 do 2015-07-08 20:00:00) nad nasze województwo nadciągną upały - ostrzeżenie 2 stopnia. Temperatury w cieniu mają sięgać powyżej 35 stopni Celsiusza, do słońca może to być nawet 50 stopni – prognozuje Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych. Minimalne temperatury w nocy mają spaść do 16 – 20 stopni Celsiusza.

Zapraszamy do wspólnej zabawy: prosimy o wysyłanie fotek termometrów z państwa domów. W mailach ze zdjęciami proszę wpisywać miejscowość z naszej gminy oraz godzinę o której było zrobione zdjęcie - fotki z termometrami będziemy publikować na naszym koncie na Facebooku

Co robić w tak upalne dni:
1. Dużo pijmy, najlepiej chłodnej wody mineralnej niegazowanej, co zapobiegnie odwodnieniu organizmu. Lekarze zalecają starszym osobom 2 litry wody dziennie, a młodszym nawet 3 litry.
2. Unikajmy alkoholu i napojów zawierających kofeinę, które działają moczopędnie i w żaden sposób nie chronią przed odwodnieniem.
3. Zrezygnujmy z ciężkostrawnych potraw. Organizm skupiony na walce z wysoką temperaturą będzie miał problem z ich trawieniem. Najlepiej jeść dużo warzyw i owoców.
4. Zakładajmy przewiewne ubrania i odkryte buty, żeby niepotrzebnie nie przegrzewać organizmu. Wskazane są stroje z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna, najlepiej w jasnych kolorach.
5. Słońce jest najbardziej niebezpieczne w godz. 11-15. Unikajmy wtedy wychodzenia z domu, a jeśli nie ma takiej możliwości, przebywajmy jak najczęściej w cieniu. W tych godzinach szczególnie trzeba chronić dzieci i osoby starsze.
6. Jeśli okres największych temperatur spędzamy w domu, korzystajmy z orzeźwiających kąpieli, a wzorem mieszkańców południowej Europy zasłaniajmy okna, aby zachować we wnętrzu jak najwięcej chłodu.
7. Intensywny sport czy fizyczna praca są niewskazane podczas upałów. Wysiłek prowadzi do wzmożonej produkcji ciepła, co grozi przegrzaniem, odwodnieniem, a nawet udarem cieplnym.
8. Uważajmy na skórę. Korzystając z kąpieli słonecznych nie zapominajmy o kremach ochronnych, a przebywając na łonie przyrody zabezpieczmy skórę przed insektami (np. kleszczami, komarami).
9. Kapelusz, chustka czy czapka z daszkiem ochronią głowę przed przegrzaniem, a włosy przed przesuszeniem. Pamiętajmy też o okularach z filtrem UV.
10. Unikajmy skrajnych temperatur. Skok do zimnej wody prosto z leżaka może grozić szokiem termicznym, wejście z podwórka do mocno klimatyzowanego pomieszczenia - przeziębieniem, a picie lodowatych napojów - infekcją dróg oddechowych.

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad