Jesienna akcja szczepień lisów

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z/s w Krośnie dr n. wet. Mirosław Welz informuje, iż na terenie powiatu strzyżowskiego w dniach od 11 do 20 października 2013 roku planowana jest jesienna akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Uodpornianie lisów przebiegać będzie w formie samolotowych zrzutów szczepionki doustnej.

Rusza jesienna akcja szczepień lisów. W okresie między 11 a 20 października br. na obszarze powiatu strzyżowskiego prowadzona będzie akcja szczepień lisów wolno żyjących. Wzorem lat ubiegłych, szczepienie wykonane będzie za pomocą doustnej szczepionki zatopionej w przynęcie o kształcie kostki koloru zielono-brązowego, zrzucanej z samolotów na lasy, łąki, pola, pastwiska i nieużytki rolne. Termin szczepienia lisów wolno żyjących może ulec zmianie ze względu na wystąpienie niesprzyjających czynników atmosferycznych uniemożliwiających loty samolotów.

W okresie wykonywania szczepień i trzy tygodnie po zrzuceniu szczepionki nie należy m.in. urządzać polowań, wypuszczać psów i kotów poza własne gospodarstwo, wprowadzać wycieczek grup szkolnych oraz innych grup zorganizowanych na obszar objęty szczepieniem. Nie wolno także dotykać, zbierać i niszczyć przynęt zawierających szczepionkę, gdyż może się ona dostać do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do najbliższej placówki służby zdrowia. W przypadkach kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii.

źródło: www.strzyzowski.pl
Dodaj do Google Plus

0 - ilość komentarzy :

Prześlij komentarz