„Patrz i słuchaj!” - co robić, aby unikać niebezpiecznych sytuacji.

„Patrz i słuchaj!” - akcja skierowana głównie do pieszych
FOTO: podkarpacka.policja.gov.pl
„Patrz i słuchaj!” – to kolejna akcja informacyjno - edukacyjna skierowana głównie do pieszych. Właśnie z myślą o tej grupie użytkowników dróg, policjanci spotkali z dziennikarzami. Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie mówili o tym, jak być świadomym uczestnikiem ruchu, co robić, aby unikać niebezpiecznych sytuacji.

Celem akcji jest przede wszystkim przypominanie, uświadamianie oraz zwracanie uwagi, zwłaszcza pieszym, na zagrożenia związane między innymi z:
  • bezpośrednim wejściem na jezdnię przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  • wejściem na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
  • przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
  • wejściem na jezdnię przy czerwonym świetle,
  • chodzeniem nieprawidłową stroną drogi,
  • korzystaniem z telefonów, tabletów czy innych urządzeń w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych.
Podkom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, mówił o tym, że koncentrację użytkowników drogi mogą rozpraszać reklamy, wystawy, rozmowy prowadzone z inną osobą, ale też obsługa telefonu, tabletu czy nawigacji. Zaznaczył, że pieszy czy kierowca zajęty rozmową przez telefon, zwykle w trakcie rozmowy spogląda na drugą osobę albo na wyświetlacz telefonu, a to powoduje, że nie skupia się na drodze, jest rozkojarzony.

Podobnie może być, gdy kierowca lub pieszy słucha głośnej muzyki przez słuchawki lub w samochodzie. Takim działaniem, pieszy czy kierowca może narazić siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Policjant zwrócił także uwagę na to, że kierujący czy pieszy, który nie koncentruje się na tym co dzieje się na drodze, myśli o innych sprawach, przestaje być świadomym uczestnikiem ruchu, staje się zagrożeniem.

Z policyjnych statystyk wynika, że od początku 2018 roku na terenie województwa podkarpackiego doszło do 65 wypadków z udziałem pieszych,  w których zginęło 11 osób, a 56 zostało rannych. Do 25 wypadków doszło na przejściach dla pieszych.