Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKALMA B1 - 2

"Na Mikołaja" akcja krwiodawstwa

Już tylko 2 tygodnie pozostało do mikołajkowej akcji krwiodawstwa, która odbędzie się 6 grudnia od godziny 9:00 do 12:00 w Zespole Szkół w Gogołowie. Organizatorem akcji jest Strażacki Klub Honorowych Dawców Krwi przy OSP Gogołów.

Stan krwi w RCKiK w Rzeszowie w dniu 20.11.2020 - źródło: rckk.rzeszow.pl

W czasie pandemii krew jest bardzo potrzebna a jej stan w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie są niski lub bardzo niski. 

Funkcje krwi:
  1. Funkcja transportowa: krew dostarcza tkankom tlen (bierze udział w oddychaniu), w składniki energetyczne, mineralne, witaminy, hormony, oczyszcza organizm - pobiera zbędne produkty przemiany materii, np. CO, mocznik i przenosi do płuc i innych narządów wydalających jak nerki, skóra, spełnia funkcje termostatyczne - przenosi ciepło z miejsc gdzie się go wytwarza najwięcej np. wątroba, mięśnie do skóry, gdzie produkcja jest mniejsza niż utrata, 
  2. Funkcja ochronna i obronna - rozpoznawanie i niszczenie szkodliwych i obcych dla ustroju czynników (wirusów, bakterii),
  3. Funkcja homeostatyczna - utrzymywanie stałego środowiska wewnętrznego (stałość fizykochemiczna) - jest to warunek prawidłowego funkcjonowania organizmu.
PAMIĘTAJ! Aby oddać krew musisz być osobą pełnoletnią ale nie starszą niż 65 lat. Powinieneś posiadać dobry stan zdrowia oraz dowód osobisty. W dniu oddania krwi rano zjedz lekki posiłek.

Już dziś zapisz datę 6 grudnia w swoim kalendarzu "oddaj odrobinę siebie w prezencie potrzebującym".

Portal patronuje medialnie mikołajkowej akcji krwiodawstwa. 

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad