Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Frysztackie gimnazjum kontynuuje współpracę ze szkołą w Niemczech

W kwietniu i maju tego roku uczniowie z Gimnazjum Publicznego nr 1 we Frysztaku po raz kolejny wzięli udział w trwającej już od 12 lat wymianie ze szkołą partnerską w Niemczech. Program pobytu zarówno w Polsce jak i w Niemczech obfitował w przeróżne atrakcje. Pobyt w rodzinach polskich i niemieckich uczniów, wspólne zwiedzanie, wycieczki, nowe przyjaźnie i nauka języka niemieckiego, to główne aspekty naszej współpracy.

Nasi gimnazjaliści zwiedzili w tym roku miasto Osnabrück, wspinali się w parku linowym, uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych w szkole, złożyli wizytę w ratuszu miasta Bad Iburg, jeździli konno, razem z niemieckimi kolegami uczyli się tańczyć hip-hop od mistrza regionu w tej dziedzinie tańca. Specjalną atrakcją podczas tegorocznego pobytu był międzynarodowy wieczór polsko-niemiecko-francuski, gdyż nasz pobyt zbiegł się z pobytem Francuzów z wymiany niemiecko-francuskiej. W Polsce nasi goście zwiedzili były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, złożyli wizytę w Urzędzie Gminy we Frysztaku, odbyli wycieczkę do Rzeszowa, gdzie w tym roku zostaliśmy zaproszeni do Urzędu Marszałkowkiego, aby tam opowiedzieć o trwającej już ponad 12 lat współpracy naszych szkół. Na wieczorze integracyjnym w GOK-u zaprezentowaliśmy naszym gościom nasze obcojęzyczne zmagania ze sztuką.

Pomimo wielu trudności, z jakimi boryka się nasza szkoła wymiana ze szkołą partnerską w Niemczech nadal wspaniale prosperuje. Uczniowie chętnie wyjeżdżają do Niemiec i korespondują ze swoimi rówieśnikami. Również młodzież niemiecka chętnie przyjeżdża do Frysztaka. Programy pobytu w Polsce i w Niemczech finansowane są przez PNWM (Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży) w Warszawie.  Nasza wymiana jest jedyną na terenie naszego powiatu współpracą międzynarodową młodzieży. Udział w tym przedsięwzięciu stwarza naszej młodzieży możliwość poszerzenia własnych horyzontów, tzw. obycia w świecie  i przede wszystkim motywuje do nauki języków obcych, co we współczesnym świecie staje się niezbędne.

„Wymiana to wspaniałe przeżycie, które pewnie będę pamiętać przez całe swoje życie. W tym roku po raz drugi brałam w niej udział. Zwiedziłam mnóstwo ciekawych miejsc, poznałam wielu interesujących ludzi oraz miałam okazje poznać kulturę i obyczaje w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Przywiozłam mnóstwo pozytywnych wrażeń i jeszcze więcej cudownych wspomnień oraz podszkoliłam język niemiecki. Nie było czasu na nudę. Każdy dzień był świetnie zaplanowany.  Gdybym miała jeszcze kiedyś okazję wziąć udział w takiej wymianie na pewno bym to zrobiła. - powiedziała Patrycja Ziobro –uczennica klasy 3e gimnazjum we Frysztaku

Prześlij komentarz

1 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad