Szlakiem września 1939 - Motocykliści z całego Podkarpacia

Dwudniowa trasa przebiegała przez całe województwo podkarpackie i nawiązywała do szlaku 24 Dywizji Piechoty i 10 Brygady Kawalerii. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i związanego z tym wysiłku wojny obronnej, której podjęli się Polacy we wrześniu 1939 roku. 
Rajd rozpoczął się wczoraj (07.09) od Góry Śmierci w Pustkowie w powiecie dębickim - to obóz pracy, w którym zginęło około 15 tysięcy osób. Kolejne miejsca to m.in. cmentarz w Kolbuszowej, gdzie pochowani są polegli żołnierze, Kopiec Tatarski w Przemyślu i Muzeum Historyczne w Dukli, a na finał schron kolejowy z czasów II wojny światowej w Stępinie w powiecie strzyżowskim. - można przeczytać na stronie radio.rzeszow.pl
Ponad 90 motocyklistów wyruszyło w trasę dwudniowego edukacyjnego rajdu motocyklowego szlakiem września 1939 roku. Odwiedzą 8 miejsc w regionie związanych z kampanią wrześniową. - reportaż przygotowała również TVP Rzeszów - link, kliknij tu!
Polska napadnięta z dwóch stron prowadziła wówczas działania wojenne, które odbywały się także na terenie Podkarpacia. Na pamiątkę tych wydarzeń i bohaterów broniących Ojczyzny oraz w celu uczczenia w sposób wyjątkowy niedawno obchodzonej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczestnicy rajdu wyruszyli w drogę motocyklami i udali się do kilku miejsc – punktów na mapie województwa, gdzie zatrzymali się i wspominali te odległe już w czasie wydarzenia i uczcili tym samym pamięć o żołnierzach broniących Ojczyzny oraz mieszkańcach tych terenów, którzy z niezwykłym poświęceniem stawili opór okupantom. W punktach zbiórek odbyły się spotkania edukacyjne, a w ramach nich – spotkania z historykami oraz składanie kwiatów w miejscach pamięci.