Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Koncert muzyki dawnej „Szlakiem średniowiecznych pielgrzymów” w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gogołowie

Kontynuujemy obchody jubileuszu kościoła pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gogołowie. Już w najbliższą niedzielę 10 lipca o godz. 18.00 zapraszamy  na wyjątkowy koncert w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Vox Angeli.

„Szlakiem średniowiecznych pielgrzymów”

Program koncertu zawiera pieśni zaczerpnięte ze średniowiecznych manuskryptów pochodzących z miejsc szczególnego kultu pątników takich jak  Montserrat, Santiago de Compostela czy Asyż. Opowiadające o ich wędrowaniu, rozterkach i radościach z tym związanych. Pieśni, ballady, kanony a nawet tańce wypełniały kiedyś i wypełniają dzisiaj życie pielgrzymów w drodze do miejsc świętych. Codex Calixtinus z XII w. z Santiago de Compostela, Laudario di Cortona XIII w. z Asyżu, Szkarłatna Księga XIV w. z Montserrat, w tych właśnie kancjonałach zachowały się utwory o przeróżnej melodyce i formie. Pośród tych wspaniałych dzieł należne miejsce zajmuje Cantigas de Santa Maria z XIII w. - bogaty zbiór kantyczek ku czci Matki Bożej. Prośby i błagania, pokuta za grzechy, chęć nawrócenia, pieśni pochwalne, wielbiące, dziękczynne za otrzymane łaski to wszystko odnajdujemy na kartach średniowiecznych rękopisów.

Jak widać pielgrzymowanie od czasów średniowiecza pod względem duchowym niewiele się zmieniło. Transformacji uległy jedynie środki materialne, dzięki którym łatwiej wędrować po świecie. Zapraszamy, wyruszcie z nami w podróż w głąb wieków szlakiem średniowiecznych pielgrzymów. Prezentacja instrumentów z podkarpackich pracowni lutniczych. Tuż po koncercie zapraszamy na prezentację instrumentarium Zespołu Vox Angeli. Instrumenty zostały wykonane według historycznych wzorców w podkarpackich pracowniach lutniczych.

Widzowie będą mogli zobaczyć i spróbować samodzielnej gry m.in. na takich instrumentach jak CITOLA PARMA – wzór z 1180 r., Lira korbowa SYMPHONIA, REBAB, PSALTERIUM – wzory z XIII w., oraz różnorakie bębny obręczowe. Zapraszamy na wspólne muzykowanie.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/voxangelipl oraz naszej strony www.voxangeli.pl

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad