Spotkanie promujące książkę "Półtora wieku szkolnictwa pod górą Chełm"


17 października 2021 roku w lokalu – restauracji „Pod Herbami” na Pułankach odbyło się spotkanie autorskie Doroty i Wiesława Salamonów. Obydwoje, już szczęśliwi emeryci, pracujący wiele lat w szkolnictwie, gdzie się poznali, pobrali, stworzyli rodzinę, wychowali 4 dzieci. 

Po przejściu na zasłużony wypoczynek w ich głowie błąkała się myśl, by przelać na karty historię szkolnictwa z terenu Stępiny, Cieszyny i Chytrówki. Myśl dojrzewała, zaczęli gromadzić materiał pisany, opowiadany i fotograficzny. Wiele podróży do archiwum, ludzi mieszkających na terenie trzech miejscowości i poza nie doprowadziło do powstania wspaniałego okazu – albumu pod znamiennym tytułem „Półtora wieku szkolnictwa pod górą Chełm”.

W trakcie spotkania autorzy podzielili się opowieścią o tworzeniu dzieła w sposób nieraz humorystyczny wzbudzając śmiech i oklaski. Uroczystość zgromadziła liczne grono rodziny, znajomych i przyjaciół. Byli obecni gospodarze gminy, byli i obecni nauczyciele z terenu opisywanych miejscowości, delegaci tych, co przybyć nie mogli. Spotkanie uświetnił chór Polone’a z Zespołu szkół w Stępinie. Po jego występie autorzy wraz z Wójtem wręczyli tym, którzy udzieli wsparcia szczególnego w powstaniu książki egzemplarze z autografem i podziękowaniem.

Następnie przy herbacie, kawie, ciastku rozpoczęły się wspominki.
Miły czas minął szybko, ale nastrój pozostał w sercu i pamięci.


Krzysztof Winiarski

Więcej zdjęć z Spotkania promującego książkę "Półtora wieku szkolnictwa pod górą Chełm" w naszej galerii lub bezpośrednio pod tym linkiem - kliknij tu! Autorem zdjęć jest Pani Joanna Pasek.