Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Frysztacka jubileuszowa pielgrzymka nauczycielska - Jasna Góra 2019

Koniec roku szkolnego jest zawsze bogaty w ważne wydarzenia. Nauczyciele, uczniowie i ich rodzice przeżywają wiele emocji związanych z wynikami egzaminów, świadectwami i przyjęciem do nowych szkół.
Pierwsze dni wakacji przynoszą więc wielką ulgę i dla wielu nauczycieli naszej gminy oznaczają czas wyjazdu na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli na Jasną Górę. Jest to już tradycja, która od wielu lat jednoczy nie tylko nauczycieli z różnych szkół naszej gminy, ale również integruje pedagogów z innymi mieszkańcami naszej parafii, którzy chętnie korzystają z możliwości wyjazdu do Częstochowy.
Tegoroczna, 82. Krajowa Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę organizowana przez Krajowe Duszpasterstwo Nauczycieli odbyła się tradycyjnie w dniach 1-2 lipca .W tym roku jednak miała ona dla frysztackich uczestników pielgrzymki charakter jubileuszowy. Od dwudziestu już lat, nieprzerwanie, pielgrzymujemy w pierwsze lipcowe dni do miejsca, gdzie spotykają się nauczyciele z całej Polski, by podziękować Matce Bożej za łaski w pracy z młodzieżą oraz zawierzyć Jej kolejny rok szkolny. We frysztackiej pielgrzymce uczestniczyło 46 osób. Uczestnikami wyjazdu byli głównie nauczyciele, ale również członkowie ich rodzin oraz osoby spoza środowiska nauczycielskiego. W pierwszym dniu pielgrzymowania w programie znalazła się Msza Święta odprawiana w Ojcowie, w Kaplicy ,,Na Wodzie”, zwiedzanie tamtejszego zamku i podziwianie piękniejszych miejsc Doliny Prądnika.

Po przyjeździe do Częstochowy mogliśmy zwiedzać sanktuarium, mieliśmy chwile na modlitwę, dla chętnych odbywały się wykłady pod hasłem: ,,W imię przyszłości kultury”. Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu, adoracja Najświętszego Sakramentu i Eucharystia odprawiona o godz. 23.00 dopełniły niezwykłości tego dnia.

Niedziela ( 2.07.19) rozpoczęła się dla naszej grupy Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich, podczas której towarzyszyły nam rozważania Męki Pańskiej według księdza Pawlukiewicza. Podczas Mszy Świętej przedstawiciele naszej frysztackiej grupy pielgrzymkowej wręczyli na ręce ks. bp Edwarda Dajczaka Jubileuszowy Dar Ołtarza- piękny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, wyszyty własnoręcznie, metodą krzyżykową, przez panią Władysławę Mendralę. W drodze powrotnej do Frysztaka odwiedziliśmy jeszcze Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach.

Takie zakończenie wyjazdu nauczycieli z naszej gminy na Jasną Górę w tym roku nie było przypadkowe. To właśnie Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że od kultury zależy przyszłość człowieka, bo jest ona spoiwem narodu i przestrzenią, w której człowiek żyje i w której się rozwija.

L. Czaja

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad