Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Szlaki, Trasy Rowerowe, Spływy

Przez teren gminy Frysztak przebiega kilka szlaków turystycznych, zarówno pieszych jak i rowerowych. W większości są one łatwe do pokonania tak więc nawet dla mniej wprawnych amatorów turystyki nie powinny sprawić większych trudności, a na pewno dostarczą wiele miłych przeżyć i pozwolą poznać uroki okolic Frysztaka.

Szlak niebieski: Dębica - Wiśniowa - Czarnorzeki
Na teren gminy wchodzi nad miejscowością Huta Gogołowska od strony Pogwizdowa (część Brzezin). Pnie się grzbietem Pasma Klonowej Góry (Klonowa Góra, Bardo - najwyższy szczyt gminy 534 m n.p.m.). W kierunku północnym w prześwitach ukazuje się panorama Pogórza Strzyżowskiego - łagodne grzbiety wylesione i zajęte przez uprawy rolne oraz zabudowania w systemie wielodrożnicowym. Na Bardzie od strony północnej widoczne są pozostałości II wojny światowej - bunkry zasypane liśćmi i gałęziami. Z Barda szlak schodzi stromym zboczem ku przełęczy (obniżeniu). Znajdują się tutaj tereny podmokłe przez cały rok. Kilkadziesiąt metrów od szlaku przy leśnej drodze usytuowany jest nagrobek upamiętniający śmierć myśliwego z Kożuchowa - zginął postrzelony podczas polowania. Po przejściu strumyka szlak pnie się ku grzbietowi Chełmu - tu możemy podziwiać: kapliczkę (wzniesiona w miejscu osnutym legendami), wyrobisko po kamieniołomie oraz obejrzeć ponownie panoramę Pogórza.
Od kamieniołomu schodzi się do drogi Stępina - Jaszczurowa, skąd wspina się na grzbiet między Pstrągówką a Cieszyną. Wędrując nim można podziwiać widoki na Pasmo Jazowej, Pasmo Klonowej, Sośnice, Bramę Frysztacką i Kotlinę Strzyżowską aż po wzniesienia Pogórza Dynowskiego zamykające horyzont na wschodzie. Po przebyciu grzbietu szlak dochodzi do drogi Babica - Warzyce i przez około 500 m towaryszy jej. Następnie skręca w prawo, prowadzi wzdłuż potoku do kładki na Wisłoku. Od kładki porwadzi początkowo równiną, następnie wspina się na grzbiet Pasma Jazowej, skąd rozciąga się panorama na Frysztak, Kotlinę Frysztacką oraz wsie w niej położone.

Szlak żółty: Kołaczyce - Czudec
Rozpoczyna się na Dziale nad Gogołowem, skąd roztacza się panorama na rzeźbę ratuszową naszej gminy i obszarów graniczących (Pasmo Jazowej ku wschodowi, Pasmo Brzanki ku zachodowi). Z grzbietu schodzi miedzą, następnie szeroką drogą ku zabudowaniom kościelnym parafii Gogołów. Znajdują się tu dwa kościoły, pierwszy z XVII w. pod wezwaniem św. Katarzyny i drugi z końca lat 80 - tych XX w. pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej.
Od zabudowań kościelnych szlak wiedzie ku cmentarzowi, na którym na uwagę zasługuje kaplica cmentarna służąca celom grzebalnym właścicieli Gogołowa z epitafiami, inskrypcjami oraz grób Ignacego Skarbka Kruszewskiego (bohatera Polski i Belgii). Od cmentarza szlak wiedzie drogą będącą zarazem działem wodnym Wisłoki i Wisłoka (dopływ Sanu), ku grzbietowi Kamienica (451m). Z niego również piękne widoki na układ dolin i wzniesień, zabudowę i połacie lasów. Drogą polną wzdłuż lasu mieszanego schodzimy w Kociążki (przysiółek Gogołowa) i przekraczamy prawy dopływ Wisłoki - Gogołówkę. Szlak wiedzie na kolejny grzbiet zwany Łazami - stąd widok na położoną w kotlinie Hutę Gogołowską o rzadkiej zabudowie z nowym budynkiem kaplicy, szkoły i domu wiejskiego.
Trasa wędrówki prowadzi przez część wsi zwaną Olszyny i Podlas, wchodzi w las bukowy pokrywający Bardo. Dalej biegnie jak szlak niebieski, z tym że omija Chełm, na który warto zboczyć, gdyż przy zejściu znów się łączą.

Szlak zielony: Frysztak - Bardo

Początek przy stacji PKP Frysztak i przystanku PKS. Od tego miejsca ku drodze Babica - Warzyce, wzdłuż niej 300 m, potem skręcamy w prawo idąc ku zabudowaniom GOSiR (hotel, stadion, basen). Kierujemy się asfaltową uliczką, przechodzimy drogę główną i wspinamy się bystrymi schodkami ku zabudowaniom Frysztaka. Wychodzimy na plac św. Floriana (figurka okolona żelaznym płotkiem) w otoczeniu niewysokiej zabudowy historycznej i współczesnej. Następnie idziemy wzdłuż ulicy ku kościołowi z okresu międzywojennego (ciekawe witraże i wnętrze). Od kościoła ulicą przy której wznosi się budynek plebani, biblioteki, urzędu gminy. Po lewej stronie cmentarz z ciekawymi nagrobkami kryjącymi osoby zasłużone dla okolicy.
Po zejściu ku potokowi kierujemy się asfaltową dróżką w lewo, wchodzimy na grzbiet nad Pułankami i Glinikiem Średnim - piękne panoramy. Wchodzimy w leśną drogę wiodącą ku Stępinie. W trakcie leśnej wędrówki czas na rozkoszowanie się zdrowym powietrzem, bogatą florą, niekiedy również fauną. Z lasu szlak wychodzi ku drodze Cieszyna - Brzostek, płynie wzdłuż niej Stępinka - dopływ Wisłoka. Po kilometrze wędrówki skręcamy w lewo i udajemy się do wyrobiska kamieniołomu - widać układ piaskowca iłów (flisz karpacki). Znad wyrobiska widok na dolinę Stępinki i zabudowania wsi Stępiny i Cieszyny aż po Pasmo Jazowej. Wchodząc w las leśnymi drogami i na przełaj zmierzamy na szczyt Kamiennej Góry (478 m). Schodzimy z wierzchołka ku obniżeniu między nią a Bardem - widok na Liwocz w Paśmie Brzanki. Leśną drogą prowadzącą łagodnie wchodzimy na szczyt Barda. Droga powrotna może prowadzić szlakiem żółtym lub niebieskim, można też wybrać powrót drogami leśnymi.


Trasa turystyczna: Stępina - góra Chełm
Trasa rozpoczyna się przy budynku Szkoły Podstawowej w Stępinie. Podążamy polną drogą w kierunku północnym, ku widocznemu z dala szczytowi. Polami, a następnie leśną dróżką docieramy do zabytkowej kapliczki na górze Chełm. Od kapliczki przez Chytrówkę schodzimy do wsi Stępina. Po drodze mijamy położoną w malowniczym miejscu szkołę w Chytrówce, w której można przenocować w warunkach turystycznych.

