Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Ciężka praca i dobre geny… O przynoszącej sukcesy pasji muzycznej Szymona Mikuszewskiego

Szymon Mikuszewski to szóstoklasista z SP nr 1 we Frysztaku. Jest bardzo dobrym uczniem - niezwykle skromnym i lubianym przez kolegów. Wyróżniające go oceny, występy aktorskie na szkolnej scenie, reprezentowanie szkoły podczas zawodów sportowych (w końcu jest uczniem klasy sportowej!) to nie koniec zainteresowań Szymona. 
na zdjęciu Szymon Mikuszewski wraz z akompaniatorem Pawłem Węgrzynem
Od szóstego roku swego życia (czyli od momentu, gdy niezbędne do gry na instrumencie dętym jedynki i dwójki nareszcie pojawiły się na swoim miejscu!) Szymon z powodzeniem uczy się gry na klarnecie w Szkole Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie pod czujnym okiem swojego Mistrza Dariusza Szlachty i Taty (Zbigniewa Mikuszewskiego – nauczyciela muzyki w SP nr 1 i SOSW we Frysztaku oraz nauczyciela gry na saksofonie w PSM w Strzyżowie). Gdy – jako przedszkolak – Szymon zaczynał swoją muzyczną przygodę (najpierw z fletem a potem klarnetem), nie zdawał sobie sprawy z tego, ile wyrzeczeń będzie go to kosztować i ile pracy przed nim… Do strzyżowskiej szkoły Szymon dojeżdża 3 razy w tygodniu. Dwie godziny nauki gry na instrumencie, dwie godziny kształcenia słuchu, godzina audycji muzycznych, godzina fortepianu, zajęcia z kwartetem klarnetowym oraz praca z akompaniatorem – to w szkole. A w domu niekończąca się praca nad kształtowaniem barwy dźwięku, intonacji, artykulacji, techniki gry, praca nad gamami, pasażami, opracowywanie etiud, nauka gry pamięciowej utworów...
Tak przedstawia się codzienność Szymona. Ale – szczęśliwie - wysiłek przekłada się na konkretne sukcesy. Dziś Szymon, będąc w szóstej klasie Szkoły Muzycznej I stopnia, ma ich już na swoim koncie naprawdę sporo… Wymieńmy niektóre z nich: 
  • II miejsce (I nie przyznano) w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów w Jaworznie 2013; 
  • III miejsce (I nie przyznano) w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów w Jaworznie 2015, gdzie prezentowało się aż 146 instrumentalistów dętych drewnianych; 
  • III miejsce na Makroregionalnych Przesłuchaniach Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Biłgoraju; 
  • wyróżnienie na Świętokrzyskim Festiwalu Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Kielcach; 
  • dwukrotne wyróżnienie na Ogólnopolskich Konfrontacjach Instrumentów Dętych w Oławie; 
  • Nagroda Specjalna na Przeworskim Festiwalu Klarnetowym. 
Szymon na swoim koncie ma też liczne nagrody zdobyte w konkursach szkolnych oraz nagrody zdobyte zespołowo wraz z kwartetem klarnetowym; jest też odbiorcą stypendium Szkoły Muzycznej w Strzyżowie przyznawanym za szczególne dokonania artystyczne. Na pytanie, która nagroda jest najcenniejsza, Szymon odpowiada, że „Każda jest ważna i każda - nawet najmniejsza - cieszy, ale i zobowiązuje do wytężonej pracy. Nie ma też występów ważnych i mniej ważnych. Każdy jest najważniejszy, bo po drugiej stronie zawsze znajduje się słuchacz, któremu należy się szacunek; dla niego gramy i musimy to zrobić w taki sposób, aby był zadowolony i wyszedł z koncertu lepszy. Nagrody to rzecz drugorzędna – bez słuchacza, odbiorcy nie ma artysty.”

Jakie plany muzyczne ma Szymon? Te najbliższe to zdanie jeszcze w styczniu egzaminu technicznego, obrona pracy dyplomowej (!) w czerwcu, egzaminy do szkoły II stopnia, a w międzyczasie, w kwietniu - wyjazd na XXIII Śląski Konkurs Instrumentów Dętych „Drewno dla najmłodszych" i Makroregionalne Przesłuchania Klas Instrumentów Dętych w Biłgoraju. O planach muzycznych na życie dorosłe Szymon jeszcze nie chce mówić, aby nie zapeszyć… Na razie – jak twierdzi – gra na klarnecie to tylko pasja, a jeżeli zapał nie wygaśnie, pomyśli, aby pasja stała się zawodem, czego z całego serca mu życzymy!

Dodajmy, że za wszystkimi sukcesami Szymona stoją Nauczyciele PSM w Strzyżowie: Dariusz Szlachta - wspomniany już nauczyciel klarnetu, Grzegorz Oliwa - dyrektor Szkoły prowadzący zajęcia kształcenia słuchu, Magdalena Słupek – prowadząca audycje muzyczne, Urszula Szarek- nauczyciel fortepianu i Paweł Węgrzyn, który akompaniuje Szymonowi na fortepianie. Za dobre „muzyczne geny” odpowiadają zaś Rodzice Szymona, zwłaszcza Tato (Zbigniew Mikuszewski) ceniony i lubiany „Pan od muzyki”, który niedawno uhonorowany został nagrodą indywidualną II stopnia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce.

Rodzicom i Szymonowi serdecznie gratulujemy!

Prześlij komentarz

1 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad