Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Stępina - pożar sadzy

W piątek 30 grudnia około godziny 20:00 jednostki PSP i OSP zostały zadysponowane do pożaru sadzy w przewodzie kominowym do którego doszło w budynku mieszanym w miejscowości Stępina. Foto Strzyzow988.

Na miejsce zdarzenia zostali zadysponowani strażacy z OSP Frysztak, OSP Stępina, PSP Strzyżów. Na miejscu jako pierwsi przybyli strażacy z jednostek OSP. Strażacy po dotarciu na miejsce zdarzenia przystąpili do rozpoznania sytuacji. Na szczęście pożar nie był mocno rozwinięty i mieszkańcy przed przyjazdem straży pożarnej sami ugasili pożar. Około godziny 20:30 strażacy zakończyli działania i wrócili do swoich jednostek.

Jak nie dopuścić do pożaru sadzy w przewodzie kominowym?
  • Nie spalaj w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów. Utylizuj je zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Dokonuj regularnego czyszczenia przewodu kominowego - w odstępach czasu - zależnych od stosowanego paliwa.
  • Dokonuj przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych - nie rzadziej niż co trzy lata.
Jednak nawet regularne czyszczenia przewodów odprowadzających spaliny mogą nas nie uchronić przed pożarem sadzy, w sytuacji, gdy nagminnie spalamy w piecu zabronione odpady. Powstający na ściankach przewodu spalinowego osad może być trudny do usunięcia. Jedynym rozwiązaniem dalszego bezpiecznego użytkowania instalacji grzewczej może być w takim przypadku wymiana komina.

Czyszczenie komina powinno być wykonywane regularnie, przynajmniej cztery razy w roku. To wymóg, który na właścicielach domów jednorodzinnych kładzie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Obowiązkową kontrolę przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych należy też przeprowadzać przynajmniej raz w roku, zgodnie z art. 62 ust. 1 prawa budowlanego. W przeciwnym razie grozi nam mandat w wysokości nawet do 500 zł. - gov.pl

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad