Biznes przez rekomendację.

Biznes przez rekomendację?  Na pierwszy rzut oka brzmi skomplikowanie, ale zasada jest bardzo prosta. Żyjemy w czasach, w których walka o klienta staje się nadrzędnym celem prowadzenia praktycznie każdego biznesu. Konkurencja na światowym rynku jest tak duża, że przestaje wystarczać promocja w telewizji i Internecie, a każde inne formy reklamy stają się coraz mniej przekonywujące. Ale … okazało się, że najprostsze i najstarsze metody są najbardziej skuteczne, a nic bardziej nie pomaga w pozyskaniu klienta i zwiększeniu dochodów jak dobre i życzliwe słowo, nazwane modnie biznesem przez rekomendację. Polega to na tym, że firmy lub podmioty współpracujące ze sobą polecają się nawzajem dając gwarancję wysokiej, jakości usług swoich partnerów.

Biznes przez rekomendację przyniósł niewiarygodne dochody i niewyobrażalne efekty pokazując, że warto mówić o sobie w pozytywny sposób i polecać wspólne usługi.

Podobnie może to wyglądać w takich gminach jak Frysztak - aby zrozumieć zasadę należy spojrzeć na działalność gminną, jako miejsce świadczenia różnego rodzaju usług. Mam na myśli handel, gastronomię, turystykę, hotelarstwo, rekreację, sport, kulturę, wypoczynek, agroturystykę rękodzielnictwo, transport, budownictwo itp. Może to zabrzmieć abstrakcyjnie, ale działalność usługowa prowadzona na naszym terenie jest niczym innym jak zwykłą konkurencją nie tylko w stosunku do rynku ogólnopolskiego, ale i światowego (Gminę Frysztak każdego roku odwiedza wiele osób z różnych regionów Polski oraz cudzoziemców). Przedsiębiorcy planujący inwestycję lub turyści wybierający miejsce na wypoczynek zawsze wybierają te regiony, które cieszą się nienaganną opinią! Mówiąc krótko… ważne jest to, co mówimy, ponieważ każda krytyka odstrasza osoby, które mogłyby chcieć zainwestować w naszej gminie oraz tych, którzy chętnie zostawiliby u nas swoje pieniądze! Z drugiej strony pozytywny przekaz i wspólny cel sprzyja rozwojowi.

Wszyscy się znamy…, więc możemy polecać lokalne usługi prowadzone przez naszych mieszkańców tak samo jak działalność jednostek gminnych i organizacji pozarządowych. Patrząc na całokształt gminnej oferty nie trudno zauważyć, że tak naprawdę działalność samorządowa oraz prywatne przedsięwzięcia uzupełniają się nawzajem, co z kolei przekłada się na wizerunek i atrakcyjność całej gminy. Skoro mamy taką wiedzę, to, dlaczego w każdym społeczeństwie pojawiają się pojedyncze osoby, które wszystkie pozytywne działania przedstawiają w negatywnym świetle?.

Otóż badania pokazują, że najczęstszym powodem bezpodstawnego krytykowania innych jest chęć osiągnięcia korzyści dla siebie, brak wiedzy, złośliwość i zazdrość… Takie osoby nie zdają sobie sprawy, że oczerniając jakąkolwiek działalność komercyjną zarówno samorządową jak i prywatną wrzucają kamień do naszego wspólnego ogródka i działają na szkodę nas wszystkich. Negatywna i najczęściej nieprawdziwa informacja przekazywana z ust do ust powoduje, że zmniejsza się szansę na zainteresowanie przedsiębiorców oraz ogranicza ruch turystyczny, co przekłada się na mniejsze podatki, mniejsze wpływy środków zewnętrznych oraz ogranicza się szansę na nowe inwestycje. 

Oczywiście nie oto chodzi, aby patrzeć bezkrytycznie na wszystko… zwłaszcza, jeśli coś wymaga poprawy…, ale trzeba do tego użyć odpowiednich narzędzi i procedur, a nie naciągać fakty, buntować mieszkańców i bezpardonowo niszczyć dotychczasowy dorobek.

Warto, zatem zadbać abyśmy w naszej społeczności mówili o sobie pozytywnie, a jeśli nie potrafimy dostrzec nic pozytywnego, to przynajmniej nie przeszkadzali tym, którzy ciężko pracują dla rozwoju gminy, bo dzięki takim osobom wszystkim nam będzie lepiej w przyszłości …

Opracowanie 
Marek Armata

FOTO: firstlevel.pl