Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

Martyna Pałys i Michał Woźniak - frysztaccy szóstoklasiści- w finałach ogólnopolskich: we Wrocławiu i w Warszawie.

Martyna Pałys i Michał Woźniak to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Wybickiego we Frysztaku, którzy w tym roku szkolnym odnoszą największe sukcesy.
MARTYNA PAŁYS, uczennica klasy VIa,  w etapie rejonowym, w Rzeszowie, w  tzw. Małym Finale  Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny  zajęła I miejsce i tym samym będzie w dniach 5-7 czerwca 2014r. reprezentować województwo podkarpackie w Finale  Ogólnopolskim we Wrocławiu.
Konkurs Ojczyzny Polszczyzny, nad którym patronat objął wybitny językoznawca, prof. Jan Miodek, cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów; odkrywa w nich talenty humanistyczne, docenia walory  literackiej inwencji  w wypracowaniach i kultywuje piękną, poprawną wypowiedź ustną, co w dzisiejszym świecie reklam, skrótowego wypowiadania się,  pisania „pod klucz”, natłoku słów obcego pochodzenia, jest dla ojczystej mowy sprawą bezsprzecznie potrzebną i wartościową.

"Ideą Konkursu jest nie tylko wyłonienie utalentowanych uczniów, którzy znakomicie piszą i interesująco opowiadają, ale również wspieranie ich rozwoju. Dlatego też, oprócz dwudniowych  zmagań konkursowych,  podczas Finału,  organizowane są wykłady i warsztaty, których celem jest zwrócenie uwagi na umiejętne i świadome posługiwanie się językiem polskim. Warsztaty, a także tematy wypowiedzi mają również na celu pobudzenie wyobraźni i twórczego stosunku do słowa - aby uczniowie mogli dostrzec, ile tkwi w nim piękna i możliwości.
Zadbano także o to, aby w Konkursie uczestniczyli Polacy mieszkający poza Ojczyzną, stąd obecność młodych ludzi i ich opiekunów z Kresów Rzeczpospolitej – Ukrainy, Litwy i Białorusi. Z myślą o nich oraz o młodzieży z różnych miejscowości w Polsce w ramach konkursu organizowane są wycieczki edukacyjne promujące Wrocław i jego zabytki….” (Barbara Lakarczyk-Cisek: www.ojczyznapolszczyzna.pl). To wszystko przed Martyną. Spoczywa  na Niej pewna odpowiedzialność za godne zaprezentowanie Podkarpacia, ale jednocześnie  czeka Ją  zwiedzanie miasta i wiele spotkań z rówieśnikami oraz  wybitnymi wykładowcami, w tym z profesorem Janem Miodkiem.

Po zmaganiach konkursowych na szczeblu ogólnopolskim jest już MICHAŁ WOŹNIAK, uczeń tej samej klasy. Z tym jednak wyjątkiem, że Michał zmierzył się ze swoimi rówieśnikami, nawet z Europy,  w rozwiązywaniu zadań matematycznych. ( Choć …w Małym Finale  Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny Michał zdobył wyróżnienie, więc ..język polskie też jest Jego dobrą stroną)
VISTULA UNIVERSITY  w Warszawie jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Matematycznego PANGEA,   w   którym biorą  udział uczniowie z takich krajów jak: Niemcy, Dania, Włochy, Austria, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Czechy i Węgry. W styczniu  2014r. we frysztackiej szkole  uczniowie zmagali się z zadaniami w ramach tego konkursu.  W tych eliminacjach  nasz szóstoklasista   świetnie sobie  poradził  i  28 marca  znalazł się w gronie finalistów z różnych państw europejskich na Uniwersytecie VISTULA w Warszawie, i wypadł w gronie 500 osób bardzo dobrze! To ogromny sukces chłopca;  nie jedyny,  bo Michał zdobył  również wyróżnienie w  Międzynarodowym Kangurze Matematycznym.

Mamy nadzieję, że  ten artykuł zostanie potraktowany nie tylko jako promocja najlepszych uczniów; zostanie przyjęty przez nich samych i Rodziców z satysfakcją, ale także uświadomi innym dzieciom, jak ważne są takie cechy jak: pracowitość, systematyczność, ambicja. Ich pielęgnowanie prowadzi do sukcesu. W tej kwestii z Martyny i Michała koledzy i koleżanki powinni brać przykład.

Marta Filip/ Maria Wójcik

Prześlij komentarz

1 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl
  1. Gratulacje! Nie tylko dla uczniów ale w równym stopniu nauczycieli i rodziców. Dodam tylko, że Martyna i Michał nie tylko promują nasz region na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej w dziedzinie nauki ale też poświęcają się kultywowaniu i promowaniu lokalnych tradycji, kultury, czyli kolejnych elementów stanowiących fundament tożsamości człowieka, społeczeństwa, narodu i państwa.
    Brawo!

    OdpowiedzUsuń

Below Post Ad