Pożar sadzy w domu jednorodzinnym.


W piątek 18 maja około godziny 22:30 doszło do pożaru sadzy w domu jednorodzinnym we Frysztaku na ulicy Jana Pawła II.  Pożar sadzy jest bardzo niebezpieczny, wysoka temeratura spalania może doprowadzić do pęknięć w kominie, przez które będzie wydostawał się ogień lub dym zagrażający zdrowiu i życiu mieszkańców.

Na miejsce zostali zadysponowani strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej we Frysztaku oraz strażacy z PSP Strzyżów. Strażacy po przyjeździe na miejsce i rozpoznali zagrożenie i przystąpili do wygaszania pieca zabezpieczając komin w którym paliła się sadza.Pożar sadzy w przewodzie kominowym – postępowanie - fragment artykułu z portalu strażacki.pl
Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).