Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

XXVII Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

Gminna Biblioteka Publiczna we Frysztaku zaprasza w dniu 3 października 2017 r. o godz. 11:00 na spotkanie z Krystyną Konecką (poetka, reporterka z Białegostoku) oraz Tamarą Łucenko z Ukrainy (muzyk, piosenkarka, autorka tekstów piosenek, scenarzysta). Spotkanie zostało zorganizowane w ramach XXVII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.

Krystyna Konecka
Urodziła się w Dobiegniewie, w rodzinie repatriantów z Wileńszczyzny. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowego Studium Kulturalno-Oświatowego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Była nauczycielką i dziennikarką w Tychach, od 1979 r. w prasie białostockiej (miesięcznik reportażu „Kontrasty” i „Gazeta Współczesna”). Należy do Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich. W poezji specjalizuje się w sonecie (także sonetti a corona). Wydała m.in.: „Sonety codzienne”, „Pory mroku” (Nagroda Twórcza Wojewody Białostockiego, 1984), „Znad Wilii”, „Miejsca”, „AM”, „Cisza” (Nagroda im. Wiesława Kazaneckiego, 1997), „Ogrody Szekspira” (wyróżnienie XXVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, 2004. Wraz z przekładami córki poetki Ewy Sherman książka trafiła do zbiorów bibliotecznych The Shakespeare Centre, Stratford-upon-Avon w Anglii), „Biały kruk”. Cykle wierszy włączył do swoich albumów fotograficznych „Leśne Misteria” i „Wigry, Kanał Augustowski, puszcza” Włodzimierz Łapiński. W 2010 roku ukazała się jej kolejna książka poetycka – również w tłumaczeniu Ewy Sherman na język angielski - pt. „Isabelle, mon amour”. Najnowsza to zbiór sonetów ilustrowanych fotografiami pt. „Listy dobiegniewskie”.
Krystyna Konecka jest m.in. dwukrotną laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego
„O Buławę Hetmańską” (druga nagroda i Srebrna Buława Hetmańska, 1997 oraz Puchar Prezesa ZNP, 2003). Liczne sonety znajdują się w zbiorowych edycjach w kraju i za granicą (m.in. w antologiach: koreańskiej „World Poetry”, włoskiej „Scalzi ma con gli speroni”, esperanckiej „Podlahia Antologio” i litewskim almanachu „Karaliu Delnuose”. Krystyna Konecka zajmuje się od lat fotografią, ilustrując własne artykuły i zbiorki poezji oraz prezentując fotogramy na ekspozycjach. Wydała też album fotograficzny „Chwile i lata” na XXXV Warszawską Jesień Poezji z wyborem wierszy kolegów po piórze.

Tamara Łucenko
Urodzona w Iwano-Frankiwsk (d. Stanisławów) Ukraina. Muzyk, piosenkarka, autorka tekstów piosenek, specjalista reklamy, marketingu, scenarzysta i reżyser wideo. Osobowość twórcza. W roku 2015 ukazał się singiel i teledysk do kompozycji „Kochaj mnie”, który rozbrzmiewał w eterach radiowych na Ukrainie. W 2016 r. pojawił się nowy singiel „Wiatr Zmian”. Artystka jest zwycięzcą festiwalu „Edelwejs” (2016) oraz zwycięzcą konkursu piosenki „Czerwona Ruta” (2016). Uczestnik festiwalu „Jazz Bez”(2016), „Festiwal Muzyki Ulicznej (2015), 2016), „ArtWizja” (2015,2016)

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad