Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

„W cztery oczy” „na balkonie”. Wystawa Anny Muni i Tomasza Okoniewskiego.

 „W cztery oczy” - więcej zdjęć na Facebooku GOK Frysztak
W dniu 26.01.2018 r. w galerii „Na balkonie” w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku odbył się wernisaż wystawy Malarstwa Anny Muni i Fotografii Tomasza Okoniewskiego ph. „W cztery oczy”. Pani Joanna Czekajowska – dyrektor GOK, powitała wernisażową publiczność. Autorzy wystawy ciekawie opowiedzieli zebranym o swoich pasjach. Chór „Sokół” pod batutą P. Magdaleny Wiśniowskiej śpiewem umilił spotkanie. W miłej atmosferze przebiegł wieczorny wernisaż.
Wystawa jest niezwykła bo pokazuje dwie dziedziny sztuki malarstwo i fotografię połączone jednym tematem. Ekspozycję można oglądać do końca lutego 2018 r. Zapraszamy.

Dziękuję i gratuluję P. Annie, P. Tomaszowi , P. Magdalenie oraz wszystkim uczestnikom wernisażu.
Dorota Wojtanowska- instruktor plastyk

Anna Munia ukończyła języki słowiańskie na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalizuje się w biohemistyce. Od kilkudziesięciu lat jest mieszkanką Krosna i to tutaj rozpoczęła pracę w szkole zawodowej, ucząc języków polskiego i rosyjskiego. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zajmowała się tygodnikiem "Podkarpacie" jako sekretarz redakcji, reportażystka i felietonistka. Od 1992 roku pracowała w Studio Krosno TVP Rzeszów, aż do przejścia na emeryturę.

Pasją Anny od dzieciństwa aż do teraz jest malowanie. Już jako kilkuletnia dziewczynka otrzymała swoją pierwszą nagrodę w wojewódzkim konkursie za akwarelowy bukiet piwonii. Wiadomo, trudno było oddać się w całości malowaniu, gdy należało zająć się dziećmi czy pójść do pracy, jednak teraz, gdy Anna przeszła na emeryturę, jej sposobem na spędzanie czasu jest właśnie tworzenie swoich nowych prac.

Anna Munia ma na swoim koncie ponad dwadzieścia indywidualnych wystaw, w roku bieżącym w Klubie Profesora na AGH w Krakowie oraz internetowej Galerii „F” oraz wiele zbiorowych, także na Węgrzech i w Rumunii. Uczestniczyła w wielu plenerach krajowych jak i zagranicznych. Otrzymywała nagrody i wyróżnienia w konkursach, organizowanych przez dzisiejsze RCKP oraz przez WDK w Rzeszowie (Ściana Wschodnia, Międzywojewódzka Wystawa Akwareli im. M. Strońskiego). Prowadziła zajęcia z dziećmi wprowadzając w głębię malowania pastelami, akwarelami, także na szkle.

Malarka ma wspaniałą wyobraźnię, dzięki której tematyka prac jest naprawdę różnorodna. Od naszego podkarpackiego pejzażu, przez cerkwie, drewniane budynki, spróchniałe wierzby, po strachy, straszki, nazywane często przez autorkę pannami polnymi, które wspomina z dzieciństwa spędzonego w Górach Świętokrzyskich.

Anna Munia jest również autorką ilustracji do bajek Marii Konopnickiej "Jak się dzieci w Bronowie z Rozalią bawiły " oraz "Szkolne przygody Pimpusia Sadełko". Są one do nabycie w żarnowieckim muzeum. Obrazy malarki można także podziwiać w kalendarzu wydanym na rok 2017, gdzie znajduje się 12 prac Anny w technice olejnej i akwarelowej pt. "Krosno zobrazowane" .

Tomasz Okoniewski - posiadacz tytułów artystycznych EFIAP - Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, AFRP - Artysta Fotografik Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, AFF – Artysta Fotoferii, Master of Light ** (cMoL**), MIVAF - Master Indian Visual Arts Foundation – tytuł Indyjskiej Fundacji Sztuk Wizualnych. Jest członkiem Fotoklubu RCKP Krosno, członkiem honorowym Fotoferia Club (członek ILFIAP) oraz jednym z organizatorów internetowej grupy FotoKrosno. Historyk, dziennikarz - natomiast z zamiłowania pasjonat i promotor fotografii. Jego ulubioną tematyką jest krajobraz najbliższej okolicy oraz reportaż życia codziennego. Jego zdaniem fotografowanie pejzażu uczy patrzeć na świat w odmienny sposób, dostrzegać rzeczy wcześniej niedostrzegane. Jednak najważniejszym tematem pozostanie u niego człowiek i jego emocje w ujęciu reporterskim i dokumentalnym.

Jego prace zdobywały wyróżnienia i nagrody w wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach fotograficznych. W swoim dorobku posiada medale „Za fotograficzną twórczość” - Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz nagrody największych federacji międzynarodowych – patronów salonów fotograficznych jak: FIAP, PSA, IAAP, GPU/UPI, ISF, MoL, IUP, DPA, DPW, ICS oraz wielu związków krajowych. Jest również laureatem prestiżowych konkursów IPA, MIFA, ND Awards, IPOTY, TIFA, FAPA, PX3 Paris, Mono Visions Photography Awards czy Monochrome Photography Awards. Jego fotografie były nagradzane w 44 krajach świata, a na arenie międzynarodowej prezentowane w ponad 60. Juror konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Prace Tomasza są publikowane w prasie lokalnej i ogólnopolskiej oraz wielu wydawnictwach albumowych i okazjonalnych. Autor został uhonorowany nagrodą Starosty Krośnieńskiego – „Działacz Kultury” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i odnowy kultury. W 2016 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Tomaszowi Okoniewskiemu "Honorową Odznakę - Zasłużony dla Kultury Polskiej". Natomiast w 2017 roku autor uhonorowany został Nagrodą Prezydenta Miasta Krosna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Autor zaprasza na facebookowy profil promujący osobliwości najbliższej okolicy, jak również całego Podkarpacia: Korczyna i okolice - dawniej i dziś

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad