Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKALMA B1 - 2

Trawy - pożar - Widacz - 2 razy w to samo miejsce

W niedziele 5 kwietnia po godzinie 12:00 w miejscowości Widacz doszło do pożaru trawy. Na miejsce zdarzenia zostali zadysponowani strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych Widacz i Twierdza.

Strażacy z OSP Twierdza i Widacz działania zakończyli około godziny 14:00 wracając do koszar.

Aktualizacja 14:15
Strażacy po raz drugi zostają wezwani w to samo miejsce w miejscowości Widacz gdzie znów płonie trawa. Na miejscu działają jednostki OSP Widacz i OSP Twierdza.

Wypalanie traw szkodzi - od lat alarmują ekolodzy, naukowcy, strażacy, a mimo to wiosną i jesienią każdego roku słyszymy o licznych pożarach łąk, pastwisk, nieużytków i trzcinowisk. Osoby wypalające trawy nie zdają sobie sprawy, że ich działanie może doprowadzić do gwałtownego pożaru, który przenosi się na lasy, zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Wiosenne wypalanie traw często związane jest z chęcią usunięcia niezebranego, ostatniego odrostu trawy. W świadomości zachował się bowiem mit, że wypalanie traw i pozostałości roślinnych poprawi żyzność gleby, zniszczy chwasty oraz zwiększy kolejny plon siana. Nic bardziej mylnego. Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby, pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby. Wysoka temperatura niszczy roślinność, powoduje degradację gleby i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt. - więcej na gdos.gov.pl


Below Post Ad