Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Jakie zalety wynikają z rozciągania mięśni?

Rozciąganie mięśni powinno stanowić podstawową część każdego treningu. Nie tylko pozwala na przygotowanie ciała do wzmożonego wysiłku fizycznego, ale także zmniejsza ryzyko uszkodzenia tkanek. Dla wielu osób rozciąganie stanowi przy tym samodzielną jednostkę treningową, która gwarantuje utrzymanie elastyczności stawów i mięśni.

Dlaczego rozciąganie mięśni przed treningiem jest ważne?
Rozciąganie mięśni przed treningiem pełni funkcję rozgrzewki, o której nie powinien zapominać żaden miłośnik sportu. Dlatego właśnie przed rozpoczęciem ćwiczeń warto zdecydować się na rozciąganie dynamiczne, które przygotuje ciało do dalszych wyzwań. Nie tylko podnosi temperaturę ciała, ale także uelastycznia tkanki, dzięki czemu stają się mniej podatne na kontuzje i urazy.
Stretching stanowi tym samym podstawę bezpiecznego i skutecznego treningu. Ponadto przygotowuje układ nerwowy, krwionośny i oddechowy do trudniejszych ćwiczeń. Dostarcza jednocześnie odpowiednią ilość tlenu do mięśni. Rozciąganie chroni również przed zakwasami oraz zwiększa wydolność organizmu, dzięki czemu możesz ćwiczyć dłużej i efektywniej. Stretching dynamiczny powinien polegać na powtarzalnym wykonywaniu ruchów w określonym zakresie.

Co daje rozciąganie mięśni po treningu?
Po treningu zalecane jest wykonywanie rozciągania statycznego. Fizjoterapeuci i trenerzy podkreślają, iż regularne rozciąganie na koniec ćwiczeń pozwala uchronić nas przed skurczami, bólem mięśni oraz zakwasami. Stretching rozciąga oraz rozluźnia napięte mięśnie. Dodatkowo umożliwia skrócenie czasu potrzebnego na regenerację tkanek, dzięki czemu możemy ćwiczyć więcej i częściej.
Ponadto rozciąganie statyczne poprawia ukrwienie mięśni oraz korzystnie wpływa na wygląd naszej sylwetki. Staje się ona bardziej otwarta i sprężysta. Warto przy tym zaznaczyć, iż ten rodzaj stretchingu z powodzeniem może zastąpić jednostkę treningową. Nie tylko poprawia ogólny zakres ruchu oraz naszą elastyczność, ale także koi nerwy oraz zmniejsza poziom stresu. Ten rodzaj treningu może być nastawiony na kompleksową poprawę sprawności lub na konkretny cel. Rozciąganie sprawdza się przykładowo w przypadku osób, które cierpią na bóle kręgosłupa. Regularne ćwiczenia mięśni pleców skutecznie minimalizują odczuwane dolegliwości.

Jak skutecznie rozciągnąć mięśnie?
Stretching dynamiczny rozpocznij od krótkiego i energicznego marszu lub truchtu. W ten sposób przygotujesz mięśnie do intensywnego rozciągania. Wśród najpopularniejszych ćwiczeń możemy wymienić zamachy i wymachy nóg oraz dynamiczne wykroki. Skuteczne są także przeskoki z unoszeniem nóg. Ciekawą alternatywą są pozycje jogi takie jak pies z głową do góry i do dołu. Jeśli szukasz więcej inspiracji treningowych, odwiedź stronę: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-rozciaganie. Rozciąganie dynamiczne warto uwzględnić podczas przygotowywania każdego planu treningowego.
Drugim rodzajem rozciągania jest stretching statyczny. Ma na celu uspokojenie oraz rozleniwienie mięśni. Świetnie sprawdza się jako sposób na rozluźnienie tkanek po treningu. Warto pamiętać o wykonywaniu od 3 do 5 powtórzeń każdego ćwiczenia. Dodatkowo charakteryzuje się umiarkowaną intensywnością. Najczęściej wykonuje się skłony do podłogi na prostych nogach oraz skłony w siadzie z rozkrokiem. Jeśli zależy Ci na rozciąganiu nóg, możesz zdecydować się także na dociąganiu stopy do pośladków.

Artykuł sponsorowany

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad