Ruch to zdrowie - nie zapomnij o tym !

Żyjemy w czasach, w których dominuje praca, pośpiech i brak wolnego czasu. Jesteśmy bez przerwy narażani na stres, a siedzący tryb życia zdominował codzienność. Złe nawyki żywieniowe i nadmiar obowiązków powodują, że przestaliśmy dbać o własne zdrowie i kondycję fizyczną. Zapomnieliśmy o tym, że jakość naszego życia oraz osiągnięcie powodzenia w jakiejkolwiek dziedzinie uzależnione jest bezpośrednio od utrzymania przez jak najdłuższy okres życia dobrego stanu zdrowia. Codziennie poddawani jesteśmy wpływom reklam mówiącym o „bezpiecznych” środkach farmakologicznych, które w cudowny sposób i bez wysiłku będą utrzymywać nas w dobrej kondycji, poprawiając wydolność i samopoczucie. Wymienione czynniki w połączeniu z brakiem fachowej wiedzy na temat zdrowego stylu życia doprowadziły do odrzucenia przez współczesne społeczeństwo aktywności ruchowej uważając ją za zbędną.
 Kultura fizyczna i sport masowy, uznawane są za najważniejsze środki wspomagania zdrowia
Mało kto wie, że kultura fizyczna i sport masowy, uznawane są za najważniejsze środki wspomagania zdrowia, a jedynym czynnikiem rekompensującym siedzący tryb życia i ciągłe napięcie nerwowe są różnorodne formy ruchu. Niestety reklamy wmawiają nam, że wybranie prostego rozwiązania jakim jest sięgniecie po kolorowe pudełko z tabletką da taki sam efekt jak mobilizacja do treningu, który wymaga systematyczności i do tego zabiera nam cenny czas. Uważamy, że najbardziej odpoczniemy „ucinając” sobie popołudniową drzemkę lub spędzając czas w fotelu przed ulubionym serialem.

Niewielu z nas pamięta z młodych lat jak ogromną radość daje ruch na świeżym powietrzu, podziwianie pięknych krajobrazów podczas wycieczek lub wspólne rozgrywki z przyjaciółmi. Usprawiedliwiamy się przed sobą doszukując się powodów dla których nie powinniśmy uprawiać sportu. Najczęściej wmawiamy sobie, że dawno tego nie robiliśmy i posługujemy się błędnym stereotypem mówiącym o tym, że aby uprawiać jakikolwiek sport musimy posiadać odpowiednie predyspozycje i umiejętności . Towarzyszy nam fałszywe poczucie, że będą się z nas śmiać oraz, że nie potrafimy lub nie jesteśmy dość dobrzy aby uczestniczyć w organizowanych imprezach sportowo-rekreacyjnych zwłaszcza, w których uczestniczą bierni obserwatorzy.
Sportowa amatorska niedziela na obiekcie GOSiR Frysztak
Problem współczesnego społeczeństwa polega także na braku rozróżniania sportu wyczynowego, który nastawiony jest na wynik od sportu amatorskiego (masowego), który polega na czerpaniu przede wszystkim satysfakcji i przyjemności z ruchu. Sport masowy i rekreacja ruchowa stanowi formę czynnego wypoczynku, w którym najważniejszy jest udział, a element rywalizacji stanowi tylko czynnik motywujący. Zadaniem szeroko pojętej rekreacji ruchowej jest przede wszystkim odprężenie po pracy, regeneracja sił psychofizycznych, utrzymanie sprawności fizycznej, dobrego samopoczucia, a także dobrego stanu zdrowia.

Rekreacyjna forma ruchu powoduje wzrost kondycji fizycznej oraz zwiększenie siły mięśniowej stabilizującej stawy. Jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do zapobiegania chorób cywilizacyjnych. Poprzez ruch walczymy z nadwagą, chorobami układu krążenia, układu oddechowego, cukrzycą, podwyższonym cholesterolem, depresją, złym samopoczuciem dbając jednocześnie o narządy ruchu. Rekreacyjna aktywność ruchowa jest tak ważna w życiu każdego człowieka, że na całym świecie wydano szereg aktów prawnych nakazujących upowszechnianie kultury fizycznej. Są to ustawy i rozporządzenia, które określają zasady uprawiania i organizowania aktywnych form wypoczynku oraz zobowiązują jednostki samorządu terytorialnego do tworzenia warunków służących rozwojowi sportu masowego, rekreacji ruchowej i turystyki. Popularyzacja aktywnego wypoczynku stała się więc obowiązkiem każdej Gminy. Jednostki samorządu terytorialnego aby wywiązać się z nałożonego obowiązku oraz aktywizować lokalne społeczeństwo jednocześnie zachęcając do udziału w procesie upowszechniania aktywnego wypoczynku i zdrowego stylu życia utworzyły Gminne i Miejskie Ośrodki Sportu oraz różnego rodzaju Centra sportowe. Wymienione Ośrodki są organizacjami pożytku publicznego, które nie są nastawione na zysk tylko na działalność dla lokalnego społeczeństwa, a zakres usług komercyjnych ogranicza się do działalności statutowej. Dlatego bez względu na koszty wyposaża się je w baseny, sale gimnastyczne, sale fitness, boiska do zespołowych gier sportowych, korty tenisowe, siłownie, i gabinety odnowy biologicznej.
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku
Ośrodki sportu zajmują się profesjonalnie organizacją aktywnych form spędzania czasu wolnego. Rola ich polega na stwarzaniu warunków do prowadzenia zdrowego stylu życia, zajmują się także utrzymywaniem w odpowiednim stanie technicznym obiektów i urządzeń sportowo - rekreacyjnych.
Spoczywa na nich bardzo trudne zadanie dotyczące przekazywania właściwych wzorców aktywności fizycznej. Misja Ośrodka Sportu zostanie spełniona tylko wtedy gdy mieszkańcy nabiorą trwałych nawyków aktywnego wypoczynku, będą czerpać radość z uczestnictwa w organizowanych imprezach sportowo-rekreacyjnych oraz świadomie będą dążyć do utrzymywania dobrej sprawności psychomotorycznej poprzez aktywność ruchową.

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców Gminy Frysztak niezależnie od wieku i płci do współudziału w rozwoju sportu masowego oraz tworzeniu procesu prawidłowych wzorców spędzania wolnego czasu. Zapraszamy do korzystania z oferty i obiektów GOSiR Frysztak pamiętając, że wszyscy sportowcy to jedna rodzina…

Dyrektor GOSIR we Frysztaku
Marek Armata
Artykuł sponsorowany
Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

28 - ilość komentarzy :

 1. Super artykuł.....Myślę, że GOSIR we Frysztaku na szczeblu gminnym jest jednym z lepszych w Polsce, a oferta jest bogata jak nigdzie, można powiedzieć, że mieszkańcy Frysztaka są szczęściarzami...

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzeba przyznać, że faktycznie dyrektor działa i widać to na wszystkich płaszczyznach, zobaczymy jeszcze jak będzie po uruchomieniu hotelu. Oczywiście życzę aby było to jak najszybciej. Polecam ten artykuł do przeczytania od deski do deski wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety na wsiach się utarło, że ruch to ten przy motyce i grabiach, a potem idą dzieci na studia i nie umieją się zachować. Myślę, że akcje uświadamiające mieszkańców małych gmin na temat wagi aktywności powinny odbywać się częściej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadza się jest różnica między miastem i wsią w miastach ludzie płacą ogromne pieniądze za uczestnictwo w sporcie a na wsiach trzeba namawiać, w miastach ludzie się cieszą jak powstaje nowy obiekt a we wsiach narzekają ile wydano pieniędzy. Proces nauczania w kierunku świadomości jest bardzo i długi o ile w ogóle możliwy. Oczywiście polecam również ten artykuł zwłaszcza osobom starszym bo większość młodzieży to rozumie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapomniano dodać, że takie obiekty przyciągają ludzi spoza gminy i są bardzo dobrą reklamą dla gmin. Uczestnictwem w sporcie w dzisiejszych czasach można zyskać ogromną promocję i prestiż (w żadnej innej dziedzinie nie ma takich możliwości jak w sporcie). Mieszkańcy wsi dopiero uczą się udziału w sporcie ponieważ zawsze byli zajęci rolnictwem. dzisiaj czasy się zmieniły i tego typu działania odgrywają coraz ważniejszą rolę.

  OdpowiedzUsuń
 6. uważam, że własnie z powodu mniejszej świadomości mieszkańców wsi dotacje na budowę obiektów sportowych powinny być dużo większe. Natomiast rząd i ministerstwa raczej nie przejmują się małymi miejscowościami

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałbym dożyć chwili gdy na GOSirze będzie pełnowymiarowa sala i bieżnia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dużo wody musi jeszcze upłynąć aby zmienić mentalność ludzi ze wsi

  OdpowiedzUsuń
 9. Od lat otarło się tak, ze sport przeznaczony był dla ludzi bardzo bogatych albo prawników, lekarzy czy biznesmenów. Bardzo często można zauważyć że większość uczestników to ludzie wykształceni. Bierze się to stąd, że mieszkańcy pracujący fizycznie nie mają zazwyczaj siły na uprawianie sportu i nie rozumieją, że aktywny wypoczynek to jest cenniejszy niż bierny. Przepraszam jeśli kogoś uraziłem nie w tym celu to piszę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo duże brawa należą się do nowego
  dyrektora GOSiR-u za jego wkład w roz-
  wój sportu w Gminie Frysztak!

  OdpowiedzUsuń
 11. Artykuł powinien OBOWIĄZKOWO przeczytać każdy rodzic. Mamy niesamowicie uzdolniona młodzież. Jest też dużo młodych ludzi aktywnych sportowo, ale o zgrozo jest wiele dzieci, które nie bardzo umieją chodzić. Nawet dojście z samochodu do szkoły sprawia im trudności! - CZY RODZICE TEGO NIE WIDZĄ - a może mają święty spokój kiedy dziecko nie marudzi, nie trzeba się nim zajmować BO CICHO SIEDZI PRZED KOMPUTEREM! - ALE LUZ DLA RODZICA!!! A jeszcze żeby nie przeszkadzało i jeść nie wołało - to kilka BATONIKÓW - a ile dzieci ma nadwagę wystarczy spojrzeć jak idą do szkoły rano.
  Oczywiście są i rodzice, którzy wszczepiają bakcyla ruchu swoim dzieciom i zawsze mają czas by pojeździć na rowerze, pójść na spacer itp. PRAWDA JEST JEDNA - TO MY DOROŚLI MUSIMY DAĆ PRZYKŁAD!!!! I NIKT ANI NIC NAS Z TEGO NIE ZWOLNI!!!
  Ale ponieważ to artykuł o rekreacji czyli powinno być łatwo i przyjemnie ocenię ten artykuł i jego autora tak jak Pawlak z najlepszych polskich filmów "OT MĄDREGO TO I WARTO POSŁUCHAĆ"

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety ludzie wolą wydawać pieniądze na ortopedów, laryngologów znachorów itp. kupować uzdrawiające zioła zawierające żeń szeń, witaminę c, magnez, i tp. suplementy diety i są zadowoleni że będą zdrowi. A dla Panów niebieską tabletke sie poleca i jak zjedzą to nabiorą wigoru więc "po co ruch' !!!!! Żyjemy w świecie złudzeń. Proponuję aby ten artykuł został wydrukowany w gazecie frysztackiej aby dotarł do szerszej rzeszy ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdecydowanie wolimy wydać na lekarza niż na sprzęt sportowy, przecież lekarz powie miłe słowo, przytrzyma za rękę i powie że będzie dobrze no i nie trzeba się pocić !
  Mało kto doświadczył jak to jest być zahartowanym i ile szczędzą się kasy na leki i jak to frajda. I zgadzam sie z tym, że ludzie się wstydzą NIESTETY to jest wieś. Życzę powodzenia w realizacji planów.

  OdpowiedzUsuń
 14. Na wsiach od lat wydawanie pieniędzy na sport było traktowane jako wyrzucanie ich w błoto. Kto z mieszkańców małych wsi bierze pod uwagę to że udział w organizowanych zawodach uczy współpracy i nawiązywania kontaktów a przede wszystkim utrzymuje nasze ciało w formie ruchowej

  OdpowiedzUsuń
 15. łatwiej jest wygrać 350 000 zl niż zmobilizować mieszkańców naszej gminy do uprawiania sportu ;-) Pozdrowienia dla Rafała ale on akurat uprawia sport widziałm go na trzech turniejach (dlatego wygrał)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja widzę mieszkańców naszych wiosek,którzy wolą sobie
  posiedzieć z sąsiadem przy telewizorze oczywiście z
  półlitrówką czyściuchy lub jakiejś berbeluchy!!

  OdpowiedzUsuń
 17. A ja uważam, że nie do końca tak jest, że mieszkańcy nie są zainteresowani i ten stereotyp się zmienia. Fakt, że się wstydzą albo ciężko im jest się zmobilizować ale jak widać na zdjęciach na stronie GOSir oraz na filmie to cała rzesza ludzi uczestniczy w rozgrywkach. Jest wielu przeciwników samego GOSiRu ale to raczej z powódek politycznych. Myślę, że jeżeli wszyscy zrozumiją wagę i potrzebę ruchu dla zdrowia przyszłych pokoleń to nie będzie problemu z inwestowaniem w obiekty sportowe.

  OdpowiedzUsuń
 18. Generalnie Ministerstwo Sportu ma przeznaczyć dodatkowe środki na rozwój sportu. Ostatnia Olimpiada pokazała w jakiej formie są polscy sportowcy i polskie społeczeństwo. Poza tym myślę, że moda na sport zrobi się bardzo szybko ponieważ rozwój fizyczny dzieci i młodzieży jest w katastrofalnej formie i coś z tym trzeba zrobić. Wyścigi na komputerze nie poprawią nikomu formy.

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak GOSiR zakończy modernizacje n 100% przyciągnie ludzi, szkoda że nie pomyślano o większej sali gimnastycznej a nawet sali widowiskowo-sportowej (wiem że nie ma na to funduszy bo Podkarpacie jest najbiedniejszym woj w Polsce ) ale taka hala zapewniłaby hotelowi dożywotnio klientów 24 godz na dobę przez 365 dni w roku !!!! Do tego można byłoby wysolić sobie za hotel dobrą cenę + żywienie. biorąc pod uwagę kort tenisowy , boisko pilkarskie, basen i tereny oraz niedaleki wyciąg narciarski byłaby to najlepsza baza sportowa w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 20. Proponuję Dyrektorowi zrobić zawody rodzinne np. "Potyczki Rodzinne o Mistrzostwo Gminy Frysztak" Aby wystartowali w tych zawodach dzieci z rodzicami. Jedna konkurencja dla mamy druga dla taty a trzecia dla dziecka. Podzielić by można na rodziny z jednym dzieckiem i dwójką dzieci. Proste konkurencje na wesoło. Taki turniej wsi.

  OdpowiedzUsuń
 21. Zauważyłem ostatnimi czasy, że dużo ludzi biega wieczorami może by założyć jakieś takie koło biegowe na gosirze, samemu bardzo ciężko się zmobilizować. Wiem że dyrektor GOSiRu biega codziennie to może poprowadziłby takie przedsięwzięcie !!!!!!!!! Ja na 100% będę uczestniczył.

  OdpowiedzUsuń
 22. Proponuję biegi bo cieszą sie coraz większa popularnością choć wiem że ciężko je zacząć uprawiać. Przykładowo z GOSiRu w stronę łęk strzyżowskich. Bezpieczna trasa. Myślę że mogło by to wypalić. Nie raz widziałem biegnącego dyrektora, może by chciał towarzystwo do wspólnych biegów :-)

  OdpowiedzUsuń
 23. Zdecydowanie wolałbym pobiec z dyrektorową ;-)

  OdpowiedzUsuń
 24. Z tego co wiem to jest byłą zawodniczką więc padłbyś po pierwszym kilometrze ......

  OdpowiedzUsuń
 25. Padłbyś w przedbiegach..... lepiej zapisz się na aerobik jak padniesz to frysztackie fitneski będą cie reanimować. Tylko czy to przeżyjesz stary to ci nie ręczę.......

  OdpowiedzUsuń
 26. oj tam reanimacja fitnesek moze byc napedzajaca do przyszlych treningow :)

  OdpowiedzUsuń
 27. BIEGI PROSZE POMYSLEC O BIEGACH

  OdpowiedzUsuń
 28. Obecnie wycieczki są bardzo dobrym sposobem na jesień.

  OdpowiedzUsuń