Najnowsze wiadomości

7/trending/recent
Wpisz tutaj, aby uzyskać wyniki wyszukiwania!

REKLAMA B1 - 1

XI MIĘDZYNARODOWY ZLOT MILITARNY „ANLAGE SUD „2017


W dniu 19 sierpnia 2017 roku Stowarzyszenie pod patronatem i we współpracy z 3 Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej im. Łukasza Cieplińskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, Instytutem Pamięci Narodowej,  Starostwem Powiatowym w Strzyżowie, Urzędem Gminy Frysztak, oraz Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji we Frysztaku, organizuje „XI Międzynarodowy Zlot Militarny Anlage Sud” w miejscowości Stępina, gmina Frysztak, powiat strzyżowski.
--------------------------------
Szczegóły na plakacie:

Wśród mediów, które wspierają naszą inicjatywę można znaleźć ogólnopolski Magazyn Rekonstrukcji Historycznej „Do Broni”, portal historia.org.pl, portal GospodarkaPodkarpacka.pl, portal Valkiria.net, Gazetę Codzienną „NOWINY”, TVP o. Rzeszów i Radio Rzeszów.
Niewątpliwie z ww. szacownego grona patronów naszej inicjatywy, największym zaszczytem dla nas jako organizatorów i wsparciem naszych wieloletnich starań jest objęcie naszej imprezy patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy. 
Celem potwierdzenia tego niewątpliwego zaszczytu pozwalam sobie na końcu niniejszego pisma zamieścić odpowiedni załącznik. Rekonstrukcja historyczna w Polsce jest stosunkowo młodą formą prezentacji tzw. "żywej historii" poprzez umożliwienie widzowi, a szczególnie młodzieży na praktyczne poznanie omawianego okresu historycznego i dosłowne "dotknięcie" jej uczestników. W Europie i na świecie z powodzeniem od 1977 roku jest wykorzystywana celem krzewienia patriotycznych i pro-państwowych postaw wśród obywateli. Jest to jednocześnie wydarzenie o zasięgu międzynarodowym ukazujące i przybliżające chlubne karty z historii polskiego oręża, osobom spoza naszego kraju.
---------------------------------------
Planowane przez nas wydarzenie zakłada realizację dużej, plenerowej imprezy mającej na celu propagowanie unikatowego w skali Europy zabytku kultury militarnej jakim jest Schron Kolejowy w Stępinie i historii związanej z okresem Drugiej Wojny Światowej. Powyższe działania wpisują się w wieloletnią tradycję organizowania na terenie gminy cieszących się od lat (obecnie 11 rok) ogromnym zainteresowaniem wydarzeń kulturalno-historycznych. Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz samorządowych, szerokiej promocji imprezy oraz jej wysokiej wartości merytorycznej połączonej z  atrakcyjną formą wydarzenia, ukierunkowaną na różnorodne grupy odbiorców, stało się ono jednym z najciekawszych wydarzeń tego typu w regionie o ugruntowanej marce i renomie.
---------------------------------------
Wszystkie działania związane z imprezą będą się odbywały na terenie gminy Frysztak, w woj. podkarpackim. "Park maszynowy" w tym roku oparty zostanie o niemiecki czołg PZKPWF II, brytyjskie pojazdy opancerzone Morris, oraz motocykle niemieckie jak i włoskie.Planujemy również wykorzystanie profesjonalnej pirotechniki filmowej oraz broni i amunicji pozoracji pola walki. Szacuje się, że udział w imprezie w charakterze widzów wezmą osoby z podkarpacia, a także z innych województw oraz państw członkowskich UE, które wspierały nas osobowo w latach poprzednich tj. Hiszpania, Ukraina, Słowacja i Czechy, ale również oczekujemy w tym roku gości z Grecji. Wizyta greckich rekonstruktorów jest pokłosiem wsparcia przez nasze Stowarzyszenie zarówno kadrowo jak i organizacyjnie, pierwszej rekonstrukcji historycznej dot. II Wojny Światowej na ziemi greckiej i jej rozwoju w latach 2016 i 2017. Dotyczyła ona walk na Linii Metaxasa i odbywała się na terenie historycznych fortów i umocnień, zbierając pozytywne opinie zarówno mieszkańców jak i oficjeli, wśród których wyróżnić można m.in. Ministra Obrony Narodowej Grecji p. Panosa Kammenosa.
---------------------------------------
Tak więc impreza będzie miała charakter nie tylko ponadregionalny, ale międzynarodowy. W ramach zadania zrealizowane zostaną takie działania jak rekonstrukcja walk „Tobruk 1941” , dioramy statyczne i prezentacje pojazdów historycznych, Stowarzyszeń i Grup Rekonstrukcji Historycznej oraz pokaz wyposażenia i sprzętu Wojsk Obrony Terytorialnej, prelekcja dotycząca umundurowania i wyposażenia wojsk walczących w  rejonie Tobruku, prezentacja historycznych gier planszowych i edukacyjnych oraz wydawnictw tematycznych. 
Założeniem realizatora zadania jest połączenie dwóch pozornie trudnych do pogodzenia ze sobą elementów – zabawy z nauką historii. Dzięki połączeniu elementów atrakcyjnych dla pasjonatów historii, zwracających uwagę na detale wyposażenia czy drobiazgowość przekazu historycznego z elementami przyciągającymi społeczność lokalną (całe rodziny z dziećmi, młodzież, osoby nie mające na co dzień styczności z działaniami tego typu) takimi jak rekonstrukcja walk, oryginalne pojazdy wojskowe, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, pokaz gier – zadanie ma szansę osiągnąć duży sukces.  Mamy nadzieję, że połączenie wszystkich powyżej przytoczonych elementów stworzy dla Państwa niezapomniane widowisko, które będziecie z nami współtworzyć.

Informacja
Michał Jurasz
Publikacja 
Marek Armata

Prześlij komentarz

0 Komentarze
Skorzystaj ze swojego konta Google i komentuj posty na Frysztak24.pl

Below Post Ad