Frysztak mal anders! Gimnazjum Publiczne nr 1 we Frysztaku realizuje kolejny program wymiany uczniowskiej Realschule Bad- Iburg-Frysztak

Przyjechali w piątek, 17.03.2017r. do Krakowa. Panie Angelika Mariss, Marianna Schmalen i Margaret Obermayer przywiozły 16. uczniów Realschule Bad-Iburg w wieku 15-17 lat. Zmęczeni długą podróżą chętnie skorzystali z noclegu i posiłku w hotelu studenckim,, Żaczek”. Następnego dnia dojechała również szesnastoosobowa grupa frysztackich gimnazjalistów i rozpoczął się program wymiany. Powitaniom nie było końca. Nasi uczniowie byli w jesieni w Bad- Iburgu, mieszkali przez tydzień u swoich niemieckich kolegów, którzy teraz przyjechali z rewizytą. Nic więc dziwnego, że podróż do Oświęcimia przebiegała w radosnej atmosferze.

Zwiedzanie Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu odbywało się jednak w kompletnej ciszy. Po pełnym wrażeń dniu przybyliśmy do Frysztaka i każdy gość z Niemiec pojechał do rodziny swojego ,,wymiennika”. Kolejne dni wypełnione były różnymi zajęciami projektowymi. W gimnazjum we Frysztaku odbyły się wspólne zajęcia- język niemiecki, język angielski, informatyka, chemia, język polski. W Zespole Szkół w Lubli uczniowie uczestniczyli w lekcji języka niemieckiego. Goście też dużo zwiedzali. Poznali Frysztak, Stępinę, Lublę, Łańcut, Rzeszów, Kraków. Wspólne zabawy i ,,bycie razem” dopełniły reszty.

Młodzież wiele się nauczyła, umocniła swoje znajomości i przyjaźnie. Polscy gimnazjaliści podszkolili swój niemiecki i angielski, sprawdzili się jako gospodarze wymiany. Niemieckie nastolatki poznały wiele naszych obyczajów, zaznały frysztackiej gościnności w rodzinach, uczuły się polskich słów i zwrotów, dowiedziały się najważniejszych rzeczy o naszej miejscowości i o Polsce. Wójt Gminy Frysztak- Pan Jan Ziarnik -przyjął gości z zaprzyjaźnionej z frysztackim gimnazjum niemieckiej szkoły , jak zawsze- serdecznie i życzliwie. Wizyta w ZS w Lubli kojarzy się gościom z piękną szkołą, pysznymi racuchami, o co zadbała Pani dyrektor Anna Szteliga, ale również z niezwykłością zabytkowego kościoła w Lubli, o którym tak ciekawie opowiedział ks. proboszcz Julian Bartnik. Okazji do rozmów nie brakowało. Już w drugim dniu pobytu niemieckiej grupy odbyło się spotkanie integracyjne w GOK-u. 

Młodzież z GP Frysztak wystawiła sztukę teatralną w języku niemieckim pt.:,,Der kleine Prinz”. Tancerze Pani Agaty Skiby zaprezentowali się w pięknym spektaklu tanecznym, a rodzice naszych gimnazjalistów zadbali o słodki i zdrowy poczęstunek. Następnego dnia pojechaliśmy do Stępiny. Po ciekawym zwiedzaniu bunkra ,,Schutzwaffenraum-Anlage-Sud” z Panem Maciejem Piękosiem, młodzież poszła do domku myśliwskiego. W drodze odgadywano harcerskie zagadki. Na miejscu czekała na nich gorąca herbata i kiełbaski. Zadbała o to Pani Beata Godek . Mama jednej z uczestniczek wymiany- Pani Krystyna Chmielowska- upiekła młodzieży domowe ,,proziaczki”, które uznano za regionalny przysmak. Pogoda dopisała. W Łańcucie wprawdzie już nie było tak ciepło, ale za to zamek i powozownia zrobiły wrażenie. Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie , zakupy w Galerii Rzeszów, zwiedzanie uroczego Krakowa, zwłaszcza późnym wieczorem, wspólne posiłki i rozmowy zapadły naszym gościom ciepło w pamięci. Tego właśnie życzył naszym gościom dyrektor Gimnazjum Publicznego nr1 we Frysztaku, Pan Janusz Czekajowski, witając ich w naszej szkole na początku pobytu. Wyjeżdżając mówili, że życzenia się spełniły. 

Wyjechali w piątek, 24.03.2017r. Przed odjazdem do Niemiec zapewniano nauczycielki języka niemieckiego, prowadzące tę wymianę we frysztackim gimnazjum już 17 lat, Panie Magdalenę Michalczyk i Lidię Czaję, że Frysztak jest naszym gościom bardzo bliski, że kolejna grupa zabiera ze sobą piękne wspomnienia i zaprasza w przyszłym roku szkolnym frysztackich gimnazjalistów do kurortu Bad Iburg w Niemczech, do uroczej Dolnej Saksonii.

Projekt Międzynarodowa Wymiana Szkolna Bad- Iburg- Frysztak wspierany jest finansowo przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży w Warszawie, wójta gminy Frysztak i rodziców uczniów biorących udział w wymianie. Projekt należy do najdłużej działających projektów wymiany szkolnej młodzieży gimnazjalnej w Polsce.

Lidia Czaja