Trasa dla rowerzystów: Frysztak - Pułanki - Cieszyna - Stępina - Huta Gogołowska - Gogołów - Glinik Średni - Frysztak
Wycieczkę możemy rozpocząć przy kościele we Frysztaku. Kierujemy się drogą w kierunku północnym. Po lewej stronie mijamy cmentarz parafialny z ciekawymi nagrobkami. Po drugiej stronie cmentarza znajduje się zabytkowy budynek biblioteki publicznej. Docieramy do drogi Krosno - Rzeszów i wyruszamy w kierunku Rzeszowa, mijając po drodze słynną Bramę Frysztacką, za którą po lewej stronie znajdują się wyrobiska po kamieniołomie w Cieszynie.
W tej miejscowości skręcamy w lewo i opuszczając drogę główną udajemy się do Stępiny. Znajdujemy się w malowniczej dolinie rzeki Stępinki, w wodach której można złowić pstrąga czy też raka. Jadąc dalej w kierunku miejscowości Huta Gogołowska, mijamy po drodze w Stępinie pozostałości po II wojnie światowej, potężny żelbetonowy tunel oraz bunkry obronne. Po prawej stronie drogi ukazuje się piękna panorama góry Chełm.
Z drogi głównej skręcamy w drogę kamienistą w kierunku południowym i udajemy się przez las do Gogołowa. Droga biegnie malowniczym wzniesieniem Kamieniec, skąd rozciągają się wspaniałe widoki w kierunku Frysztaka i Kleci. Po prawej stronie mijamy zabytkowy kościółek w Gogołowie. Wracamy przez Glinik do Frysztaka. Z drogi widać wzgórze frysztackie z zabudowaniami.

Trasa dla rowerzystów: Twierdza - Glinik Dolny - Lubla - Widacz - Twierdza.
Trasa położona w otulinie Czarnożecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Biegnie malowniczymi dolinami i wzgórzami z których rozciągają się przepiękne panoramy. Przejazd możemy rozpocząć od GOK-u w Twierdzy. Stąd kierujemy się drogą biegnącą na Glinik Dolny obok cegielni, przejeżdżamy prosto koło przydrożnej kapliczki (zostawiając ją po lewej stronie), następnie po minięciu gniazda recyklingowego (po lewej stronie drogi) skręcamy na najbliższym skrzyżowaniu w lewo i kierujemy się w stronę Lubli. Jedziemy cały czas drogą asfaltową. Po dojechaniu do drogi wojewódzkiej biegnącej do Jasła my skręcamy w lewo w stronę Frysztaka (osobiście polecam nieco zboczyć z trasy i zwiedzić zabytkowy kościół w Lubli - w tym celu należy się skierować w stronę Jasła i po ok. 200 m. skręcić w lewo w stronę kościółka - po jego zwiedzeniu wracamy na trasę). Po przejechaniu ok 400 m. skręcamy w prawo tak jak wskazuje drogowskaz: Sośnina. Po wdrapaniu się na wzniesienie kierujemy się polnymi dróżkami w stronę Widacza. Po dojechaniu do drogi asfaltowej zjeżdżamy w dół do drogi wojewódzkiej i wracamy do Twierdzy.

Trasa dla rowerzystów: Kobyle - Jazowa - Kobyle.
Najkrótsza trasa ale bardzo piękna. W całości biegnie po terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Jako charakterystyczny punkt początku naszej wyprawy możemy obrać most na rzece Wisłok. Przejeżdżamy koło zabytkowego dworku w Kobylu a następnie wspinamy się na pasmo Jazowej. Po drodze podziwiamy przepiękne panoramy. Następnie w rezerwacie "Herby" podziwiać możemy olbrzymie głazy, rumowiska i progi skalne. Zjeżdżamy do Jazowej i malowniczo położoną drogą wracamy do Kobyla.


Spływ kajakowy
Przez okolice Frysztaka prowadzi szlak wodny, którym jest rzeka Wisłok. Choć nie jest ona przystosowana do spływów kajakowych (brak przystani i wydzielonych tras), to w okresie letnim można zauważyć wielu amatorów tego rodzaju rekreacji. Najbardziej popularną trasą, którą pokonują kajakarze jest odcinek rzeki od Frysztaka do Strzyżowa. Jego długość wyn. ok. 16 km. Jest to bardzo przyjemny i łatwy odcinek rzeki, nawet dla mało wprawnych turystów kajakowych.

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad