Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Also,Los! Szkolna wymiana Bad - Iburg – w naszych wspomnieniach…

Wakacyjne wspomnienia, zwłaszcza te mile, towarzyszą nam jeszcze długo po zakończeniu lata. Niektórym uczniom szkoły we Frysztaku dane było przeżyć we wrześniu prawdziwą zagraniczną przygodę i ,,zatrzymać” lato na dłużej. Wyjechali 18 września 2017 r. Czternastu uczniów frysztackiej szkoły spędziło cały tydzień w Niemczech, w Dolnej Saksonii, w pięknym niemieckim mieście Bad - Iburg. Był to wyjazd w ramach realizacji projektu Międzynarodowa Wymiana Szkolna Bad - Iburg - Frysztak, który szkoła z Frysztaka prowadzi od 1999 roku. Jest to najdłuższa wymiana szkół gimnazjalnych w Polsce! Tego roku wyjechali uczniowie z klas gimnazjalnych. W maju przyjmą oni swoich niemieckich kolegów, którzy przyjadą do Frysztaka z rewizytą.

Pobyt w Niedersachsen był bardzo udany. Uczniowie mieszkali w domach swoich niemieckich przyjaciół, chodzili z nimi na zajęcia szkolne, spędzali wiele czasu z ich rodzinami, poznawali nowe miejsca i przede wszystkim uczyli się bardzo praktycznie języka niemieckiego.

Program był ciekawy, atrakcyjny dla młodzieży. Dyrektor szkoły partnerskiej – Realschule Bad- Iburg- powitał frysztaczan ciepło, życzliwie i wypytywał o podróż i pierwsze wrażenia. Życzył naszym uczniom samych pięknych przeżyć i dobrej pogody. Jego słowa się potwierdziły. Było ciepło i słonecznie. Zwiedzanie pięknego miasta Osnabrück, całodniowy pobyt w ogromnym Parku Rozrywki ,,Movi Park” w Bottrop, żeglowanie na jeziorze Dümmer, grillowanie w pięknym Bauernhofie u państwa Obermayerów - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego programu wymiany. Burmistrz miasta Bad - Iburg , pani Anette Nierman, przyjęła w Ratuszu gimnazjalistów z Frysztaka bardzo serdecznie, życzyła im miłego pobytu i opowiadała o planach Rady miasta na przyszłość.

Co uczniowie wspominają najlepiej? Zajęcia szkolne, żeglowanie i oczywiście pokaz umiejętności jazdy samochodami wyścigowymi w Movi Parku. Gotowanie w pracowni zajęć kulinarnych , taniec na szkolnym korytarzu i wycieczki z rodzinami niemieckich kolegów były prawdziwą przygodą i praktyczną lekcją języka niemieckiego.
Uczniowie oceniają ten projekt bardzo pozytywnie: "Dzięki wyjazdowi do Niemiec poznałam swoją przyjaciółkę i czekam na nią we Frysztaku. Cieszę się, że mnie odwiedzi i będę mogła pokazać jej kawałek Polski."- pisze Emanuela Muszyńska. Klaudia Mikuszewska z klasy III gimnazjum cieszy się z lekcji żeglowania, bo to ma związek z jej wymarzonym zawodem, a Oliwia Godek z klasy II G pisze o nowych doświadczeniach i o tym, że warto się uczyć, że to otwiera wiele drzwi i pokazuje nowe drogi w przyszłość.

Opiekę nad uczniami przebywającymi w Niemczech sprawowali nauczyciele SP we Frysztaku: Lidia Czaja i Mirosława Opalińska.

Projekt jest wspierany finansowo przez Polsko - Niemiecką Wymianę Młodzieży w Warszawie, rodziców uczniów i Wójta Gminy Frysztak.

Lidia Czaja

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad