Poeta Andrzej Grabowski z wizytą w Przedszkolu Publicznym we Frysztaku

Dzisiaj (29 maja 2012 r.) w Przedszkolu Publicznym we Frysztaku odbyło się w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom spotkanie z Andrzejem Grabowskim - poetą, prozaikiem i niezależnym publicystą, autorem licznych fraszek, satyr, humoresek i widowisk teatralnych.
Andrzej Grabowski urodził się 9 IX 1947 r. we Wrocławiu, wychowywał się w Piotrkowie Trybunalskim. Debiutował w 1967 r. w tygodniku "Na Przełaj" opowiadaniem "Gniewny". Założyciel Grupy i Klubu Literackiego "Rydwan", kabaretu "V koło", w roku 1975 w Dębicy, gdzie zamieszkiwał w latach 1974 - 1978. Prowadził również kabarety: "Odgromnik" (oraz "Perskie oko" w roku 1977 na Ukrainie). Wielokrotnie nagradzany na festiwalach i przeglądach za scenariusze i reżyserie. Współzałożyciel tarnowskiego ośrodka KKMP 1975/76. Późniejszy długoletni szef ośrodka w Tarnowie i viceprzewodniczący Rady Krajowej w Warszawie.

Opowiadania, humoreski, wiersze, felietony i fraszki publikował nieomal we wszystkich tytułach prasowych. Jest autorem kilkunastu tomików wierszy oraz książeczek satyrycznych dla dorosłych, na które złożyły się burleski, wybory humoresek, fraszek, opowiadania i felietony. Współpracuje z wieloma pismami w kraju i za granicą. Tworzył zespoły estradowe, kabarety i dziecięce zespoły zainteresowań teatralnych. Organizował konkursy, przeglądy i turnieje. W 1985 roku otrzymał za twórczość literacką dla dzieci stypendium Prezydenta Krakowa.
W roku 1989 Andrzej Grabowski był współzałożycielem niezależnej prasy w regionie ("Gazeta Tarnowska"). Jest również autorem wielu scenariuszy i twórcą licznych widowisk parateatralnych oraz kilkudziesięciu książek, w tym wielu dla dzieci i młodzieży.
Andrzej Grabowski jest wśród grona Polskich Autorów, których bibliografię zamieszczono w Grand Edition "Who' s Who" w światowej literaturze - opublikowanej przez IBC Cambridge 1988 r.
W 1992 roku I program TVP zaprezentował sylwetkę Andrzeja Grabowskiego w filmie pt. "Wujcio Andrzej i jego wszystkie lustra".
Utwory dla dzieci i młodzieży autorstwa Andrzeja Grabowskiego: "Zabajane wakacje", "Fikuś, Zulek i Ciężkogłowy", "Hilary, Zulek i ruskie pierogi", "List do Mikołaja", "Latająca rodzinka", "Oszaleć można z tymi kotami", "Jak mistrz Twardowski uratował Kraków", "Ulubione, śmieszne i pocieszne", "Bajki Zabajki", "Przygody detektywa Bulgota", "I tam i tu z babcią Fiu - Fiu", "Niezwyciężony Zajączek Edzio", "Trzy tygodnie z druhną Chuligan", "Gwiazdkowe opowieści", "Opowieści pod choinkę", "Awantura w pawich piórach", "Niesamowity przypadek Arta Verna", "Wakacje z Literatem", "Wielka afera w królestwie Środka", "Niezwyciężony zajączek Edzio", ""Bajkowisko", "Powrót smoka", "Funia, Kicia i cała reszta", "Przygody Skrzata Wiercipiętka", "Wielka wyprawa Skrzata Wiercipiętka", "Wiercipiętek w Krainie Różowych Paproci".
Bajka o Wiercipiętku była również realizowana w Telewizyjnym DOMOWYM PRZEDSZKOLU i dziecięcej rewii Studia Tańca HONORATA. Publikowana w odcinkach w prasie na Litwie i w Grecji, została przetłumaczona na japoński.


Podczas spotkania w przedszkolu pan Andrzej ciekawie opowiadał o swoich książkach, czytał fragmenty utworów, które przepełnione były humorem i wzbudzały ogromną radość wśród dzieci. Wizyta upłynęła w bardzo miłej atmosferze, dzieci zadawały pytania, na które pan Andrzej odpowiadał. Podziwiał także rysunki wykonane przez przedszkolaków, które były ilustracją do przeczytanej książki "Przygody Skrzata Wiercipiętka".
"Powiedz mi co przeczytałeś w dzieciństwie, a powiem ci jakim jesteś człowiekiem" - to słowa Andrzeja Grabowskiego, który podkreślił, jak ważne jest czytanie, jak bardzo rozwija wyobraźnię i kształtuje osobowość.
Książki Andrzeja Grabowskiego bawiąc uczą, tworząc niesamowity klimat i atmosferę. Młodzi czytelnicy obdarowali pisarza ORDEREM UŚMIECHU i to jest najlepsza rekomendacja, o jakiej marzy każdy Autor.
Dziękujem panu Andrzejowi za spotkanie, będziemy je mile wspominać.
Pani dyrektor Przedszkola Publicznego Małgorzacie Sokołowskiej i pani kierownik Biblioteki Publicznej Jolancie Zarszyńskiej dziękujemy za zorganizowanie spotkania i możliwość osobistego poznania tak interesującego człowieka jakim jest pan Andrzej Grabowski.