Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie

19 listopada rozpocznie się 14. objazdowy festiwal filmowy WATCH DOCS - prawa człowieka w filmie. WATCH DOCS to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

Festiwal zawita również do Frysztaka. W czasie festiwalu we Frysztaku zobaczymy 8 projekcji filmowych. W sali Gminnego Ośrodka Kultury (6 projekcji) oraz w sali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji (2 projekcje). Dzięki współpracy z DK Sokół 14. festiwal zawita na strzyżowską cenę, gdzie zostanie wyemitowane 3 filmy.

Już w najbliższą sobotę 19 listopada rozpoczną się pokazy filmów w ramach 14. objazdowego festiwalu filmowego.

Dwa pierwsze filmy Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie zostaną wyświetlone w Sali Widowiskowej GOK Frysztak, godz. 18:00 wstęp wolny!

"Pokażcie to wszystko światu" 55 min. - Andrea Deaglio prezentuje w swoim filmie studium konkretnego epizodu uchodźczo-migranckiego kryzysu w Europie. Nie siląc się na uogólnienia, chłodnym okiem obserwuje jeden dzień w Ventimiglia – nadmorskim miasteczku na granicy włosko-francuskiej, w którym utknęło kilkuset afrykańskich migrantów.

"Ni Hao Holland" 25 min.Po świetnym dokumencie „Z kamerą wśród ludzi”, przedstawiającym turystkę do „egzotycznych krajów” jako gorzką komedię omyłek, tym razem Willem Timmers z równym talentem, poczuciem humoru i antropologiczną wyobraźnią prezentuje egzotykę à rebours – chińskie turystki w Holandii.

Niedziela to kolejny dzień festiwalowy. W tym dniu w sali widowiskowej GOK Frysztak zostaną wyemitowane 3 filmy. Początek projekcji zaplanowany jest na godzinę 18:00. Oczywiście wstęp na projekcji bezpłatny!

"Wróg" 26 min. - Tytułowy wróg to w dokumencie Aldemara Matiasa… komar gatunku aedes aegypti, przenoszący śmiertelnie groźną chorobę – dengę. Komunistyczne władze Kuby, z właściwym autorytarnym reżimom propagandowym zadęciem wydały bezlitosną wojnę niewielkiemu owadowi.

"Budzik" 30 min. - Klinika Budzik zaczęła działać w lipcu 2013 r. jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Chociaż placówka dysponuje jedynie 15 łóżkami, od początku jej istnienia wybudzono już 21 pacjentów.

"Kapitulacja" 23 min. - Przyjęcie pożegnalne dla przyjaciół jedenastoletniego Stephena Kima i jego siostry odbyło się w ich rodzinnym mieszkaniu w Seulu w 1976 r. Kilkanaście lat później Kim kończy studia magisterskie z bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Harvarda...

O kolejnych dniach festiwalowych poinformujemy wkrótce, szczegóły znajdą Państwo na plakacie. Informacje o filmach oraz zdjęcia pochodzą ze strony http://www.watchdocs.pl/