Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

„Ile Jaś nie przytyje tyle Jan nie będzie musiał zrzucić” MODA NA SPORT, SPOSÓB NA ŻYCIE CZY KONIECZNOŚĆ ? (FELIETON)

Ruch na świeżym powietrzu w najróżniejszych postaciach stał się w ostatnich latach bardzo modny. Coraz więcej ludzi uprawia jogging, jeździ na rowerze, bardzo modne są wszelkie odmiany fitnessu, nie wspominając o pływaniu czy nartach.
Polskie społeczeństwo podzieliło się na grupy. Jedni uprawiają sport ze względu na modę inni traktują to jako sposób na życie, są też i tacy którzy uważają, że uprawianie sportu przeznaczone jest dla snobów.

Mamy do czynienia z aktywnymi sportowcami oraz takimi, których można porównać do niedzielnych kierowców.  O ile ci pierwsi aktywny tryb życia traktują jak zwykłą codzienność tak ci drudzy próbują uprawiać sport kilka razy do roku.

Bardzo często motywacją do aktywnego wypoczynku jest nadchodzące lato i panika przed założeniem „bikini”. No bo jak się rozebrać na basenie czy na plaży lub ubrać krótkie spodenki. Niestety kwestia nadwagi coraz częściej dotyka także dzieci i młodzież. Czytając ostatnio jeden z artykułów  na temat wpływu ruchu na organizm  trafiłem na jedno stwierdzenie które utkwiło mi w głowie: „Ile Jaś nie przytyje tyle Jan nie będzie musiał zrzucić”. To stwierdzenie w żartobliwy sposób daje do zrozumienia rodzicom aby zapewnili dzieciom odpowiednią dawkę ruchu połączoną z odpowiednim żywieniem.
 
Ważnym czynnikiem, który zmienia podejście do uprawiania sportu niejednokrotnie bywają pierwsze problemy ze zdrowiem. Ruch doskonale radzi sobie ze stresem, cukrzycą i nadciśnieniem.
Należy zdać sobie sprawę, że ciężko jest rozpocząć systematyczne uprawianie sportu jeśli nie zostało nam to wpojone od dziecka. Dlatego tak ważne jest wyrabianie nawyku aktywnego wypoczynku i zdrowego żywienia od najmłodszych lat.
FOTO: www.styl.pl
Każdy z nas ma wybór co do sposobu na utrzymanie zdrowia. Niestety zamiast hartować organizm wolimy wziąć szczepionkę na grypę, tłumacząc sobie, że sport jest drogi - a czy wychodząc z reklamówką leków zostawiamy mniej pieniędzy w aptece ?

Do uprawiania sportu skutecznie zniechęca nas długi okres oczekiwania na wymarzony efekt.
Aby  aktywny tryb życia dał korzyść nie wystarczy od wielkiego święta pokonać pieszo trasę z kuchni do ogródka w celu rozpalenia grilla. Wożenie na dachu bagażnika z nartami czy rowerem także nie poprawi naszej kondycji. I z pewnością nie uzyskamy efektu powtarzając sobie: zacznę od jutra !
 
Niestety początki są najtrudniejsze. Zanim nabierzemy nawyku aktywnego wypoczynku musimy wykazać się silną wolą i samozaparciem. Bardzo dobrym motywatorem do zmiany trybu życia jest świadomość i wiedza na temat wpływu ruchu na zmniejszenie ryzyka zachorowań.
Bez wątpienia wpływ  na to w jaki sposób spędzamy wolny czas ma wychowanie, miejsce zamieszkania i związana z nim baza sportowo-turystyczna.
W badaniach dotyczących potrzeby uprawiania sportu uwidacznia się zależność pomiędzy osobami mieszkającymi w miastach, a mieszkańcami małych gmin. Nasuwa się pytanie czy ten fakt uzależniony jest od ilości mieszkańców czy od wychowania i przekonań. Wiele materiałów naukowych wskazuje, że zdecydowanie mieszkańcy miast kładą większy nacisk na aktywne wychowanie dziecka niż mieszkańcy wsi.

Mówiąc o aktywności fizycznej nie da się pominąć pytania: jaki sport uprawiać ?
Wiadomym jest, że  nie każdy stworzony jest do uprawiania biegania, chodzenia na siłownię
czy długiej jazdy na rowerze. Dlatego Ośrodki Sportu tworzą szerokie oferty z myślą o tym aby każdy znalazł coś dla siebie.
Szeroka gamma zajęć począwszy od prostych form ruchu poprzez gry zespołowe na pływaniu skończywszy dostępne są dla wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzać wolny czas. Do proponowanych zajęć dochodzą turnieje i zawody okolicznościowe oraz wycieczki turystyczne.

Pozytywnym zjawiskiem ostatnich lat są inwestycje małych miejscowości w infrastrukturę sportową.
Wymienione inwestycje połączone z akcjami prowadzącymi przez Ministerstwo Sportu i media świadczą o tym, że aktywny wypoczynek jest czymś ważniejszym niż tylko moda i sposób na życie.
Wygląda na to, że poprzez niezdrowy styl życia dotarliśmy do momentu, że ruch fizyczny stał
się niezbędnym zabiegiem potrzebnym do utrzymania zdrowia i kondycji psycho-fizycznej.
Zapraszamy do korzystania z obiektów i oferty Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Frysztaku specjalnie dla Państwa z myślą o zdrowiu, modzie, i dostrzeganej przez nas potrzeby  aktywizacji mieszkańców Gminy Frysztak przygotowujemy szereg imprez sportowo-rekreacyjnych, udostępniamy obiekty i wypożyczamy sprzęt. 

Bardzo budującym jest fakt, że z naszej oferty korzysta coraz więcej osób. Na każdej sportowej imprezie dostrzegamy nowe twarze. Cieszymy się również, że Ośrodek Sportu zrzesza mieszkańców wszystkich sołectw Gminy Frysztak.
Dziękując Państwu za dotychczasowy udział zapraszamy tych, którzy jeszcze się wahają. Zapraszamy również wszystkich, którzy mają pomysły na ciekawe zawody.
Proszę pamiętać, że Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku działa dla Państwa. Jesteśmy pewni, że wspólnie możemy być modni, rozwijać ulubione hobby zachowując jednocześnie zdrowotną profilaktykę.   


Dyrektor GOSiR Frysztak
Marek Armata 

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad