Zwierzę straciło życie z powodu kolizji z samochodem.

W dniu 28 kwietnia na drodze wojewódzkiej nr 988 w miejscowości Pułanki został znaleziony martwy ryś. Zwierzę zginęło prawdopodobnie w wyniku potrącenia przez samochód. O leżącym na jezdni zwierzęciu powiadomili myśliwi z Koła Łowieckiego „Szarak" Kożuchów, którzy o zajściu poinformowali policję oraz Regionalną Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Odcinek drogi, na którym zginął ryś jest miejscem przejścia zwierzyny. Miejscowość Pułanki leży na obszarze Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego obejmującego łagodne wzgórza ze zboczami porośniętymi lasami, a także doliny rzek i potoków. Ponadto lokalizacja, w której poległo zwierzę, to sąsiedztwo rezerwatu przyrody „Herby" oraz malowniczy przełom Wisłoka – „Brama Frysztacka".

Ryś (Lynx lynx) to ssak drapieżny z rodziny kotowatych, który obok żbika jest jedynym przedstawicielem tej rodziny występującym w naszym kraju w stanie dzikim. W zasięgu jego występowania jest południowo-wschodnia Polska. Według literatury, to zwierzę o dużym areale osobniczym, bytujące w rozległych kompleksach leśnych, zarówno w drzewostanach liściastych, iglastych i mieszanych. Rysie są aktywne głównie o zmroku i w nocy.

Po wstępnych ustaleniach z Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie uzgodniono, że zwierzę zostanie spreparowane i będzie stanowić eksponat przyrodniczy we właściwym miejscowo kole łowieckim. Wykorzystywany będzie w edukacji przyrodniczo-leśnej podczas spotkań i wystaw łowieckich.

Dodaj do Google Plus

3 - ilość komentarzy :

 1. REZERWAT PRZYRODY HERBY:

  Rezerwat „Herby” został utworzony 31 sierpnia 1999 roku na granicy dwóch Leśnictw: Cieszyna i Kozłówek na powierzchni 145,85 ha.
  ----------------------------------------------------
  Przedmiotem ochrony są oryginalne wychodnie skalne, zróżnicowane pod względem budowy i składu gatunkowego. Charakterystyczny element stanowią Przełom Wisłoka – „Brama Frysztacka" oraz kamieniołomy w Kobylu i Cieszynie.
  ----------------------------------------------------
  Rezerwat leży w granicach Czarnorzecko- Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Najniższy punkt rezerwatu ma wysokość około 235 m n.p.m., najwyższym punkt sięga około 455 m n.p.m..
  ----------------------------------------------------
  Roślinność rezerwatu obejmuje około 160 gatunków roślin, z których 13 podlega ochronie gatunkowej. Są to między innymi buławnik mieczolistny, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk szerokolistny, widłak wroniec, widłak jałowcowaty, kopytnik pospolity, marzanka wonna, kalinka koralowa. Głównym gatunkiem drzew na terenie rezerwatu jest jodła i buk. Te dwa gatunki razem zajmują 76 % powierzchni rezerwatu. Pozostałe gatunki to: dąb szypułkowy, jawor, grab i sosna, występują w formie domieszek.
  ----------------------------------------------------
  Jeśli chodzi o zwierzynę to można spotkać kumaka górskiego i salamandrę plamistą. Można spotkać także sarnę, dziki i jelenie. Ostatnio podobno widziano wilki.
  Drapieżne ptaki reprezentują: puchacz, jastrząb, myszołów zwyczajny. Spośród innych gatunków występuje tutaj sójka, kowalik, drozdy i dzięciołowate, licznie występuje zaskroniec.
  ----------------------------------------------------
  W starym kamieniołomie w Cieszynie swój początek bierze „Szlak edukacji ekologicznej. Szlak powstał dzięki wspólnym działaniom Gminy Frysztak i Nadleśnictwa.
  ----------------------------------------------------
  Wkrótce powstanie nowy szlak prowadzący od Ośrodka Sportu do Rezerwatu Herby po stronie Pogórza Dynowskiego.
  Dużą atrakcją mogą okazać się wykopaliska archeologiczne związane z Grodem Słowiańskim, którego pozostałości znajdują się właśnie przy zejściu do Kobyla z rezerwatu Herby. Mam nadzieję że prace archeologiczne dojdą do skutku. Jeśli ktoś z Państwa posiada jakiekolwiek zapiski lub informacje na temat Grodu proszę o kontakt: marek.armata@gosir.frysztak.pl

  Marek Armata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciekawe informacje :) dzięki tylko te dziki, wilki i węże straszą i niszczą pola

   Usuń
 2. ryś??? tutaj? to co nieco dziwne zjawisko :O

  OdpowiedzUsuń