Miesiąc maj w Gimnazjum Publicznym nr 1 we Frysztaku - pod hasłem wymiany polsko-niemieckiej

W zeszłym tygodniu dobiegła końca kolejna edycja, trwającego od 14 lat projektu: „Wzrastamy razem w zjednoczonej Europie”- czyli współpracy szkół partnerskich – nasze gimnazjum i niemiecka szkoła Realschule Bad Iburg.

Początkiem maja nasi uczniowie gościli w rodzinach swoich partnerskich wymienników, zobaczyli jak wygląda szkoła naszych zachodnich sąsiadów – uczestniczyli w lekcjach, odbyli wspólną lekcję muzyki i gotowania. W tym roku główną atrakcją pobytu było zwiedzanie. Uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję zwiedzić jedno z większych i piękniejszych miast  w północno – zachodnich Niemczech – Kolonię. Wszyscy byli pod wrażeniem największej katedry w Europie ( w stylu gotyckim)- 3-klasiści wiedzieli to bardzo dobrze, ponieważ katedra ta pojawiła się w teście na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym. Całodniowy pobyt w Kolonii uświetnił pobyt w Muzeum Czekolady(z degustacją włącznie) oraz czas wolny i zakupy.

Jazda konna, zwiedzanie miasta Osnabrück, gra plenerowa „Boseln”, nauka tańca hip-hop od mistrza regionu, oficjalna wizyta u nowej pani burmistrz w ratuszu miasta to kolejne punkty tegorocznego programu.

20 maja złożyli nam rewizytę nasi nowi znajomi we Frysztaku. Jak co roku zwiedzali Kraków, muzeum Auschwitz- Birkenau, byli u nas na lekcjach, w Krośnie w Centrum Dziedzictwa Szkła, w Rzeszowie, z wizytą u pana wójta w Urzędzie Gminy oraz bawili się na wspólnym wieczorze polsko-niemieckim w GOK-u, gdzie oglądali nasze obcojęzyczne zmagania ze sztuką oraz z pomocą pani Agaty Skiby uczyli się tańczyć Poloneza. Program zakończyło zwiedzanie schronu kolejowego w Stępinie i ognisko.

Udział w wymianie to nie tylko nowe znajomości, przyjaźnie, okazja do podszkolenia się w użyciu obu języków obcych (j. niemieckiego  i angielskiego), ale również doświadczenie obcej kultury, obycie w świecie, poszerzenie horyzontów, wyzbycie się uprzedzeń i oczywiście odbycie dalekiej kształcącej ze wszech miar podróży. Nasza współpraca trwa nieprzerwanie od 2000 roku.

W przyszłym roku szkolnym przyjazd do Frysztaka zadeklarowała pani burmistrz Bad Ibuga Anette Niermann, co być może zapoczątkuje wzajemną współprace na płaszyźnie partnerstwa miasta Bad Iburga i gminy Frysztak.

Magda Michalczyk
Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

0 - ilość komentarzy :

Prześlij komentarz