Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Frysztak: Zniszczony baner wyborczy

We Frysztaku na skrzyżowaniu ulic Blajera, Frysztackiego i Wybickiego nieznany sprawca zniszczył baner wyborczy jednego z kandydatów na Prezydenta RP.

Nieczysta, przedwyborcza walka, czy chuligańskie wybryki – niszczenie plakatów, banerów, ogłoszeń wyborczych jest wykroczeniem, za które można zapłacić nawet 5 tys. zł.


Usuwanie, niszczenie lub zamalowywanie plakatów wyborczych jest karalne. 

Wysokie sankcje grożą także za naruszenie ciszy wyborczej. Zgodnie z obowiązującym prawem, w czasie trwania kampanii wyborczej wszelkie materiały wyborcze zawierające oznaczenia komitetu wyborczego, od którego pochodzą, podlegają prawnej ochronie. Ochrona prawna materiałów wyborczych to zakaz ich niszczenia, usuwania, zamalowywania itp. pod groźba kary. Niszczenie materiałów wyborczych jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny. Wysokość grzywny ustalana jest przez Sąd i może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Jeżeli komitet wyborczy oszacuje swoje straty na kwotę przekraczającą 500 złotych, to zgodnie z kodeksem karnym, grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wszystkie komitety wyborcze muszą również przestrzegać wielu obowiązków określonych w kodeksie wyborczym.

Below Post Ad