Budżet 2016 - najwięcej wydamy na drogi.

budżet, Frysztak, Gmina Frysztak
23 stycznia na IV sesji Radni Gminy Frysztak przyjęli najważniejszą uchwałę. Uchwałę budżetową na rok 2016 przyjęto 11 głosami, 4 radnych wstrzymało się od głosu nikt nie był przeciwny uchwale. Dochody do budżetu Gminy Frysztak zaplanowano w wysokości 29 331 197,81 złotych a wydatki zaplanowano na poziomie 28 663 595,10 złotych

W tym roku Radni Gminy Frysztak zaplanowali ponad 3,3 miliona na inwestycje. Największe pieniądze zostaną przekazane na asfaltowanie i modernizacje dróg w miejscowościach Gminy Frysztak. Na przebudowę, modernizacje, remont czy asfaltowanie nawierzchni zaplanowano ponad 2,330 mln złotych.


Wspólnie z samorządem Województwa Podkarpackiego zostanie poprawione bezpieczeństwo pieszych przy drodze wojewódzkiej 988 w miejscowościach Frysztak, Pułanki, Cieszyna. W tych miejscowościach zostanie wybudowany chodnik. W Cieszynie i Kobylu przy drogach dla poprawy bezpieczeństwa zostanie wybudowane oświetlenie – koszt projektu ponad 110 tysięcy złotych.


Oprócz inwestycji przy drogi, największym wydatkiem w budżecie będzie „Rozwój kształcenia w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie poprzez rozbudowę sali gimnastycznej i powstanie laboratorium odnawialnych źródeł energii w pracowni przyrodniczej. Koszt inwestycji wpisany do budżetu Gminy Frysztak to 295 564,85 złotych.

Kilka budynków należących do Gminy Frysztak lub jednostek podległych Gminie Frysztak doczeka się modernizacji lub rozbudowy.
Przebudowany zostanie budynek dawnego domu nauczyciela w Gogołowie w celu zaadoptowania go na filie GBP we Frysztaku, koszt 20 000 złotych.
Nad salą konferencyjną i USC w budynku urzędu powstanie nowy dach - kwota przeznaczona na tą inwestycje to 42 233 złote.
Zmodernizowany zostanie dom ludowy w Gogołowie, na ten projekt przeznaczono, zaplanowano 40 000 złotych.
W GOSiR Frysztak prowadzona będzie dalsza rozbudowa części hotelowej na te prace radni zaplanowali w budżecie 30 000 złotych.

To największe inwestycje, które przewidziane są w budżecie na 2016 rok. Cały budżet Gminy Frysztak mogą Państwo znaleźć na stronie BIPu Gminy Frysztak lub bezpośrednio pod tym linkiem - kliknij tu! Szczegółowy plan wydatków – inwestycji znajdują się na 26 stronie.

W budżecie zaplanowane są również wydatki na inwestycje z funduszu sołeckiego (budżet sołecki w 2016 roku wynosi 312096,17 złotych). W tym roku z funduszu sołeckiego zostanie wykonanych 14 zadań w poszczególnych miejscowościach Gminy Frysztak. Szczegółowy plan znajduje się na 34 stronie ustawy budżetowej Gminy Frysztak – link, kliknij tu!
Dodaj do Google Plus

20 - ilość komentarzy :

 1. W praktyce to nie wygląda najlepiej. Po pierwsze w nawiązaniu do forum zapytam dlaczego nie ujęto wszystkich miejscowości, czy aby przynależność partyjna decydowała o tym kto ma jeździć po dziurach, a kto po asfalcie ? Podatki płacimy wszyscy i należy ująć wszystkich, a to że ma się większość to nie oznacza, że pomija się tych podatników, których nie interesuje polityka. No chyba, że teraz kryterium decydującym o drodze będzie legitymacja partyjna ale to może tych co nie nalezą do partii zwolnicie z podatków ? wtedy nie będziecie musieli ujmować ich w inwestycjach ? Tak to jeszcze chyba nigdy nie było aby niektówe miejscowości pominąć całkowicie?
  Planuje się drogę do Pana S. która jest w dobrym stanie a nie planuje się modernizacji dróg które w ogóle nie nadają się do jeżdżenia nawet kładem nie mówiąc o samochodzie. Czy aby asfalt na otarcie łez ?
  Po drugie dlaczego przy założeniach kolejnego kredytu i tak dużego zadłużenia gminy (za tej kadencji już Rada brała kredyt i ponoć planuje następny) Rada decyduje się na robienie projektów chodników za duże pieniądze i ich wspólnego wykonywania z Zarządem Województwa ? Wydaje mi się że obiecywano nam znajomości takie które pozwolą uniknąć wydatków gminy Frysztak w realizacji nie swoich zadań. Czy aby Marszałek nie poczuwał się do zadbania o bezpieczeństwo na drogach wojewódzkich ? a nasi radni zamiast walczyć o te pieniądze to po prostu wyciągają kasę na nieswoje zadania biorą kolejne kredyty ? Nie wykonuje się gminnych zadań bo robie się powiatowe i wojewódzkie ?

  Po trzecie ciekaw jestem jakim cudem rada rozliczy inwestycje w Stępinie skoro moim zdaniem nie jest zgodna z wytycznymi. Jeśli sala gimnastyczna ma być tylko modernizowana czy nawet tylko remontowana to po co zakup działki ? i plan budowy nowej razem z fundamentami ? Ciekaw jestem jak ktoś po przyznaniu pieniędzy porobi zdjęcia tej budowy i wyśle do telewizji, prasy czy radia gdzie konsekwencją będzie to że zabiorą nam później tą dotację, to kto zapłaci ? zapewniam że nie rada tylko my podatnicy.

  Podobno tak słyszałem że te pieniądze które już nam zabrano z oczyszczalni poszły przez donos umożliwiający krytykę przedwyborczą, nawet można się domyśleć czyj donos ? Więc oby teraz się nie odwróciło ?


  Więc może jakiś wspólny apel o rozwagę ? bo przecież obiecywano nam zmiany na lepsze, a tu tylko zmiany dla kolesiostwa ? i to osób które wykorzystały nazwę znanej partii do tego aby po raz kolejny zostać się do władzy? Przynajmniej w Gliniku Średnim zmądrzeli i błędu w kolejnych wyborach z pewnością nie popełnią.


  OdpowiedzUsuń
 2. A w którym poprzednim budżecie ujęto wszystkie miejscowości? Proszę o przykład.

  Skoro jakąś wieś pominięto to mając głowę na karku w pierwszej kolejności należy zapytac - gdzie był radny tejże miejscowości? Czy złożył odpowiednie wnioski, pisma w sprawie zapotrzebowania na konkretną inwestycję? Ma Pan takie informacje, że takie wnioski czy pisma radni pis przegłosowali na nie? Proszę o konkretny przykład.

  Trochę rozwagi jak się coś analizuje...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo konkretne przykłady były na przedwyborczej debacie. Bardzo szczegółowe dane i konkretne inwestycje z konkretnymi cenami. Każda jedna miejscowość miała wykonane inwestycje a największe Glinik Dolny i Glink Średni i to przyznała część rady nie będąca z tych miejscowości
  (owszem ci radni wzięli to nasiebie że to niby ich zasługa ale ci sami radni mówili mieszkańcom że nie mieli nic do powiedzenia w poprzedniej kadencji i jak dojdą do władzy to będą zmiany). To jest konkretny przykład.

  Oczywiście znam konkretne winioski bo też jestem mieszkańcem jedej z miejscowości. Zapytajcie się Radnych nie z pisu co sądzą o sesji budżetowej i jak ona wyglądała więc Panie ATWORK niech pan nie broni tego czego obronić się nie da.

  Troszkę rozwagi jak coś się pisze ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Prosze mi powiedzieć jak to możliwe że chodziło się przed wyborami i mówiło się jak to jest źle w gminie i że winna jest część rady rządzącej

  i przed tymi samymi wyborami ci radni którzy mówili że nie mieli wpływu na budżet bo mieli mniejszość w radzie chwalili się ile pieniędzy ściągnęli do swoich miejscowości. To jak miało się wpływ na budżet czy nie ? Przecież to chyba paranoja ?

  A prawda jest taka że rada większościowa dała pieniądze na Glinik Dolny i Średni bo szanowali tych mieszkańców i dla mieszkańców to zrobili nie patrząc na radnych i partie polityczne. A teraz chyba patrzy się na przynależnośc partyjną ?.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejny konkret. Mieszkańcy wszystkich miejscowości płacą podatki niejednokrotnie są to ich ostatnie pieniądze. Mają takie samo prawo do poprawy warunków życiowych jak wszyscy inni więc nie powinno odbierać im się tego prawa tylko przez to że radny tej miejscowości nie jest z pisu. Przykładowo Nasz radny nie jest z pisu ale wybraliśmy go w demokratycznych wyborach i żądamy aby go uszanować. W kolejnej kadencji też go wybierzemy bo jest człowiekiem honorowym, uczciwym i oddanym swojej działalności więc jestem przekonany że fakt obcięcia naszej miejscowości pieniędzy inwestycyjnych raczej wyjdzie WAM bokiem?.

  Uważam, że należy iść na sesje i zażądać sprawdzenia konieczności robienia moim zdaniem dobrej drogi do Pana S. Bo moim zdaniem to jest po prostu niegospodarność. A rada ponoć złożyła wniosek o możliwość wzięcia kolejnego kredytu ? Ciekawe co powiedzą za 3 lata przed wyborami, że gminę znowu zadłużył Wójt a oni jak zwykle biedni nie mieli na to wpływu ? Może zakończmy już te kłamstwa? Tylko bardzo bogate gminy mogą sobie pozwolić na kładzenie asfaltu na asfalcie na dobrej drodze a nie gminy zadłużone.
  Zawsze kredyt jak był brany to tylko po to aby był wkładem do inwestycji unijnych a teraz po prostu się bierze nie patrząc na konsekwencje?.

  Panowie wy już macie parę lat życia i wiecznie radnymi nie będziecie ale my młodzi nie mamy ochoty spłacać waszych długów!.

  Czas na zmiany był dobrym hasłem ale myśmy myśleli że zmiany miały być lepsze a nie gorsze wykorzystanie partii też wam pomogło?. Ale dzisiaj wiemy że Daliśmy się nabrać?.

  OdpowiedzUsuń
 6. Następny przykład. Sala w Stępinie szyli w szkle która raczej ma małe perspektywy rozwoju ze względu na ilość dzieci, ilość urodzeń i likwidację gimnazjum. Miejscowość też się wyludnia no i wielkość sali która za bardzo nie spełni kryteriów jako obiekt do rozgrywania zawodów.

  Te pieniądze powinny być zainwestowane w szkołę we Frysztaku bo to jest rozwój gminy i największa szkoła.
  O ile rozumiem mieszkańców Stępiny o tyle nie rozumiem rady.

  Bo rada powinna się kierować ekonomią i rozwojem a nie rozrzutnością i chęcią poparcia swoich ?

  Stowarzyszenie ze Stępiny pisało że ma znajomości czy coś takiego i popiera to Starosta tylko że ani stowarzyszenie ani starosta nie będą odpowiadać prawnie za tę inwestycje, która wpisana jest jako remont a nie budowa nowej ? Więc kto odpowie w razie nieprawidłowości ? Poweiem wam Wójt!

  Więc ani stowarzyszenie ani starosta ani radni nie powinni próbować sadzać go na minę. Czy aby Coś na zasadzie Nasz sukces a w razie niepowodzenia twoja porażka ?

  Ktoś mówił że to zewnętrzne pieniądze więc można sobie pozwolić ale zapomniał dodać że zewnętrzne pieniądze to też są nasze PODATNIKÓW publiczne i należy je wydać z perspektywą a nie na zasadzie kolesiostwa ? jak to ktoś już pisał.

  OdpowiedzUsuń
 7. Najlepszym rozwiązaniem dla naszej gminy to odwalić od władzy dwóch dzisiejszych radnych z G.Średniego i Dolnego to wtedy by zapanował ład i porządek ,bo oni sieją zamęt zawsze przed wyborami bo chcą obsadzić na wójta niedoszłego [kl..a] to w tedy by była mafia nie do zniesienia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy jestem gdzie byli radni z Lubli,że została pominięta w całym budżecie na 2016rok?? Pewnie się boją pana K,,,, w końcu to jego marionetki i robią co on każe, ale żeby głosować przeciw swojej wsi? Oj cieszcie się pensją radnego bo o następnej kadencji możecie pomarzyć !!!!!!!!!!!!!!! Mieszkańcy Lubli obudźcie się !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejny konkret. Trochę mi to zajęło ale w końcu przeglądnąłem uchwałę z dochodów i powiem tak jak dla mnie to wszystko jest sztuczne i ma wiele do życzenia dlatego pewnie rada zakłada że trzeba będzie wziąć kolejny kredyt ? Mam rację ? czuje na 100% że mam rację?. Czy można zakładać takie dochody wiedząc że ich nie będzie ? z pewnością nie powinno się. Ale cóż radni radnymi kiedyś nie będą a kredyty będą płacić kolejne pokolenia i będziemy musieli sprzątać pozostawiony bałagan. Ale co tam ważne że kładziemy asfalt na asfalcie ? Mam nadzieję że na następnych wyborach wreszcie podziękujemy tym długowiecznym, którzy myślą że tak można.
  Ciekaw jestem kto będzie kozłem ofiarnym jak te sztuczne dochody zostaną niewykonane ? Znając rzeczywistość to co rada umyje ręce i zapomni jak planowała dochody w budżecie ? a potem wskaże kto jest winny. Przykre ale prawdziwe ?

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak ogólnie zapomniałem dodać że nie jestem przeciwko PISowi tylko przeciwko ludziom którzy wykorzystują przynależność do partii w celu dostania mandatu do władzy i wygrania wyborów.

  Uważam także że w naszej gminie s potrzebni ludzie mądrzy a nie posiadający legitymacje partyjne. Proszę wszystkich w nastepnych wyborach kierujcie się człowiekiem a nie partią bo sami widzicie jaki mamy efekt.

  OdpowiedzUsuń
 11. Faktycznie, bo poprzednie kadencje były mega miodowe :D buehehe tylko bogactwo, wszystkie wsie odbudowane - eldorado było buehehehe

  OdpowiedzUsuń
 12. buehehehe jest mniej więcej tak merytorycznym wyjaśnieniem przedstawionego tematu jak obecna działalność coś w stylu makabra ale w zasadzie patrząc na wykształcenie i rodzaj wykonywanej pracy niektórych samorządowych mędrców to nie ma się czego więcej spodziewać.

  Natomiast nie wiem cyz ATWORK zrozumial cokolwiek y powzsyżch tekstow bo nikt nie pisał że dawniej było kolorowo tylko że teraz jest gorzej a obiecywano że będzie lepiej . Również uważam że jest bardzo niesprawiedliwie i że nie powinno się kierować partią polityczną przy wyborze radnych. Jesteśmy malutką gminą a polityka niszczy samorządność jak widać zresztą.
  Z tego co pamiętam to Kredyty były głównym tematem oskarżającym poprzednią radę podczas wyborów a teraz aby rada bierze lekką ręką ?
  Panowie i te "sztuczne dochody"? są naprawdę niebezpieczne. Uważam że dopóki doradca z Pułanek będzie dalej radził to przekroczymy 50% swoich możliwości. Zapytajcie o zostawione zadłużenie ZOZu w Strzyżowie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak byłem na zebraniu w Pułankach to jeden poseł obiecywał że wyciągnie gminę z marazmu i tak obiecuje co 4 lata przed każdymi wyborami a potem musimy dokładać do drogi wojewódzkiej i brać kolejne kredyty. Pan który chwalił się że ma znajomości to robi drogę do siebie zapominając o wyborcach ? ale na następnych wyborach będziemy znowu mieli show i milion obietnic i deklaracji.

  OdpowiedzUsuń
 14. Z tym całkowitym brakiem znajomości to trochę przesadzacie zainteresujcie się kto i czyi synowie pracują w Urzędzie Marszałkowskim. Wtedy zrozumiecie wszystko kto z kim i dlaczego. I o ile sam fakt "załatwienia komukolwiek pracy jestem w stanie rozumieć" o tyle nie rozumiem zupełnie jak można było mówić o gminnych układach samemu wykorzystując swoje. To mnie się w głowie nie mieści. Jak t się nazywa ? Obłuda ?

  OdpowiedzUsuń
 15. To Pan Grzegorz skoro takiś Pan pewny to może po prostu podasz kto komu pracę załatwiał? Masz zapewne dowody, więc w czym problem? Ciągle padają tu jakieś insynuacje, ale jakoś nikt nie poda konkretów - dlaczego? Oskarżacie innych, że chodzą i obgadują, a co Wy tu robicie? Podajcie nazwisko, źródło, które potwierdza Waszą gadkę i oczywiście jako wspaniali obywatele zgłoście sprawę odpowiedniej władzy. Póki co można Was odebrac jako zwykłe trolle.

  Nie znam jakoś specjalnie Pułanek, ale droga Wanat- las raczej nie wygląda na trasę która dotyczy osoby Pana S., chyba, że ciągle jeździ na grzyby...

  Szkoda jednak tutaj odpowiadac na te wasze wymysły, bo nadal widac 2-3 tych samych klakierów, którzy zapewne coś po starym układzie stacili :(

  Tak Was martwią układy i brak praworządności. Proszę zebrac konkretne dowody i zgłosic gdzie trzeba. Wtedy będzie się mogli pochwalic czyms więcej niż długim jęzorem, które paple bez celu.

  Od tej chwili przestaje karmic trola, więc żegnam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Panie ATWORK po Pana emocjach można tylko stwierdzić że coś jest na rzeczy. Ciekaw jestem kim Pan jest ?

  Nie jesteśmy trolami tylko mieszkańcami gminy, którzy czują się oszukani. Na szczęście nie mieszkamy w Rosji ani Korei Północnej więc możemy wyrażać swoje zdania i opinie.

  Mieszkamy w tak małej miejscowości że każdy wie kto gdzie pracuje i zapewne opisane przypadki są czystym zbiegiem okoliczności? ;-)

  Dla Pana może to nie ma celu i jest zwykłym paplaniem ale dla mnie jest to bardzo ważne ponieważ czuję się oszukany.

  Pisze Pan że coś straciliśmy i dlatego piszemy. I tu się z Panem zgadzam. Uważam że straciliśmy dużą szansę na rozwój. Obiecano nam priorytetowe inwestycje dające rozwój, pracę i perspektywę, a z Pana wypowiedzi zrozumiałem, że robicie drogę do lasu na grzyby dla Pana S?. Nie wiem czy nadal jeździ musi się Pan zapytać.

  Łatanie dziur nie da nam chleba ani pracy. Nie da szansy na rozwój i nie da perspektywy dla naszych dzieci. Miał być zrównoważony rozwój gminy a wygląda na rozwój kolesiowski?. No chyba że ten wjazd na autostradę rozpocznie się od tego lasu. Gmina musi zacząć zarabiać a nie wydawać i brać kolejne kredyty.

  Możecie się na mnie obrażać ale uważam, że do puki będą nami rządzić ludzie z czasów z przed 6 dekad to będziemy się cofać tak jak to się dzieje.

  OdpowiedzUsuń
 17. Panie ATWORK oczywiście, że jestem pewien kto pracuje w Urzędzie Wojewódzkim i czyje to dzieci. Pan zapewne też wie! skoro to tak pana ubodło!

  Co do podania do odpowiednich służb o których pan pisze to powiem tak daleki jestem od tego aby Policja, CBA czy CBŚ grzebała w czyimś życiorysie czy urzędzie sprawdzając poprawność zatrudnienia czy koligacji rodzinnych. Nie o to chodzi. Chociaż przypomniało mi się jak mówiono, że przed laty w Urzędzie Gminy było CBŚ, wiecie Państwo dlaczego ? bo ja wiem! też przypadek !

  O układach partyjnych przeczytałem na stronie stowarzyszenia bodajże stępińskiego? Niech Pan nie ma do mnie pretensji to nie jest mój wymysł. Osobiście uważam że układów nie powinno się wykorzystywać zwłaszcza w sytuacjach jeśli oskarża się innych.

  OdpowiedzUsuń
 18. A ja to czytam i zgadzam się z workiem czy jakoś tak.

  Używanie pomówień, półsłówek to zwyczajna gra tchórzy i kłamców. Jeśli macie taką pewność to nie powinno być problemem podanie tutaj nazwiska, okoliczności, konkretnych osób czy świadków etc. Boicie się ewentualnej odpowiedzialności, a to znaczy, że nie macie pewności, więc jesteście KŁAMCAMI - proste.

  Póki ktoś takiemu szaremu obywatelowi jak Ja nie poda normalnie, że taka i taka osoba dopuściła się tego i tego to jest dla mnie zwykłym kłamcą i pomawiaczem. Śmierdzi grą polityczną na kilometr, bo ten zmartwiony obywatel na którego się powołujecie działa, a nie biadoli przed komputerem, bo to żałosne.

  Pierwszy i ostatni raz się tu wpisuje, bo szkoda czasu.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witek Kitek jeśli wszyscy są kłamcami i nie maja wiedzy to niech Pan powie mieszkańcom gdzie pracuje Pan S..a ? gdzie pracują jego synowie ? i gdzie pracuje syn Pana K...tka ? i wyjaśni w miarę logicznie dlaczego jest to tak niewiarygodny zbieg okoliczności ? Wszyscy w jednym miejscu ;-) Kolejny czysty przypadek !

  Oj obywatel działa, działa,od lat przede wszystkim dla własnego dobra? zapominając bardzo często gminie.
  Zapominając o inwestycjach przynoszących jakikolwiek dochód czy pracę. Ale co tam w dzisiejszych czasach ważna jest dobra posadka i dobry dojazd do domu.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja mam pytanie dotyczącej głośniej sprawy wśród mieszkańców miejscowości Glinik Dolny? Czy w Gliniku Dolnym kupiono mercedesa do przewozu osób ? Bo widziano takie auto wyglądające jak szkolne z kierowcą wyglądającym jak szkolny wieczorami koło domu ludowego w Gliniku D.?

  Jeśli kupiono takie auto do G.D. to czemu My mieszkańcy o tym nie wiemy i gdzie to auto Pan radny-sołtys przetrzymuje?

  A jeśli to było auto szkolne to kto i w jaki sposób rozliczył pieniądze za paliwo oraz pracę kierowcy, który według mnie nie mógł jeździć służbowym autem po godzinach pracy ? Ponoć to auto powinno służyć tylko i wyłącznie do przewozu dzieci w godzinach nauki szkolnej!!!

  Czy aby wydaje się publiczne pieniądze przeznaczone na dzieci do organizacji wieczornych schadzek ?

  Auto widziano podczas spotkania najprawdopodobniej pana sołtysa-radnego z jakimiś ludźmi niebędącymi z Glinika Dolnego, nie wszystkich znam.

  Czy Pan Wójt wie o tym ? Uważam że kierowca, paliwo i auto mogło być wykorzystane niezgodnie ze swoim przeznaczeniem. Trzeba to sprawdzić. Światków jest dużo, mam nadzieję, że oprócz mnie odważą się zeznawać.

  Uważam, że nie jest dobrze dla naszych miejscowości, aby taka osoba jak radny-sołtys pełniła podwójną funkcję ponieważ obraz wioski nie jest obiektywny. Proszę zwrócić uwagę co się stało w Gliniku Średnim. Po oddzieleniu tych funkcji mieszkańcy otworzyli oczy i zobaczyli sposób pewnego rodzaju manipulacji.


  Podpisano
  Gliniczanin nie tylko z zamiłowania

  OdpowiedzUsuń