1 listopada, Wszystkich Świętych

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień, w którym Kościół modli się za wszystkich świętych, zarówno tych wyniesionych na ołtarze, jak tych anonimowych. Polacy licznie odwiedzają groby bliskich oraz znajomych aby pomodlić się za ich duszę. Jest to również święto obchodzone przez część innych wyznań, m.in. protestantów. Zwyczaj ten jest także praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

W tym dniu pamiętając o zmarłych zapala się znicze na grobach. Cmentarze rozświetlają się tworząc niesamowitą atmosferę, gdzie każdy może w skupieniu oddać pamięć za zmarłą osobą. 


Wszystkich świętych początkowo obchodzone było w maju, dopiero w 731 roku Wszystkich Świętych zostało przeniesione przez papieża Grzegorza III z 13 maja na 1 listopada. Od tamtego czasu uroczystość zyskała również wymiar powszechny.


Jeśli posiadają Państwo zdjęcia lub filmy z cmentarzy na terenie Gminy Frysztak prosimy przesyłać je na adres redakcja@frysztak24.pl


Galeria zdjęć:

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

0 - ilość komentarzy :

Prześlij komentarz