Spotkanie z poetkami - XXIV MGJL

W sobotę 27 września 2014 r. zakończyła się XXIV Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka odbywająca się pod hasłem "Uskrzydleni ponad granicami", która gościła w kilku miastach Polski i Ukrainy. Przez niespełna tydzień odbywały się spotkania literackie, organizowane przez poetę, pisarza i osobowość artystyczną Andrzeja Grabowskiego. W tym roku udział w wydarzeniu wzięli nie tylko twórcy, którzy zjechali z różnych krańców Polski - między innymi z: Warszawy, Białegostoku, Rzeszowa, Poznania czy Krosna, ale także poeci zagraniczni - z Ukrainy, Rosji, Francji, Węgier, Australii oraz Wietnamu.

Pani Jolanta Zarszyńska - Dyrektor Biblioteki Publicznej we Frysztaku, poetki: Pani Jolanta Nowak - Węklarowa i  Pani Irina Bandurowicz z Ukrainy

W tym roku do naszej gminy na spotkanie literackie przyjechały poetki: Pani Jolanta Nowak - Węklarowa z Wągrowca oraz Pani Irina Bandurowicz z Ukrainy. Spotkanie odbyło się 26 września 2014 r. w Zespole Szkół w Gogołowie.


                                              IRINA BANDUROWICZ

Urodziła się 10 czerwca 1988 r. w Użgorodzie. Absolwentka prawa Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych. Poetka. Jej ostatnia książka poetycka „Kopia anioła” (Lwów 2012) została wyróżniona nagrodą „Dzwon” (2013). Członkini Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy.


                                      JOLANTA NOWAK – WĘKLAROWA

Dzieciństwo i młodość związała z Ziemią Czarnkowską. Po studiach polonistyki na Uniwersytecie im, A. Mickiewicza w Poznaniu pracowała w liceach ogólnokształcących w Czarnkowie i Wągrowcu – gdzie mieszkała od 1972 roku. Wykształciła wiele roczników młodzieży i sama dokształcała się, kończąc między innymi Studium Podyplomowe Dziennikarstwa na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Debiutowała w 1970 roku zbiorem wierszy „Moje ręce”. W ciągu 35 lat wydała następujące tomiki poezji: „Trwająca chwila”, „Wstępuję w jesień”, „W twarzy obrazów”, „Obdarzeni niebem i ziemią”, „Lekcja z Hamleta”, „Przytul mnie Europo”, „Stroję się w sentymenty”, „Między bliznami rzek”, „Bukiet jubileuszowy”, „Spokój i niepokoje”, „Utracone raje”, „W słowach i milczeniu”, „Drzwi do człowieka”, „Bez makijażu”, „Ból jest życiem”, „Serce na ziemi”, „Pełni siebie”. Opublikowała też zbiór opowieści „Buntownice” – 1991 r. Laureatka nagród literackich. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i złotymi odznakami honorowymi za wkład w rozwój kultury województw: poznańskiego, pilskiego i leszczyńskiego. Od 1990 roku z pasją uprawia dziennikarstwo – związana nie tylko z tygodnikami regionalnymi, ale i prasą krajową. Zaangażowana w sprawy „Małej Ojczyzny” – już trzecią kadencję pełni funkcję radnej rady Miejskiej w Wągrowcu. Za działalność literacką, publicystyczną i społeczną została odznaczona w 2003 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Poetki zaprezentowały swoje utwory - Irina Bandurowicz czytała swoje wiersze w języku ojczystym. Pani Jolanta Nowak - Węklarowa - osoba żywiołowa, pełna humoru - ciekawie opowiadała o początkach swojego pisania, o swojej młodości, o pracy w szkole. Zachęcała młodzież do pisania, rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Na pożegnanie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
Bardzo dziękujemy poetkom - Pani Jolancie i Pani Irinie za spotkanie, Pani Joli Zarszyńskiej za organizację i prowadzenie.

Zdjęcia w galerii
Dodaj do Google Plus

0 - ilość komentarzy :

Prześlij komentarz