Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Obchody Święta Niepodległości w Lubli

Lecz aby drogę mierzyć przyszłą,
trzeba nam pomnieć, skąd się wyszło”.
C. K. Norwid


11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w dziejach naszego kraju – Polska po 123 latach zaborów odzyskała suwerenność. Co roku rocznica ta jest chwilą refleksji nad historią i współczesnością ojczyzny. 

W tym roku zaszczyt organizowania gminnych obchodów Święta Niepodległości przypadł społeczności Zespołu Szkół w Lubli wraz z GOK Frysztak.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w intencji ojczyzny, odprawiona przez proboszcza tamtejszej parafii - księdza Juliana Bartnika. W nabożeństwie, uświetnionym przez frysztacki chór „Sokół” oraz strażacką orkiestrę dętą, uczestniczyli przedstawiciele władz Gminy Frysztak, z panem wójtem Janem Ziarnikiem i przewodniczącym Rady Gminy panem Stanisławem Kwiatkiem na czele, oraz jednostek jej podległych, służb mundurowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, młodzież, a także mieszkańcy z terenu gminy.

Po mszy wszyscy zaproszeni goście uroczyście przemaszerowali do Zespołu Szkół w Lubli na przygotowaną przez uczniów wieczornicę.

Akademię poprzedziło wystąpienie pani dyrektor Anny Szteligi, która w wygłoszonym przemówieniu zwróciła uwagę na to, jak ważne w edukacji młodego człowieka jest kształtowanie postaw patriotycznych i uwrażliwianie młodzieży na historię Polski oraz pielęgnowanie bogatych tradycji naszego regionu.

W przepełnionym patriotyzmem programie, przygotowanym przez p. Anetę Skowron i p. Zofię Kurek, uczniowie przypomnieli najistotniejsze wydarzenia i postacie, które przyczyniły się do tego, iż 11 listopada 1918 r. Polska po 123 latach powróciła ma mapy Europy i świata. Młodzież przybliżyła też dzieje gminy Frysztak w okresie zaborów, a także przywołała mieszkańców Lubli, których losy w różnym stopniu wplotły się w historię tamtego okresu.

W kończących uroczystość przemówieniach pan wójt Jan Ziarnik i przewodniczący Rady Gminy Stanisław Kwiatek podziękowali wykonawcom za niezwykłą lekcję prawdziwego patriotyzmu.

Więcej zdjęć z wydarzenia znajda Państwo tutaj: KLIKNIJ

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad