Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

"Pomaganie mamy we krwi" - podziel się ŻYCIEM!

Już za 10 dni, 30 czerwca 2024 roku, w godzinach 9:00-12:00, w Urzędzie Gminy we Frysztaku odbędzie się kolejna akcja krwiodawstwa. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tym ważnym wydarzeniu! Banki krwi świecą pustkami, a potrzeby są ogromne. Zaświećmy razem i podzielmy się tym, co mamy w sobie najcenniejszego – krwią, która ratuje życie.

Kto może oddać krew?
Każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat może zostać dawcą krwi. Każda osoba zgłaszająca się do oddawania krwi lub jej składników musi legitymować się dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i numerem PESEL. Może to być dowód osobisty lub paszport.

Jak przygotować się do oddania krwi?
Przed oddaniem krwi należy spełnić kilka warunków:
- Być wypoczętym.
- Spożyć lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek.
- Wypić 1,5 do 2 litrów płynów w dniu poprzedzającym oddanie.
- Nie spożywać alkoholu w dniu poprzedzającym oddanie.
- Ograniczyć palenie papierosów.
- Ważyć co najmniej 50 kg (dysproporcja pomiędzy wagą a wzrostem może być przyczyną dyskwalifikacji).

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Pobrania krwi lub jej składników musi być całkowicie bezpieczny dla dawcy, a przetoczenie uzyskanej krwi lub jej składników – bezpieczne dla biorcy. Twoja krew zostanie zbadana pod kątem zakażenia kiłą, AIDS (HIV), żółtaczką zakaźną B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio, krew nie zostanie przetoczona. Pamiętaj, że w przypadku ryzykownych kontaktów lub zachowań, które mogły narazić Cię na niebezpieczeństwo, nie oddawaj krwi.

Przeciwwskazania do oddania krwi mogą być czasowe lub stałe
Kwalifikacji zawsze dokonuje lekarz, a jego decyzja jest wiążąca. Przedstawione przeciwwskazania nie są listą zamkniętą, ostatecznej kwalifikacji dokonuje lekarz.

Dlaczego warto oddać krew?
Oddawanie krwi to bezcenny dar życia. Twoja krew może uratować czyjeś życie, może pomóc w operacjach, leczeniu chorób czy w sytuacjach nagłych wypadków. To niezwykle prosty sposób na pomoc innym, który nie kosztuje Cię nic poza odrobiną czasu i zdrowia. Twoje zaangażowanie i krew mogą uczynić ogromną różnicę.

Dołącz do nas 30 czerwca i podziel się życiem! Twoja krew ratuje życie.

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad