Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKALMA B1 - 2

,,Oddajmy hołd bohaterom z Gogołowa, którzy zginęli za naszą ojczyznę” UROCZYSTOŚĆ POSADZENIA DĘBÓW KATYŃSKICH W ZS W GOGOŁOWIE.

11 listopada 2010 r. w Zespole Szkół w Gogołowie odbyła się patriotyczna uroczystość posadzenia Dębów Pamięci dla uhonorowania dwóch oficerów pochodzących z Gogołowa, którzy zginęli za ojczyznę w Charkowie w 1940r. Byli to; mjr Jan Madziara ur. 8.08.1892 w Gogołowie oraz kpt. Szymon Storch ur. 25.12.1892r w Gogołowie.


Uroczystość zaszczyciło wielu dostojnych gości, m.in.: starosta powiatu strzyżowskiego Robert Godek, wójt gminy Frysztak Jan Ziarnik, pan Piotr Szopa z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Wśród zgromadzonych honorowym gościem był Jan Madziara syn mjr Jana Madziary ur. 8.08.1892 w Gogołowie, zamordowanego w Charkowie w 1940 r. Przybył on wraz z małżonką Anną Madziara.

Ten podniosły dzień rozpoczął się mszą św. za wszystkich pomordowanych na nieludzkiej ziemi, szczególnie za mjr Jana Madziara ur. 8.08.1892 w Gogołowie oraz kpt. Szymona Storcha ur. 25.12.1892r w Gogołowie.

Po nabożeństwie delegacja złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary drugiej wojny światowej. Wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, by złożyć wiązankę kwiatów na grobie patrona szkoły gen. Ignacego Skarbka Kruszewskiego.
Następnie uczestnicy udali się na plac przy budynku Zespołu Szkół w Gogołowie,  gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej i posadzenie dębów katyńskich. Dęby Pamięci posadzili przedstawiciele społeczności szkolnej. Wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą złożyli: dyrektor, przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Szkolnego Zespołu Szkół w Gogołowie.

Uroczystość w szkole rozpoczęła się od  montażu słowno-muzycznego przedstawionego przez uczniów Zespołu Szkół w Gogołowie. Młodzi artyści, śpiewali pieśni patriotyczne, z przejęciem recytowali wiersze. Jakby pragnęli przekonać wszystkich, że rozumieją słowa "Katyń... ocalić od zapomnienia".

Następnym punktem uroczystości było wystąpienie p. Jana Madziary zawierające wspomnienia o ojcu; mjr Janie Madziara ur. 8.08.1892 w Gogołowie. Wyraził wiele słów wdzięczności pod adresem społeczności szkolnej jako organizatora  tego ważnego przedsięwzięcia. Kolejnym mówcą był wójt gminy Frysztak p. Jan Ziarnik, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że powinnością żyjących są wyrazy pamięci o tych, którzy zostali zamordowani w okrutny sposób.

Ta uroczystość, głęboka w swojej wymowie, poruszyła wszystkich. To najpiękniejsza lekcja historii w Zespole Szkół w Gogołowie.

Poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców dopełnił ten niezwykły dzień pełen wspomnień, wrażeń i wzruszeń.
Autor: Anna Sowa
Zdjęcia: Hanna Szuba

Zobacz także:

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad