Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Wśród nalewek i przyśpiewek


„Nalewki i Przyśpiewki” to temat spotkania pań z kół gospodyń z naszej gminy. Nalewki – to alkoholowe wyciągi z owoców, korzeni, kwiatów lub ziół (bądź mieszaniny składników). Pierwsza nalewka była dziełem ojca medycyny Hipokratesa – napój z wina, miodu z dodatkiem przypraw. W XX wieku nalewki i likiery zyskały wielką popularność w Europie, a każdy naród miał charakterystyczny dla siebie trunek. Do Polski nalewki lub kordiały, jak je kiedyś nazywano, dotarła prawdopodobnie wraz z Henrykiem Walezym. Tutaj zaczęto wyrabiać napój zwany krupnikiem. Wkrótce w apteczce każdego polskiego dworku stało kilka gatunków nalewek, a receptury przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie, często dopiero w testamencie. W medycynie ludowej, która używa powszechnie produktów roślinnych, zalecano również spożywanie nalewek, przypisując im korzystne działanie w wielu dolegliwościach. Opierając się na tej tradycji również obecnie niektórzy propagują używanie nalewek dla poprawy stanu zdrowia.
W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: pan Jan Ziarnik Wójt Gminy Frysztak, pan Stanisław Kwiatek Przewodniczący Rady Gminy Frysztak, pan Mieczysław Bochenek i pani Stefania Michałek z WZKiOR z Rzeszowa, pan Janusz Malikowski - Winnica Gogołów, pan Leszek Szczęch - Winnica Sztukówka oraz sołtysi pani Jolanta Szymkowicz, pan Tadeusz Bobek, Jan Garncarski, Józef Sokołowski i Ryszard Czernicki. Organizowany konkurs miał za zadanie odkrywanie receptur na najlepsze nalewki i podtrzymanie tradycji „nalewkarskich”. Były nalewki z aronii, jeżyn, dzikiego bzu, malinówki, tarniówki, miętówki, mniszkówki, z płatków róży i wiele innych. Wybór najlepszych był bardzo trudny. Oceniano smak i oryginalność składników.
Komisja wybrała za najlepsze nalewki z Pułanek, następnie z Gogołowa i Lubli. Wymianie doświadczeń nie było końca. Na pewno wszystkie spełniają zadanie lecznicze, gdy nie są nadużywane. Kiedy komisja oceniała nalewki był czas podzielić się mnóstwem tradycyjnych przyśpiewek. Panie prześcigały się w śpiewaniu. Przerwy na zmianę repertuaru wypełniał swoimi przyśpiewkami zespół „Twierdzanie”. Tyle przyśpiewek w takim czasie jeszcze w GOK- nie rozbrzmiewało.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.

Galeria zdjęć TUTAJ

www.gokfrysztak.pl

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad