Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1

Hallo, Polen! Wspomnienia z pobytu niemieckich uczniów Realschule Bad-Iburg we Frysztaku.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego jest zawsze dla uczniów przeżyciem. Szczególnie ważny czas mieli uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 we Frysztaku, którzy w dn. 8-15.09.2015r. gościli u siebie kolegów z Dolnej Saksonii. 16-osobowa  grupa z Niemiec przyjechała do Frysztaka wraz ze swoimi nauczycielami, paniami : Angeliką Mariss i Marianne Schmalen. Towarzyszył im tym razem dyrektor Realschule Bad-Iburg , pan  Dirk Jansen, który pierwszy raz uczestniczył w wymianie.

Projekt jest  prowadzony we frysztackim gimnazjum od 16 lat i należy do tych wymian w Polsce, które trwają najdłużej. Międzynarodowa wymiana Raelschule Bad-Iburg- Frysztak wspierana jest finansowo głównie  przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży (PNWM) w Warszawie.

Rodzice uczniów-uczestników wymiany i  wójt Gminy Frysztak, Jan  Ziarnik także partycypują w kosztach. Pan wójt uroczyście przywitał gości z Niemiec w Urzędzie Gminy we Frysztaku. Zapewnił również mieszkanie i wyżywienie (SOSW we Frysztaku) dla kadry nauczycielskiej w hotelu GOSIR-u. Uczniowie niemieccy natomiast  mieszkali  w rodzinach swoich frysztackich kolegów. W maju br. frysztaczanie gościli cały tydzień u Niemców i teraz odbyła się rewizyta.

Program pobytu gości z Niemiec  był w tym roku wyjątkowo bogaty. Uczniowie zwiedzili Państwowe Muzeum ,,Auschwitz- Birkenau ” w Oświęcimiu, uczestniczyli  w zajęciach dydaktycznych  w  Gimnazjum Publicznym nr 1 we Frysztaku , gdzie powitani zostali  i zaproszeni na lekcje  przez dyr. szkoły pana Janusza  Czekajowskiego. Byli również  z wizytą w Zespole Szkół w Lubli. Zwiedzali tam szkołę , piękny zabytkowy kościół  i gospodarstwo parafii. Gościnność, zarówno dyr. pani  Anny Szteligi,  jak i ks. proboszcza Bartnika wprawiła wszystkich w świetny nastrój a wspaniała pogoda sprzyjała wycieczkom i zwiedzaniu. Wyjazdów było dużo. Bad-Iburczycy wraz ze swoimi  polskimi  kolegami pojechali do Krakowa i Rzeszowa. Byli również w Stępinie, gdzie przewodnik pan  Maciej Piękoś ciekawie przedstawił historię tego miejsca. Muzeum w Sanoku też zrobiło na gościach duże wrażenie, zwłaszcza, że mieli oni możliwość lepienia garnków, które na pamiątkę spotkania zabrali ze sobą.

Najcieplej jednak wspominają wszyscy integracyjne spotkanie w  GOK-u we Frysztaku. Zgodnie z tradycją wymiany były występy na scenie. Inaugurowali  je ,,Twierdzanie” pięknie śpiewając i tańcząc. Wszystkich wprawiły w zachwyt ich wspaniałe stroje i profesjonalna prezentacja ludowych, regionalnych obyczajów. Potem śpiewano po polsku, po niemiecku i w języku angielskim. Bardzo podobał się teatrzyk gimnazjalistów,, Aschenputtel” i polskie tańce narodowe, które pod przewodnictwem pani  Agaty Skiby stały się udziałem także gości z Bad-Iburga. Rodzice uczniów GP Frysztak  zadbali o słodkości i napoje, pan Maciej Płoucha o techniczną stronę imprezy. Nic więc dziwnego, że rozstać się było trudno.

Goście  odjechali  do  Niemiec  zauroczeni Polską oglądaną przez frysztacki obiektyw  a  nasi gimnazjaliści  mają  teraz  większą  łatwość posługiwania się  językiem niemieckim i angielskim, dużo nowych znajomych i apetyt na zagraniczne podróże. Wyjazd kolejnej grupy  uczniów Gimnazjum Publicznego we  Frysztaku do Niemiec planowany jest na maj 2016r.  Wymianę w naszej szkole prowadzą nauczycielki języka niemieckiego, panie: Lidia Czaja i Magdalena Michalczyk. W tym roku w realizację programu projektu zaangażowana była również pani Agnieszka Kuternoga - Witalec.

Prześlij komentarz

0 Komentarze
* Proszę nie spamować tutaj. Wszystkie komentarze są sprawdzane przez administratora.