Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKALMA B1 - 2

Czy wybudują zakład produkujący kompozytowe materiały budowlane?

Na terenie Twierdzy planowana jest budowa zakładu produkcyjnego kompozytowe materiały budowlane wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Do 18 października w Urzędzie Gminy mogą Państwo zapoznać się z niezbędną dokumentacją sprawy, złożyć uwagi i wnioski.
 • Z nieoficjalnych informacji mieszkańcy wsi Kobyle i Twierdza złożyli do Wójta Gminy Frysztak oficjalny protest poparty podpisami przeciwko budowie zakładu produkcyjnego kompozytowe materiały budowlane wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
W zawiadomieniu o zapoznaniu się z dokumentacją sprawy oraz złożeniu uwag i wniosków, które umieszczone jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Frysztak można przeczytać o możliwościach, które mają mieszkańcy. Kilka punktów z zawiadomienia poniżej.

1. Zapoznania się z niezbędną dokumentacją sprawy (w tym: wnioskiem o wydanie decyzji wraz z wymaganymi załącznikami, postanowieniem o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, stanowiskami organów współdziałających, raportem oddziaływania na środowisko), która wyłożona jest do wglądu w Urzędzie Gminy Frysztak, ul. Ks. Wojciecha Blajera 20, 38-130 Frysztak, w pokoju nr 11 w godzinach od 7.30 – 14.30, w terminie na okres 30 dni tj. od 19.09.2019r. do 18.10.2019r.

2. Składania uwag i wniosków do Wójta Gminy Frysztak w formie pisemnej, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym, w terminie 30 dni, tj. od 19.09.2019r. do 18.10.2019r. na adres: Urząd Gminy Frysztak, ul. Ks. Wojciecha Blajera 20, 38-130 Frysztak; poczta elektroniczna – anna.rzeznikiewicz@ug.frysztak.pl, faks (17)2777-920 . Złożone uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone przez Wójta Gminy Frysztak przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Uwagi lub wnioski złożone po upływie wskazanego terminu pozostawia się bez rozpatrzenia (art. 35 ww. ustawy).

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie bip.frysztak.pl lub bezpośrednio pod tym linkiem - kliknij tu!

Informacja została zmieszczona na portalu Frysztak24.pl na prośbę mieszkańców od których dostaliśmy sygnały na temat budowy zakładu produkującego kompozytowe materiały budowlane wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zapraszamy do dzielenia się uwagami za pomocą komentarzy.

Prześlij komentarz

11 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl
 1. Fajnie byloby dowiedziec sie troche wiecej o planowanej inwestycji
  Produkcja kompozytowych materialow budowlanych to pojecie bardzo szerokie
  Co konkretnie bedzie produkowane i jakiego typu kompozyty beda uzyte do produkcji
  Jak bedzie wygladala sprawa utylizacji odpadow poprodukcyjnych?
  Czasu zostalo niewiele i nasza wiedza na ten temat tez jest niewielka
  Mysle ze czytelnicy Frysztak24 chcieliby sie zapoznac na tym portalu ze szczegolami planowanej inwestycji
  Czekamy na szczegoly
  I tutaj uklon w strone pracownikow UG Frysztak odpowiedzialnych za ten odcinek w UG
  Pozdrawiam i czekamy na informacje w tej sprawie

  OdpowiedzUsuń
 2. Pod tą nazwą kryje się: instalacja do produkcji mas bitumicznych, instalacja do naziemnego magazynowania ropy naftowej, produktów naftowych, substancji i mieszanin, na terenie Elementy Budowlane Frysztak SP z o.o Twierdza 66 ( Betoniarnia Frysztak). Planowana produkcja roczna 200 tysięcy ton masy asfaltowej. Dzienny wywóz gotowych wyrobów oraz dowóz materiałów do produkcji 120 samochodów
  Dane z Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko
  PIB Frysztak - zakładka Ekoportal - 6/2019
  Zagrożenia: opad substancji szkodliwych takich jak:
  benzen, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (substancje rakotwórcze), dwutlenek siarki,azotu, tlenek węgla i wiele innych w promieniu 3,5 km od źródła emisji.
  Hałas będzie się roznosił w promieniu 1,5 km.
  Inwestor działał nie dawno w Radymnie, proszę sprawdzić otaczarnia
  Radymno.
  Rozwój gospodarczy jest bardzo ważny, nie może odbywać kosztem zdrowia mieszkańców oraz utrudnień, które powstaną wraz z uruchomieniem asfaltowni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani Magdo rozumiem ze dla waszej rodzinnej firmy to duza szansa bo firma bedzie placila krocie za wynajem terenu na swoja dzialalnosc i to dlatego pani tak lobbuje
  Ale dla mieszkancow to nie jest jakas wielka szansa .
  Bajki o zatrudnianiu ludzi nikogo nie interesuja
  Na dzien dzisiejszy praca czeka na kazdego kto chece pracowac
  Pracownikow nawet w naszym rejonie brakuje ,ale mysle ze o tym nie musze pani przekonywac bo wystarczy kliknac na tym portalu na dzial Praca.
  Zaklad ten powstanie w bezposrednim sasiedztwie rzeki Wislok i mysle ze to bylo powodem ze wybrali ta lokalizacje .
  Narobili syfu w Radymnie teraz sie przenosza do nas .
  Skoro to takie super nieszkodliwe to dlaczego sa protesty ?
  Padla tutaj sugestia ze mieszkancy naszego regionu nie maja kompletnie pojecia o ochronie srodowiska.
  I tutaj mysle ze bardzo sie pani myli wlasnie ze sa swiadomi to dlatego protestuja .
  Bardzo czesto pojawiaja sie informacje o degradacji srodowiska przez firmy dla ktorych liczy sie tylko zysk za wszelka cene .
  Gdzie byly wtedy sluzby ochrony srodowiska ?
  A zdegradowane srodowisko i ludzie umierajacy na raka zostaja na lodzie i jak to zwykle bywa winnych nie ma ,jest tylko przepychanka i pozorne dzialania urzednikow
  Czy naprawde jest pani w stanie zaryzykowac zdrowie swoje swoich dzieci i mieszkancow naszej pieknej okolicy ?
  Atutem naszej okolicy jest spokoj ,czyste powietrze,i niech tak pozostanie .
  Gdybym chcial mieszkac w regionie przemyslowym to przeprowadzilbym sie do Katowic .
  Przez kilka ostanich lat zaobserwowalem ze coraz wiecej ludzi przeprowadza sie wlasnie w nasz region a wiekszosc pochodzi ze Slaska ,Warszawy Krakowa jak pani mysli, odebralo im rozum ?Ja mysle ze wrecz odwrotnie wreszcie zaczynaja oddychac pelnia zycia .
  Tak na koniec swojej wypowiedzi pomyslalem sobie ze skoro ma to byc zupelnie nieszkodliwa i proekologiczna dzialalnosc to super byloby fabryke asfaltu wybudowac obok wyciagu narciarskiego .
  W zimie moglibysmy sobie jezdzic na nartach z gory asfaltu a i w lecie mozna by bylo pojezdzic na wrotkach .
  Serdecznie pozdrawiam wszystkich mieszkancow naszej pieknej okolicy i prosze nie dajmy zdewastowac naszego srodowiska bronmy go bo samo sie nie obroni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brakuje ludzi do roboty bo 500+ lepiej brać i siedzieć na dupie o czym ty człowieku gadasz

   Usuń
 4. O czym ja mowie to napisalem i nie musialem uzywac wyrazow ogolnie uwazanych za wulgaryzmy aby nakreslic sens swojej wypowiedzi
  Nie rozumiem jaki zwiazek ma 500+ z ochrona srodowiska ?
  I na to pytanie jest tylko jedna odpowiedz,to nie ma zadnego zwiazku z ta sprawa
  Wypadaloby jesli sie bierze udzial w jakiejkolwiek dyskusji rozmawiac merytorycznie ,a nie operowac ogolnikami ktore nic nie wnosza do dyskusji
  Na poparcie tego co napisalem na lamach Frysztak 24 postanowilem dolaczyc kilka linkow do tego co wydarzylo sie w Radymnie z udzialem tej samej firmy ktora bedzie inwestowac w naszej okolicy
  mysle ze to powinno rozwiac wszelkie watpliwosci

  http://www.jaroslawska.pl/artykul/14939,Swd-otaczarni-nie-wrci
  https://ekspresjaroslawski.pl/artykul/trudny-problem-z-otaczarnia/428775
  http://supernowosci24.pl/przestancie-nas-truc-2/


  I

  OdpowiedzUsuń
 5. Dodaje liste substancji z pelnym wytlumaczeniem z czym bedziemy mieli do czynienia jesli ta fabryka zacznie produkcje asfaltu
  Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (policykliczne węglowodory aromatyczne; w skrócie WWA lub PAH z ang. polycyclic aromatic hydrocarbons) lub polynuclear aromatics (PNAs) lub polycyclic organic matter (POM) – policykliczne węglowodory zawierające skondensowane pierścienie aromatyczne bez podstawników. Mają właściwości hydrofobowe. Zalicza się do nich ponad 200 związków. Wiele z nich podejrzewanych jest lub ma udowodnione własności rakotwórcze.
  Wykazują silne właściwości genotoksyczne, mutagenne oraz kancerogenne. Związki te wykazują bardzo wyraźną toksyczność przewlekłą.Są to związki bardzo niebezpieczne, ponieważ wywołują zmiany nowotworowe w różnych tkankach.  Dwutlenek siarki, ditlenek siarki (nazwa Stocka: tlenek siarki (IV)), SO2 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków siarki, w którym siarka znajduje się na IV stopniu utlenienia. W warunkach normalnych jest to bezbarwny gaz o ostrym, gryzącym i duszącym zapachu, silnie drażniący drogi oddechowe. Jest trujący dla zwierząt i szkodliwy dla roślin.Oprócz astmy i uszkodzeń układu oddechowego dwutlenek siarki może wywoływać nudności i bóle głowy.Dwutlenek siarki powoduje kwaśne deszcze, które zatruwają glebę.Krótkoterminowa ekspozycja działa szkodliwie na układ oddechowy człowieka i upośledza funkcje oddechowe; do grup szczególnie narażonych należą dzieci, osoby starsze i chorujące na astmę;Tlenki siarki SOx mogą reagować z innymi związkami obecnymi w atmosferze prowadząc do powstawania aerozoli siarczanowych, a reagując z wodą tworzą kwas siarkowy. W postaci kwasu siarkowego niszczy wrażliwe ekosystemy leśne, osłabia system korzeniowy, niszczy bakterie glebowe;  Dwutlenek azotu (nazwa Stocka: tlenek azotu(IV)), NO2 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków azotu, w którym azot występuje na IV stopniu utlenienia. W temperaturze pokojowej jest to brunatny, silnie toksyczny gaz o ostrym zapachu przypominającym zapach gazowego chloru. Nawet krótkotrwały kontakt z substancją powoduje podrażnienie układu oddechowego, podrażnienie oczu oraz kaszel. Ponieważ dwutlenek azotu ma właściwości utleniające, powoduje utlenienie Fe2+ zawartego w hemoglobinie do Fe3+, w efekcie czego hemoglobina traci zdolność do przenoszenia tlenu. Na zatrucie szczególnie narażeni są pracownicy silosów, gdyż dwutlenek azotu powstaje w wyniku rozkładu białek zawierających azot (choroba silosowa) oraz pozostali pracownicy zajmujący się otrzymywaniem i wykorzystywaniem kwasu azotowego. Gaz ten występuje również w zanieczyszczonym przez transport i przemysł powietrzu i odpowiada za charakterystyczną barwę smogu. U osób mieszkających w zanieczyszczonych miastach mogą wystąpić problemy z oddychaniem i choroby płuc.  Tlenek węgla (nazwa Stocka: tlenek węgla(II); potocznie: czad), CO – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków węgla, w którym węgiel występuje na II stopniu utlenienia. Ma silne własności toksyczne. Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu (250–300 razy) powinowactwa do hemoglobiny, zawartej w erytrocytach krwi. Tworzy on połączenie zwane karboksyhemoglobiną (CO + Hb → COHb), które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon. O ile przy większych stężeniach (pow. 0,32%) pierwszymi objawami zatrucia jest silny ból głowy i wymioty, to mniejsze stężenia powodują przy względnie krótkim wdychaniu jedynie słaby ból głowy i zapadanie w śpiączkę, jednak i te stężenia powodują po dłuższym kontakcie śmierć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wg. raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko
  BIP Frysztak - zakładka Ekoportal - 6/2019
  wykonanego przez inwestora: inwestor planuje zatrudnić
  5 pracowników fizycznych i 2 pracowników umysłowych.
  Wpływy z podatków, zasilające budżet Gminy Frysztak będą znikome, gdyż firma PBI WMB Sp. z o.o. ul. Błonie 8 27-600 Sandomierz jest zarejestrowana w Sandomierzu i tam będzie się rozliczać i płacić podatki. Do kasy Gminy Frysztak wpłynie tylko podatek od nieruchomości o powierzchni 0,47 ha oraz od budynków tam się znajdujących (płaconych do tej pory przez właścicieli " betoniarni" Frysztak.

  OdpowiedzUsuń
 7. A wiec jak napisalem wczesniej zatrudnianie ludzi to bajka
  Wlasciciele Betoniarni nie maja nawet tyle odwagi zeby sie wypowiedziec i bronic swoich racji poprostu ze wstydu pochowali pod biurka.
  Szkody wynikle z ulokowania fabryli asfaltu w naszej gminie beda trudne do oszacowania
  Wszystkie gospodarstwa agroturystyczne poupadaja bo kto bedzie taki glupi zeby wdychac toksyczne opary z produkcji asfaltu i jeszcze za to placic nikt tu nie przyjedzie
  Niedawno wybudowane obiekty GOSIR tez beda swiecic pustkami bo kto przy zdrowych zmyslach wysle swoje dzieci na oboz sportowy z oparami w gratisie i pojdzie poplywac w basenie z woda zawierajaca cala tablice mendelejewa
  No i jeszcze jedna sprawa jakis czas temu ruszyla bardzo fajna inicjatywa kajaki ,no to teraz bedzie mozna reklamowac haslem:
  POPLYWAJ KAJAKIEM W OPARACH ASFALTU
  Wplywy z wynajmowania obiektow w SOSW na wakacjach tez znikna no bo wtej sytuacji tam tez nikt nie bedzie chcial przyjechac na oboz sportowy
  Najsmieszniejsze jest to ze wlasciciele terenu przeznaczonego pod dzierzawe dla asfaltowych trucicieli tez czerpia zyski z turystyki .
  Zapewne wydaje im sie wydaje ze na gore do Gogolowa fala smrodu nigdy nie dotrze.
  Pewnie inwestor dal im gwarancje ze wiatry w tamta strone nie wieja wiec jest bezpiecznie HEHE
  Konkluzja jest jedna i nie do podwazenia:
  Jako lokalna spolecznosc nic nie zyskamy astracimy zdrowie ktore jest bezcenne stracimy miejsca pracy a nie zyskamy
  Nasza gmina nie dostanie ani grosza z podatkow wiecej
  Dziekuje FARMER za informacje widze ze na F24 tylko my cos piszemy na ten temat .
  Ale nie jestesmy sami
  Zostal zawiadomiony GREENPEACE i inne organizacje ekologiczne i mamy poparcie w razie czego
  OJ BEDZIE SIE DIALO!!!!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie sądzę, by w centrum mieszkaniowym, handlowym, kulturalnym, rekreacyjnym i sportowym, potrzebny był jakiś truciciel, który zniszczy to, czym nasza gmina może się pochwalić. Rozwijająca się baza turystyczna, hotelowa, sztandarowe spływy kajakowe - które tak pięknie wypromował p. Marek Armata, nie powinno się zastępować podejrzanym i smrodliwym kompozytem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Już teraz koło basenów jest smród i hałas, jakoś to panu Marku nie przeszkadzało. Asfaltownia jeszcze nie powstała i wystarczy jedna decyzja urzędników by jej nie było a stolarnia już jest, smrodzi i hałasuje7, nie mówiąc już o smrodzie z kominów mieszkańców. Już teraz w basenie jest tablica mendelejewa a Wisłok to sciek.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiele razy bylem na obiektach GOSIR i jakos nigdy smrodu nie czulem i halasu nie slyszalem
  Wislok to nie jest sciekiem od lat jestem wedkarzem i wiem ze na chwile obecna jest to rzeka bardzo czysta
  Po latach do wisloka wrocily gatunki ryb ktore wczesniej przed budowa oczyszczalni sciekow nie mialy szans na przezycie
  Sa siedliska bobrow i innych zwierzat i ptakow chronionych
  Swiadomosc mieszkancow z kazdym rokiem rosnie i coraz wiecej ludzi wymienia swoje systemy ogrzewania na kotly ekologoczne
  W chwili obecnej walczymy i chcemy zablokowac budowe wytworni mas bitumicznych i to jest najwazniejsze .
  Pan Marek Armata jest bardzo zaangazowany w rozwoj naszej gminy w kierunku ekologicznym .Nie slowa a czyny swiadcza o formacie czlowieka i wystarczy sobie przypomniec jak obiekty Gosir wygladaly przed 2012 rokiem
  Dziekujemy Panie Marku za pana prace zrobil pan bardzo duzo i czekamy na kolejne pomysly i realizacje


  OdpowiedzUsuń

Below Post Ad